Svet
4410 ogledov

Klakočar Zupančič želela posvojiti gorilo, dali so ji šimpanza

1/3
UWEC Zoo
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič se mudi na obisku v Ruandi, kamor je v sredo prispela iz Ugande. Med diplomatsko potjo med drugim izpostavlja vprašanje enakosti spolov, ki ga je naslovila s parlamentarnima kolegicama v Kampali in Kigaliju. Svoj obisk na jugu Afrike pa danes končuje državni sekretar na zunanjem ministrstvu Samuel Žbogar.

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je v sredo iz Ugande, kjer se je mudila od ponedeljka, odpotovala v Ruando. Tam jo je prvi dan obiska sprejela predsednica poslanske zbornice Ruande Donatille Mukabalisa. V njenem spremstvu je predsednica DZ obiskala tudi spominski center, posvečen žrtvam ruandskega genocida izpred 29 let.

Klakočar Zupančič je med pogovori v parlamentu v Kigaliju izpostavila, da si državi delita vrednote. "Ruanda kot afriška država, ki deli vrednote, ki jih ima Slovenija, in Slovenija kot država Evropske unije, ki skuša odpreti svoja vrata zunaj Evropske unije. Verjamem, da imata državi, kot sta najini, ki sta v zgodovini doživeli marsikaj, veliko skupnega," so je prek Twitterja povzeli na profilu ruandskega parlamenta.

"To pomeni tudi, da lahko odpremo vrata za poslovanje, izmenjavo znanja, zlasti na področju varstva okolja in spodbujanja človekovih pravic. Od vas se lahko naučimo, kako spodbujati pravice žensk in opolnomočiti ženske," je še dodala predsednica DZ. V nedavnem poročilu Interparlamentarne unije (IPU) se je Ruanda namreč uvrstila na vrh svetovne lestvice po številu žensk v parlamentu. Slovenija je na 35. mestu.

Morda je Ruanda po deležu žensk v parlamentu res pri vrhu seznama, a dejstvo je, da se po pravicah, ki jih imajo ženske, nikakor ne morejo primerjati s Slovenijo. Še pred petimi leti je bil splav nezakonit. Ženske, ki so splavile, in tisti, ki so pri prekinitvi nosečnosti pomagali, so bili kaznovani z zaporno kaznijo. S spremembo zakonodaje v letu 2018 je splav dovoljen v primeru posilstva, prisiljene poroke, incesta ali, če bi nosečnost ogrozila mamino zdravje. Kljub temu so vse glasnejši pozivi predvsem verskih organizacij, da bi bilo treba možnost splava spet omejiti. 

 | Avtor: UWEC Zoo UWEC Zoo

V okviru obiska se bo predsednica DZ danes med drugim predvidoma srečala še z ruandsko ministrico za enakost spolov in družino Jeannette Bayisenge in vodjo urada za spremljanje enakosti spolov ter z ministrico za okolje Jeanne d'Arc Mujawamariya.

V popoldanskem času se bo srečala še z zunanjim ministrom Vincentom Birutaom, predviden pa je tudi ločen sprejem pri ruandskem predsedniku Paulu Kagameju in pri predsedniku vlade Edouardu Ngirenteju.

Ruanda je druga postaja Klakočar Zupančič v Vzhodni Afriki. Tja je pripotovala iz sosednje Ugande, kjer se je med drugim srečala s tamkajšnjim zunanjim ministrom Jejom Odongom. Ta je po srečanju na Twitterju zapisal, da je gostji potrdil potrdil zavezanost njegove države za krepitev bilateralnih vezi v korist obeh držav. V Kampali je imela predvideno tudi srečanje s predsednikom Ugande Yowerijem Musevenijem.

Na srečanju z ugandsko kolegico Anito Annet Among se je predsednica DZ prav tako dotaknila vprašanj enakosti spolov. Among je na Twitterju zapisala, da ne dvomi, da bosta Slovenija in Uganda "še naprej hodili po istih poteh sodelovanja".

Med obiskom je Klakočar Zupančič skupaj z ministrom za turizem Martinom Mugarro Bahinduko obiskala še največji živalski vrt v Ugandi, kjer je posvojila šimpanzinjo, ki jo je poimenovala Urska, so sporočili iz izobraževalnega centra za ohranjanje divjih živali v Entebbeju. Klakočar Zupančič na turneji po Vzhodni Afriki spremlja poslanka in strankarska kolegica iz vrst Gibanja Svoboda Mojca Šetinc Pašek.

"Zaščita gorskih goril je ena od mojih veliki strasti. Želim posvojiti gorilo, hkrati bi želela, da ostane v svojem naravnem okolju. Če mi boste dovolili, bi jo tudi poimenovala in potem zanjo vsak mesec nakazovala denar," je povedala predsednica slovenskega državnega zbora. 

Na jugu Afrike medtem svoj večdnevni obisk danes končuje državni sekretar na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) Samuel Žbogar. Sekretar je najprej obiskal Namibijo, kjer se je srečal z namestnico ministrice za mednarodne odnose in sodelovanje Jenelly Matundu, v sredo pa se je v Bocvani pogovarjal z ministrom za zunanje zadeve Lemogangom Kwapejem.

Slovenija je v zadnjih mesecih okrepila diplomatske stike z afriškimi državami, ki bodo predvidoma imele odločilno vlogo pri tem, ali bo nestalna članica Varnostnega sveta ZN v obdobju 2024-25 postala Slovenija ali Belorusija. Glasovanje o tem bo v ZN potekalo 6. junija.

 | Avtor: UWEC Zoo UWEC Zoo

Komentarjev 21
  • Kmodri 18:24 12.april 2023.

    Zgleda, da vidi sebe v tistem ptiču!

  • Kmodri 19:38 11.april 2023.

    Upam, da se je v Slovenijo vrnila opica!

  • munja 18:26 07.april 2023.

    Ali v Sloveniji nimamo revnih otrok in zavrženih živali, ki bi se jih tudi dalo posvojiti na tak način??!! In zdaj misli, če bo posvojila eno opico, da bo vsa Afrika podprla Slovenijo - naivnost in neumnost hkrati, ne samo ...prikaži večo Urške, ampak tudi tistih, ki so jo tja poslali.