Svet
21 ogledov

Iskanje 250 pogrešanih spet steklo

Lampedusa
1/8
EPA
Pri italijanskem otoku Lampedusa je po dveh dneh prekinitve znova steklo iskanje okoli 250 pogrešanih po četrtkovi nesreči ladje z okoli 500 prebežniki iz Afrike.

Vreme, ki je od petka onemogočalo iskanje, se je namreč danes izboljšalo, piše britanski BBC. Doslej so našli 127 trupel, od tega samo danes 16, medtem ko so 155 ljudi rešili. Ladja s prebežniki iz Somalije in Eritreje se je potopila v četrtek manj kot kilometer stran od obale Lampeduse, potem ko je na njej najprej izbruhnil požar. Zdaj leži dobrih 40 metrov globoko, v njej pa naj bi bilo na stotine trupel.


Lampeduso je v minulih dneh obiskalo več visokih predstavnikov italijanske države, med drugim notranji minister Angelino Alfano, danes pa še ministrica za priseljevanje Cecile Kyenge. Ta je za dnevnik Corriere della Sera že pred obiskom napovedala, da bo Italija občutno povečala število mest v centrih za begunce. Teh je sedaj okoli 8.000, ministrica pa jih želi podvojiti ali celo potrojiti na 24.000.

Ministrica pozvala k reformi

Obenem je Kyengejeva pozvala k reformi imigracijske zakonodaje, po kateri je sedaj vsak prebežnik osumljen kaznivega dejanja nezakonitega priseljevanja in mu grozi več tisoč evrov denarne kazni in celo zapor. Kazen grozi tudi vsem, ki prebežnikom kakorkoli pomagajo pri prihodu v državo - tudi če jih le rešijo s potapljajoče se ladje.

Kot je opozorila ministrica, imigracijski zakoni ne smejo biti kaznovalni. "Tok priseljevanja se je bistveno spremenil. To moramo razmeti in spremeniti zakone," je poudarila in pojasnila, da so včasih v Italijo prihajali predvsem t.i. ekonomski begunci, medtem ko gre sedaj predvsem za begunce, ki bežijo pred vojnami in pregonom. Nezakonito priseljevanje je bilo v Italiji leta 2009 vključeno v kazenski zakonik.

Poleg tega pa je sporen tudi zakon iz leta 2002, poimenovan po nekdanjemu predsedniku italijanske poslanske zbornice Gianfrancu Finiju ter ustanovitelju desničarske Severne lige Umbertu Bossiju, ki sta najbolj "zaslužna" za njegovo sprejetje. Spremembo tega zakona je že napovedal italijanski premier Enrico Letta. Zakon med drugim določa, da lahko migranti iz držav, ki niso članice EU, za dovoljenje za bivanje v Italiji zaprosijo le, če so že pred prihodom v državo pridobili pogodbo o delu. Če delo predčasno izgubijo, morajo Italijo zapustiti, še določa zakon.

Časovno neomejeno dovoljenje za bivanje lahko pridobijo šele po najmanj šestih letih v državi.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.