Svet
11 ogledov

Kerry: Zavrnitev kongresne odobritve katastrofalna

John Kerry Žurnal24 main
Vodilni člani administracije predsednika ZDA Baracka Obame so v ponedeljek prepričevali skeptične kongresnike in ameriško javnost v potrebo po vojaški akciji proti režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada zaradi uporabe kemičnega orožja.

Državni sekretar John Kerry je demokratske kongresnike opozoril, da tvegajo ponovitev münchenske konference, če predsedniku zanikajo zeleno luč za napad. Mislil je na konferenco leta 1938, ko so zahodne države nemškemu diktatorju Adolfu Hitlerju prepustile aneksacijo Češkoslovaške, kar je le še povečalo njegove apetite.

Obama se je v soboto odločil, da sicer ima vsa potrebna pooblastila za napad na al Asadov režim, ki ga dolži, da je 21. avgusta s kemičnim orožjem v predmestju Damaska ubil okoli 1.400 ljudi. Kongres in svet pa je potem presenetil, ko je dejal, da bo prej poskušal dobiti odobritev kongresa.

V senatu naj ne bi bilo težav

V senatu ne bi smelo biti težav, ker imajo tam večino demokrati, pa tudi tamkajšnji republikanci so glede zunanje politike precej naklonjeni tovrstnih posredovanjem, npr. John McCain iz Arizone in Lindsey Graham iz Južne Karoline. Oba Obamo že od začetka državljanske vojne v Siriji pozivata, naj odločneje podpre opozicijo.


Obama se zaveda, da so Američani utrujeni od vojn, obenem pa je na kocki njegova kredibilnost, saj je pred letom dni opozoril, da uporaba kemičnega orožja ne bo minila nekaznovano. Zato se je odločil za omejene napade na režimske cilje, ki ne bodo imeli drugega namena, kot je kaznovanje diktatorja zaradi uporabe kemičnega orožja proti lastnemu prebivalstvu.

Obama se lahko za napad odloči tudi brez kongresne odobritve. Kongres bo potem pred javnostjo izpadel kot debatni krožek, ki ni sposoben ukrepanja, kar pa bi imelo tudi negativne politične posledice za Obamo oziroma bolj za njegove demokrate, ker je sam že osvojil svoj drugi in zadnji mandat.

"Zavrnitev katastrofalne posledice"

"Zavrnitev kongresne odobritve bi bila katastrofalna tako za ugled ZDA kot za Obamo," je po srečanju s predsednikom v Beli hiši povedal senator McCain. Z Grahamom bosta v naslednjih dneh Obamova največja zaveznika v kongresu, čeprav lahko obenem zadeve zapleteta, ker zahtevata napade, ki bi zmanjšali vojaške zmogljivosti režima in povečali zmogljivosti opozicije. Za kaj več kot omejene napade pa v kongresu ni prave volje.


Kerry je skupaj z obrambnim ministrom Chuckom Haglom in svetovalko za nacionalno varnost Susan Rice v ponedeljek po telefonu prepričeval okrog 130 demokratskih kongresnikov, da nimajo druge izbire kot potrditev resolucije o napadu, sicer bodo šli v zgodovino tako kot tisti, ki so popustili Hitlerju. Opozoril jih je tudi, naj ne pozabijo na Izrael, kjer pozorno opazujejo, kaj bodo storile ZDA zaradi morebitnega podobnega ukrepanja v primeru Irana.

Ne manjka nasprotnikov vojaškega posredovanja

V kongresu ne manjka nasprotnikov vojaškega posredovanja in primerjav z Vietnamom, pred Kerryjevim domom v Bostonu pa so potekali glasni protesti. V ponedeljek je prišlo tudi do hekerskega napada na spletno stran ameriških marincev, v katerem so pripadniki "Sirske elektronske armade", ki so v preteklih dneh na kratko onesposobili Twitter in spletno stran New York Timesa, pozivali marince, naj zavrnejo ukaz za napad na Sirijo, ker je Obama izdajalec, ki želi pomagati Al Kaidi.

Kerry bo danes s Haglom in načelnikom štaba združenih poveljstev, generalom Martinom Dempseyjem, zaslišan v senatnem odboru za mednarodne odnose, sledila bodo zaslišanja v odboru za obrambo, v sredo pa še v predstavniškem domu. To se bo nadaljevalo, dokler kongres ne bo glasoval, to pa, kot kaže za zdaj, ne bo pred 9. septembrom, saj so poslanci do takrat na dopustu.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.