Leonidu Kučmi so za čas preiskave prepovedali potovanje iz države. Kučma je bil na položaju predsednika Ukrajine v letih 1994–2005. Politični novinar Georgij Gongadze, ki je bil do Kučme pogosto zelo kritičen, je bil umorjen septembra 2000.
Da je v umor vpleten predsednik, je opozicija trdila že leta 2000. O njegovem umoru naj bi govoril z notranjim ministrom, kar dokazuje zvočni posnetek, ki naj bi ga na skrivaj posnel njegov telesni stražar.
Obsojeni policisti in general
Leta 2008 so bili zaradi vpletenosti v umor trije nekdanji policisti obsojeni na zaporne kazni, od leta 2009 pa je v priporu še glavni osumljenec za umor, nekdanji visoki predstavnik ukrajinskega notranjega ministrstva, general Oleksej Pukač. Pukač je priznal, da je novinarja osebno zadavil s pasom, nato pa ga obglavil s sekiro.
Ukrajinsko tožilstvo je septembra lani še sporočilo, da je umor Gongadzeja naročil takratni notranji minister Juri Kravčenko. Ta je umrl v sumljivih okoliščinah leta 2005. Na dan, ko naj bi pričal o umoru novinarja, naj bi storil samomor.
Gongadze je bil urednik časnika Ukrajinska Pravda in je pisal o korupciji med ukrajinsko politično elito takratnega predsednika Kučme. Ugrabljen je bil septembra 2000. Njegovo obglavljeno truplo so več mesecev kasneje našli v okolici Kijeva, njegovo lobanjo pa šele leta 2009 po aretaciji Pukača.