Če bo Barack Obama zmagal tudi v New Hampshiru, se lahko Hilary Clinton takorekoč poslovi od svojih sanj.
Zadnje javnomnenjske raziskave so senatorki iz New Yorka
Hilary Clinton pognale strah v kosti. V New Hampshiru je bila doslej jasna
favoritka, a stvari so se drastično spremenile. Po zadnjih raziskavah, ki sta jih objavili
televizijski postaji CNN in ABC, jo je tekmec v boju za demokratsko nominacijo za predsedniške
volitve
Barack Obama dohitel. Za oba bi glasovalo 33 odstotkov vprašanih.
John Edwards in
Bill Richardson sta daleč zadaj. Edwards, ki je bil v Iowi drugi, je prejel le 20
odstotkov.
|
Ostre besede
Da se senatorka zaveda, da ji teče voda v grlo, se je pokazalo tudi na zadnji debati demokratskih kandidatov pred strankarskimi volitvami v New Hampshiru. Clintonova je svojega tekmeca ostro napadla in mu očitala oportunizem in "obračanje po vetru“ . "V treh letih ste svoje mnenje o pomembnih stvareh spremenili neštetokrat. V bistvu bi lahko dobro debatiral sam s sabo,“ je izjavila Clintonova in dodala, da je Obama, kljub začetnemu nasprotovanju senata, glasoval za zakon o domovinski varnosti in proračun za obrambo. Spremenil pa naj bi tudi svoj pogled na zdravstveno reformo. Obama je ostal miren. "Menim, da je pomembno, da ne začneva ponarejati političnih pogledov drugega,“ je dejal in se vzdržal napadov na Clintonovo. "Nimam pa težav s poudarjanjem različnih pogledov na politiko,“ je še dodal.
"Ko je Clintonova v anketah še vodila, takšnih napadov od nje nismo slišali,“ pa se je na televizijsko debato odzval Edwards. Oglasil se je tudi Richardson, diplomat, ki se spozna na krizene razmere. "Pri ugrabitvah sem sodeloval kot pogajalec. Moram reči, da so bi ta pogajanje veliko bolj civilizirana kot ta debata,“ je izjavil.
Republikansko soočenje v znamenju boja med Romneyjem, McCainom in Huckabeejem
Spopadli so se tudi predsedniški kandidati ameriške republikanske stranke. Nastopilo je 6 kandidatov, najbolj opazen pa je bil boj med tremi kandidati, ki so trenutno v ospredju, to je Mittom Romneyjem, Johnom McCainom in Mikeom Huckabeejem .
Romneyjeva predsedniška strategija je predvidevala zmagi v Iowi in New Hampshiru, kamor je vložil tudi največ denarja in časa. To bi ga potem poneslo proti uspehu v kasnejših državah, na njegovo žalost, pa je bil v Iowi le drugi, kar se sedaj pozna v New Hampshiru, kjer mu diha za vrat McCain, čigar kampanja je bila še nekaj tednov nazaj v hudih težavah. Romney je sicer prišel na soočenje z zmago na sobotnih strankarskih zborovanjih republikancev v Wyomingu, česar pa zaradi majhnega pomena države ni bilo opaziti.
Giuliani in Thompson sta New Hampshire zanemarila, na dober rezultat pa še vedno računa Paul, predvsem s pomočjo neodvisnih volivcev, ki lahko v New Hampshiru glasujejo pri demokratih ali republikancih. Paul se je spopadel z ostalimi kandidati glede ameriške zunanje politike, pri čemer je trdil, da je za vse težave kriva arogantna zunanja politika z osvajalskimi vojnami in podporo diktatorjem. Preostali pa so ga poučevali, da ameriška zunanja politika ni nikoli kriva za nič, da je Bush od 11. septembra 2001 naprej delal vse prav in da so problem " islamofašisti ", ki sovražijo ne le ZDA, ampak vse kar je zmernega v islamskih državah.
Busheva politika je bila pravilna
Razen Paula so kandidati poudarjali, da je bila Busheva zunanja politika glede Iraka pravilna, sta McCain in Huckabee krivdo za neuspehe zvrnila na nekdanjega obrambnega ministra Donalda Rumsfelda . Vsi po vrsti so glede gospodarstva poudarjali le pomen nizkih davkov, kar naj bi bila čudežna rešitev za vse tegobe s katerimi se danes soočajo Američani, od visokih cen energije, stanovanjske in kreditne krize, naraščanja brezposelnosti in nizke vrednosti dolarja. Republikanska filozofija je čim manj vmešavanja države v prosti trg, kar je najbolje ponazoril Thompson z odgovorom na vprašanje, kaj bi storil za znižanje cen bencina: "Kaj pa naj bi? Gre za ponudbo in povpraševanje" .
Do najbolj ostrega spopada pa je prišlo pri vprašanju reševanja problema nezakonitih priseljencev. Vsi so se strinjali, da je potrebno povečati nadzor na južni meji, nakar se je vnel boj med Romneyjem in Huckabeejem ter McCainom. Romney je po novem odločen nasprotnik nezakonitega priseljevanja in kritizira Huckabeeja, ki je v Arkansasu dovolil šolanje otrokom nezakonitih priseljencev, ter McCaina, ki predlaga rešitev problema s tem, da bi okrog 12 milijonom nezakonitim priseljencem ponudili možnost, da plačajo 5000 dolarjev kazni in se postavijo v vrsto za papirje.
Napadel je tudi Giulianija, ki je v New Yorku dovolil dostop nezakonitim priseljencem do bolnišnic. Giuliani je pri tem opozoril, da je njihov skupni junak nekdanji predsednik Ronald Reagan dejansko uvedel amnestijo za nezakonite priseljence, s čimer je hotel povedati, da nihče ni popoln in da gre za zapleteno zadevo. Romney sicer razen kritik ostalih pri tem vprašanju ni ponudil nobene realne rešitve.