Evropski poslanci so danes na plenarnem zasedanju pričakovano podprli pristop Hrvaške k schengenskemu območju, saj ta po njihovi oceni izpolnjuje vse potrebne pogoje, da postane članica območja brez mejnega nadzora. Za to je glasovalo 534 evroposlancev, 53 jih je bilo proti in 25 vzdržanih.
Končno odločitev o odpravi nadzora na notranjih mejah mora zdaj soglasno sprejeti Svet EU. Ta bo zeleno luč predvidoma prižgal na zasedanju notranjih ministrov EU 8. decembra. Na tem zasedanju bodo države članice odločale tudi o vstopu Romunije in Bolgarije. Tako bi lahko vse tri države 1. januarja skupaj vstopile v schengen.
Poročevalec, evropski poslanec Paulo Rangel iz Evropske ljudske stranke je ob tem poudaril, da je bila Hrvaška deležna "najbolj vsestranskega preverjanja za članstvo v schengenskem območju", več kot katerakoli druga država EU doslej. Izpolnila je 281 priporočil na osmih področjih schengenske zakonodaje, njeno pripravljenost sta potrdila tako Evropska komisija kot Svet EU.
"Evropski parlament se v celoti strinja: Odprava nadzora na notranjih mejah mora biti izvedena do konca tega leta!" je dodal.
V luči poročil o nespoštovanju človekovih pravic in nezakonitem vračanju migrantov na hrvaških mejah tudi želijo, da Evropska komisija v okviru schengenskega ocenjevalnega programa oceni vidike upravljanja zunanjih meja in temeljnih pravic s strani Hrvaške, vključno z obiski na kraju samem.
Odziv Hrvaške
V Zagrebu so se na izid glasovanja v Evropskem parlamentu danes hitro odzvali. Premier Andrej Plenković je na seji vlade izrazil zadovoljstvo ob zelo jasni in močni podpori, ki so jo evroposlanci Hrvaški izkazali tako v razpravi v sredo zvečer kot na glasovanju danes.
"Delamo zadnje korake proti dokončnemu sprejetju na ravni Sveta EU 8. decembra," je dejal in spomnil, da bo Hrvaška 1. januarja tako očitno izpolnila dva pomembna cilja - vstop v schengen in v evrsko območje. "Uresničili smo velike glavne zunanjepolitične cilje države, da bomo imeli v prihodnjih letih priložnost govoriti o sadovih dodatnega mednarodnega pozicioniranja Hrvaške," je dodal.
Hrvaški notranji minister Davor Božinović je na Twitterju ocenil, da je izid današnjega glasovanja "močna politična podpora predstavnikov evropskih državljanov" in obenem nagrada za vse, kar so naredili. Spomnil je, da je njegova država uspešno prestala najobsežnejše preverjanje za članstvo v schengnu doslej ter "postala pomemben partner v uresničevanju in vzpostavljanju evropskih varnostnih standardov".
ja zato pa kontola dvona nameji z avstrijo. hehe, upam da boste ves dopust za smučarijo preživeli na carinski kontroli.
Hrčkom ne zaupam ni centa!
Halooo, kdo verjame in zaupa Hrvatom, saj imamo kot države že, dosti negativnih izkušenj..In kako lahko sprejmejo v schengen državo, ki še nima urejenih meja z sosedami. To je čista farsa in politična odločitev, brez pravnih in strokovnih odločitev..Našemo Borčiju,… ...prikaži več Janši in Golobu pa, za novi fijasko in izdajo državnih interesov.