"Zaradi vse večjega pritiska na južni meji ocenjujemo, da je na območju, kjer smo registrirali množične nezakonite prehode meje z grške strani, potreben večji in učinkovitejši nadzor," so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP zapisali v izjavi. V skladu z zakonodajo razglasitev izrednih razmer pomeni možnost posredovanja vojske.
Najbolj kritično v Gevgeliji
Migranti v Makedonijo prihajajo iz sosednje Grčije, nato potujejo v Srbijo, zadnjo postajo pred Madžarsko. Najbolj kritično je na območju Gevgelije, kjer se begunci skušajo vkrcati na vlak proti Srbiji.Želežniška postaja je do konca polna ljudi z Bližnjega vzhoda, iz Afrike in Azije, ki čakajo na enega od redkih vlakov do Srbije. Ko ta prispe, v prizadevanjih, da bi na njem dobili prostor, med migranti izbruhne kaos.
Da bi omilila pritisk na Gevgelijo, makedonska policija omejuje vstop beguncev v državo. Na nikogaršnji zemlji med Makedonijo in Grčijo je tako ujetih več tisoč migrantov.
Makedonija je že v sredo opozorila, da ji zmanjkuje železniških vagonov, s katerimi bi prepeljala migrante, ki so na poti v EU, zaradi česar je za pomoč zaprosila sosednje države. Stanje je po besedah direktorja državnih železnic Nikole Kostova alarmantno.
Železnicam zmanjkalo kapacitet
"Razmere so alarmantne," je dejal. Po besedah Kostova so svoje zmožnosti izčrpali, obenem pa v naslednjih dneh pričakujejo le še zaostritev razmer. Za pomoč so zaprosili sosednje države, a se ni odzvala še nobena, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še dejal Kostov.
Glede na podatke agencije ZN za begunce (UNHCR) je samo v minulem tednu nekaj več kot 20.800 migrantov - skorajda vsi bežijo iz Sirije, Iraka in Afganistana - prispelo v Grčijo. Od tam potujejo naprej prek Makedonije in Srbije proti mejam EU.
Grške oblasti s trajekti prepeljejo na tisoče migrantov z otokov na celino, predvsem v Solun, kjer jih nato vkrcajo na avtobuse in odpeljejo na mejo z Makedonijo, še piše AFP.
dezurni@zurnal24.si
A smo pripravljeni? Jutri jih bodo gotovo Hrvati začeli vozit na naše meje.