Jörg Haider se je rodil leta 1950 v mestecu Bad Goiser v Zgornji Avstriji v družini, ki je bila med 1938 in 1945 tesno povezana z nacisti. Študiral je pravo, iz katerega je promoviral leta 1973. V času šolanja se je večkrat udeležil debatnih tekmovanj, kjer njegove retorične spretnosti niso ostale neopažene. Po zaključku študija se je začel politično udejstvovati in se z 29 leti prebil v parlament na listi stranke FPÖ (Svobodnjaška stranka).
Raje sem volk v ovčji preobleki kot ovca v volčji preobleki. Jörg Haider |
|
S svojimi ostrimi govori, usmerjenimi proti tujim priseljencem, EU in tudi slovenski manjšini na avstrijskem Koroškem, je naglo postal eden prepoznavnejših obrazov avstrijske politike. Zato ne čudi, de je že s 36 leti postal vodja stranke FPÖ, tri leta kasneje pa je postal koroški deželni glavar, a je moral leta 1991 odstopiti, ker je hvalil zaposlovalno politiko nemškega tretjega rajha.
To da so Poljaki delomrzneži, razkriva že njihov predsednik Walensa, ki je bolj širok kot visok. Jorg Haider, leta 1991 |
|
Sodelovanje v vladi povzročilo škandal
Povratek na stolček koroškega deželnega glavarja mu je uspel spet leta 1999, ko je njegova
stranka na deželnih volitvah požela 42-odstotno podporo, istega leta pa je napočil tudi njegov
zvezdni trenutek politične kariere, ko je na zveznih parlamentarnih volitvah FPÖ postala druga
najmočnejša stranka in vstopila v zvezno vlado pod vostvom Avstrijske ljudske stranke. Haider –
takrat zaradi svoje skrajno desne usmerjenosti dodobra znan tudi v tujini – v vladi ni
neposredno sodeloval, kjub temu pa je bila vlada deležna ostrih kritik iz tujine ter tednov
trajajočih protestov levo usmerjenih avstrijskih državljanov.
Burno zasebno življenje |
Tako avstrijski kot tuji mediji so o Haiderju, sicer poročenem očetu dveh hčera, večkrat pisali, da je istospolno usmerjen. Pred meseci so objavili fotografijo Haiderja, kako v nekem nočnem klubu objema razgaljenega mladeniča. |
Prva resnejši padec je Haider doživel leta 2004 na volitvah za Evropski parlament, ko se je stranka odrezala zelo slabo. Že čez leto dni se je Svobodnjaška stranka razklala in Haider je šel na svoje s prej omenjeno stranko BZÖ, ki se je na parlamentarnih volitvah leta 2006 komaj prebila v parlament. Na letošnjih predčasnih parlamentarnih volitvah se je stranka z gromoglasno propagando proti EU in tujim priseljencem ponovno povzpela, saj je prejela 11 odstotkov glasov.
Gledano ideološko je Haider vseskozi zastopal evroskeptični, bolj ali manj ksenofobni in socialno usmerjeni politični program. Neumorno je kritiziral tako domačo kot evropsko politično elito, nastopal proti tujim priseljencem v državi, še posebej tistim muslimanske veroizpovedi in kot deželni glavar na Koroškem uveljavil številne socialne ugodnosti, ki pa so šle na račun gospodarskega razvoja.
Treba je priznati, da Jörg Haider ne bo ostal v ravno najbolj prijetnem spominu predstavnikov slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem, saj ji ni hotel zagotoviti takšnih pravic, kot ji jih zagotavlja avstrijska državna pogodba.