Svet
0 ogledov

"Mesić bi rad izživel frustracije"

Stipe Mesić (Foto: Reuters) Žurnal24 main
Izjavo Stipeta Mesića, da bi v BiH poslal vojsko, da bi preprečil nastanek Republike srbske, so ostro napadli srbski in bosanski politiki .

Omenjeno ozemlje leži nekaj kilometrov od državne meje med Hrvaško in BiH, v času vojne pa je bilo strateško pomembna točka, zaradi katere so potekali ostri vojaški in politični boji, saj je bil od koridorja odvisen obstoj Banja Luke pa tudi Republike srbske. Javnosti nikoli ni bilo pojasnjeno, zakaj je hrvaška vojska nenadoma zapustila svoje dobro utrjene položaje pri koridorju in se nato popolnoma umaknila s severa BiH.

"Najnovejše izjave še aktualnega hrvaškega predsednika Stipeta Mesića so vznemirjajoče grožnje človeka, ki je politično kariero začel z vojno, zdaj pa bi jo z vojno tudi končal," je sporočil premier Republike srbske Milorad Dodik v pisni izjavi. "Te radikalno ekstremne izjave, za katere smo mislili, da jih v naši regiji ne bomo slišali nikoli več, predstavljajo klasični vojaško-hujskaški klic," je dodal Dodik.

Ostro se je na Mesićeve izjave odzval tudi član predsedstva BiH Nebojša Radmanović. "Mesić je pripravljen Nato popeljati v vojno v BiH, samo da bi izživel svoje politične frustracije," je dejal Radmanović.

Z vojsko nad ustanovitev "velike Srbije"
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je  po poročanju Novega lista v neformalnem pogovoru z novinarji po tradicionalnem predsednikovem božičnem in novoletnem sprejemu za novinarje v Zagrebu, dejal, da bi z vojsko prekinil koridor v bosanskem Posavju, ki med seboj povezuje dva dela Republike srbske, če bi njen premier Milorad Dodik z referendumom o odcepitvi zrušil Daytonski sporazum.

Mesić je dejal, da bi nemudoma vojaško posredoval, "če bi bil predsednik republike" v času, ko bi Dodik v Republiki srbski razpisal referendum o odcepitvi od BiH, saj je Hrvaška "garant Daytonskega sporazuma". V tem primeru bi nemudoma posredoval pri Brčkem in tako preprečil nastanek Republike srbske.

S koridorjem je imel Mesić v mislih pas ozemlja v smeri sever-jug, ki je širok približno 15 kilometrov in pri Brčkem v BiH povezuje vzhodni in zahodni del Republike srbske. Dodal je, da je svoje mnenje posredoval tudi predstavnikom mednarodne skupnosti, a z nekoliko blažjimi besedami, še piše reški časnik.

Kot piše novinar časnika, gre za besednjak, ki ga na območju nekdanje Jugoslavije ni bilo slišati že 15 let.

"Ne moremo dovoliti razpada BiH"
Mesić je svojo izjavo v torek pojasnil z besedami, da ima Hrvaška kot podpisnica Daytonskega sporazuma določene obveznosti pri zagotavljanju obstoja BiH na njenem ozemlju. Pri tem je dodal, da njenega razpada Hrvaška ne more dopustiti.

Na pripombo, da tudi srbski predsednik Boris Tadić ne podpira referenduma, pa je Mesić odgovoril, da to rad sliši, da pa je Tadić tudi dejal, da v celoti podpira Republiko srbsko, torej Dodika. "Zdaj se mora on dogovoriti, kaj podpira," je pristavil Mesić.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.