Izjava predsednika Ahmadinedžada je ravno v nasprotju s tem, kar so trdili pred nekaj meseci, poroča BBC. Oktobra so se namreč z mednarodno jedrsko agencijo (IAEA) dogovorili, da Iran pošlje okoli 70 odstotkov svojih uranovih palic na bogatenje v Rusijo in Francijo, kjer bi jih spremenili v gorivo za reaktorje.
Toda minuli mesec so iranski diplomati agenciji sporočili, da so njeni pogoji nesprejemljivi, in namesto tega zahtevali, naj se izmenjava zgodi na njihovem ozemlju. Iranske oblasti so se namreč ustrašile, da bi zahodne države lahko zadržale uranove palice.
Vendar je v včerajšnjem govoru Ahmadinedžad svoje kolege miril, da s pošiljanjem urana na Zahod nimajo težav in da bi proces obogatitve trajal od štiri do pet mesecev. Analitiki se sprašujejo, ali gre vnovič za igro, s katero bi Iran zadržal nove sankcije.
Zadržanost
ZDA so novo stališče Irana načeloma pozdravile, rekoč, da niso pripravljeni spreminjati dogovora, če pa ima Iran povedati kaj novega, so pripravljeni poslušati. Podobno so se odzvali tudi v Rusiji in Veliki Britaniji.
Po Ahmadinedžadovih besedah z ZDA potekajo tudi pogovori o menjavi treh ameriških popotnikov z iranskimi zaporniki v Ameriki. Tam naj bi bilo priprtih 11 Irancev, med njimi jedrski znanstvenik in nekdanji uslužbenec iranskega obrambnega ministrstva. V ZDA pravijo, da ne vedo nič o tem, kje bi se lahko nahajali.