Zaskrbljeni turist je snemal čoln, privezan na pomol, ko se je gladina morja v manj kot pol minute dvignila za skoraj meter in pol, nato pa se prav tako hitro umaknila nazaj na običajno raven.
V komentarjih so se vrstili bolj in manj šaljivi odgovori, kot sta »Žak Houdek, je prišel na morje, v resnici pa gre za redek, ki mu pravijo 'hitra plima' ali pogovorno - šiga .
Oceanograf z Inštituta Ruđer Bošković dr. Ivica Vilibić je za Jutarnji list pojasnil, da ta pojav v stroki imenujejo tudi meteorološki cunami, zgodi pa se ob nenadni spremembi tlaka na majhnem območju v ozračju. Gre prosto nihanje, ki se pojavlja v kanalih in zalivih. Izrazitejši so v zalivih, predvsem lijakastih, je dodal.
Najbolj znan meteorološki cunami na Hrvaškem je bil zabeležen 21. junija 1978 v Veli Luki, ko je razpon nihanja morske gladine dosegel kar šest metrov. Pojav je bil tisti dan viden ob hrvaški obali, nekaj ur pozneje pa tudi na italijanski strani.
@ratniksvetlauns Kornati pre 2 dana 😮😮😮😮 Šta se ovo desilo,kako se podiže more a nema talasa?!?!! i to vise od 1 metar. #kornati #tsunami #kroatia🇭🇷 ♬ Originalton - ratniksvetla182
To je posebej fascinantni pojav v Normandiji, Francija, kjer sem imel pri Mt. Saint Michele opazovati ta pojav visoke plime.
Čakamo prve HAARP-ovce na analizo dogodka? Kdo stoji za tem in s katere roba zemlje prihaja signal :D