V sredo smo poročali, da se je sojenje vodji srbskih radikalcev Vojislavu Šelju na mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu za nedoločen čas prekinilo. Zahtevo za prekinitev je že januarja podalo tožilstvo, saj naj bi Šešelj domnevno poskušal vplivati na priče.
S tem odlokom je sodišče preprečilo, da bi se sodni proces proti meni končal z oprostilno sodbo. Vojislav Šešelj |
|
Drugo razlago za prekinitev imajo srbski mediji. "Sojenje je bilo prekinjeno v trenutku, ko je tožilstvo imelo le še sedem ur časa za predložitev dokazov, ki bi potrjevali besedilo obtožnice proti Šešlju," piše Press Online.
Predsednik sodišča Jean-Claude Antonietti se s prekinitvijo sojenja ni strinjal, vednar sta ga preglasovala sodnika Frederick Harhoff ter Flavia Lattanzi. Številni srbski strokovnjaki za pravo menijo, da gre za običajno potezo tožilstva, ki mu ni uspelo zbrati dokazov. Odlok po njihovem mnenju krši elementarne človekove pravice Šešlja, ki je že šest let v priporu.
"Formalno so prekinitev utemeljili z nujnostjo razprave o Šešljevem domnevnem imenovanju imen zaščiten prič in o njegovih grožnjam pričam. V resnici bo tožilstvo mrzlično poskušalo najti dokaze proti Šešlju," meni odvetnik Toma Fila.
Kaj si misli o prekinitvi sojenja, je Vojislav Šešelj povedal v sredo, pri čemer je bil obrnjen v predsednika sodišča. " Gospod sodnik, v danih razmerah bi morali razglasiti oprostilno sodbo in mi izplačati odškodnino za šest let, ki sem jih preživel v priporu. Vendar mi je jasno, da s tem ne bi pomirili Nata, EU in ZDA. S tem ko ste pristali na zahtevo tožilstva, ste se postavili v službo oblasti izven tribunala."
Se bo pritožil?
Antoanetti je nato Šešlju svetoval vložitev ugovora na odlok o prekinitvi sojenja v
trenutku,
"ko je že skoraj šest let v priporu, tožilstvo pa ima le še sedem ur za predložitev
dokazov". Zadnjo besede bi potem imelo prizivno sodišče. Šešelj še ni sporočil, ali bo
sledil sodnikovemu priporočilu.