Svet
212 ogledov

Kitajski predsednik Xi začenja obisk v Evropi

Xi Jinping Profimedia
V okviru uradnega obiska v Evropi se bo kitajski predsednik Xi Jinping mudil v Franciji, Srbiji in na Madžarskem.

Kitajski predsednik Xi Jinping danes začenja šestdnevni uradni obisk v Evropi, v okviru katerega se bo do torka mudil v Franciji, nato pa do petka še v Srbiji in na Madžarskem. V Parizu bodo v ospredju pogovorov predvidoma mednarodne krize, zlasti vojna v Ukrajini, v Beogradu in Budimpešti pa gospodarsko sodelovanje.

Danes bo Xija sprejel francoski predsednik Emmanuel Macron, v ponedeljek pa bo na sporedu trilaterala, na kateri bo sodelovala še predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Po napovedih bo v središču pogovorov vojna v Ukrajini oz. kitajska podpora Moskvi v konfliktu, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Sodelovanje s Kitajsko nujno za mir v svetu

Govora bo tudi o razmerah na Bližnjem vzhodu, trgovinskih vprašanjih, znanstvenem, kulturnem in športnem sodelovanju ter skupnih ukrepih za reševanje globalnih izzivov, so v začetku tedna napovedali v uradu francoskega predsednika. Xi in Macron naj bi danes tudi skupaj obiskala departma Hautes-Pyrenees na jugozahodu Francije.

Storiti moramo vse, kar je v naši moči, da Kitajsko vključimo v reševanje pomembnih svetovnih vprašanj, je v pogovoru, ki ga je v četrtek objavila revija Economist, povedal Macron in poudaril, da bo to eden njegovih glavnih ciljev med Xijevim obiskom. Dodal je, da je sodelovanje s Kitajsko nujno za vzpostavitev miru v svetu.

Pred Xijevim prihodom v Evropo se je Macron v četrtek zvečer v francoski prestolnici na zasebni večerji sestal z nemškim kanclerjem Olafom Scholzem, so potrdili v Elizejski palači. Scholz naj bi Macrona seznanil z vsebino srečanja s Xijem aprila v Pekingu, voditelja pa naj bi se v luči obiska dogovorila tudi o skupnih stališčih, sta poročala Politico in nemška tiskovna agencija dpa.

Xi Jinping | Avtor: Profimedia Profimedia

Krepitev gospodarskih odnosov med Pekingom in Beogradom

Kitajski voditelj se bo iz Francije odpravil v Srbijo, kjer bo ostal do srede. Sprejel ga bo predsednik Aleksandar Vučić, ki je obisk označil za veliko čast in priložnost za Srbijo. Ob tem je po navedbah srbske tiskovne agencije Tanjug izpostavil, da bo 1. julija začel veljati sporazum med državama o prosti trgovini. Xi in Vučić sta sporazum podpisala oktobra lani na tretjem vrhu kitajske pobude Pas in cesta v Pekingu.

Obisk kitajskega predsednika bo sovpadal tudi s 25. obletnico Natovega bombardiranja Beograda, natančneje z obletnico bombardiranja veleposlaništva Kitajske v srbski prestolnici 7. maja 1999, pri čemer so bili ubiti trije kitajski novinarji.

Madžarska želi okrepiti sodelovanje s Kitajsko

Xi se bo nato odpravil še na Madžarsko, kjer bo ostal do petka. Vodja kabineta madžarskega premierja Viktorja Orbana Gergely Gulyas je prejšnji teden v luči obiska dejal, da je Kitajska ena vodilnih svetovnih sil, Madžarski pa je v interesu gojiti dobre gospodarske odnose s čim več državami.

Kot so ta teden še sporočili v Budimpešti, bosta Orban in madžarski predsednik Tamas Sulyok s Xijem razpravljala o dvostranskih političnih in gospodarskih vprašanjih ter mednarodnih zadevah, pri čemer si Madžarska prizadeva okrepiti sodelovanje s Kitajsko, je poročala madžarska tiskovna agencija MTI.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 8
  • LukaMB 15:49 08.maj 2024.

    To da je pripeljal s seboj ženo je dokaz, da se posveča družini in tradicionalnim odnosom ter da spoštuje tradicionalne družinske odnose, kar je pa komentatorjem kmodri in ostalim lgbtq sprijenim fanatikom lobija globalistov in diverzifikacije, nekaj kar jim gre ...prikaži več hudoooooo na živce. Kako lepo je videti poblaznele ameriške transiče kako komentirajo in branijo interese sprijene ZDA za en sendvič. Neprecenljivo.

  • Kmodri_ 21:49 05.maj 2024.

    Rusofili in srbin brž nabaviti kitajske zastavice in jadrno odhitet mahati z rdečimi zastavicami! Da se vidi, kako podpirate komunistični kapitalizem poblaznelega tipa!

  • bobubob 13:34 05.maj 2024.

    Xi bi lahko tankal na Brniku, v času praznjenja cisterne pa bi se dogovorili za izgradnjo celega dvotirnega železniškega križa - za ceno, plačano voluharjem za gradnjo tistih nekaj km 'drugega tira'. Če bi seveda imeli namesto kujonov tam kakega ...prikaži več povprečnega politika.... Saj nam še ni zaukazan lov tudi že na kitajske 'vohune', mar ne? Ali pač?