Ameriška vojska ima v Iraku že vse od okupacije leta 2003 polne roke dela z obvladovanjem katastrofalnih varnostnih razmer, ki jih je pred tednom dni še dodatno poslabšala eskalacija spopadov med vladnimi silami in borci Mahdijeve vojske pod vostvom skrajnega šiitskega klerika Moktade al Sadra. Na srečo ameriške in drugih tujih vojska v Iraku pa je uporni Sadr včeraj svojim privržencem sporočil, naj prenehajo z boji proti vladnim silam.
Pesek in bombe na Zeleno cono |
Zelena cona v Bagdadu, kjer se nahajajo vse osrednje iraške politične institucije, je bila danes spet bombardirana s strani neznanih upornikov. Poleg tega je se je na njo zgrnil še peščeni vihar. O žrtvah ne poročajo. |
Arabski časopis al-Hayat navaja, da je za konec nasilja med iraškimi šiiti zaslužen Iran, torej država, ki je zaradi svojega jedrskega programa v konfliktu z ZDA. Moktada al Sadr naj bi bil po navedbah omenjenga časopisa konec prejšnjega tedna v Iranu na pogovorih s tamkajšnjimi političnimi in verskimi predstavniki, ki naj bi mu svetovali, da razglasi premirje. Pogovorov naj bi se udeležili tudi predstavniki zmernih šiitov, zbranih v strankah Dava in Vrhovni svet islamske revolucije, ter al Sadru zagotovili, da vladni organi njegovih borcev po razglasitvi premirja ne bodo preganjali.
Časnik ne poroča o tem, kakšne motive je iranska država zasledovala pri tem, ko je šla na roko ne ravno prijateljskim Američanom. Težko pa je verjeti, da v zameno ni prejela nobene ugodnosti. Če navedbe o iranski intervenciji v Iraku res držijo, potem je postalo le še bolj razvidno, kakšno strateško pozicijo ima Iran v Iraku. Njegov vpliv se napaja iz podobnosti verske strukture obeh držav. Iran in Irak sta namreč dve izmed redkih muslimanskih držav, kjer prevladujejo šiitski muslimani.