Smodniška zarota je bil poskus atentata na britanskega kralja Jamesa I leta 1605. Tega je zasnovala skupina angleških katolikov. V primeru njegove smrti bi oblast kot katoliška kraljica prevzela Jamesova devetletna hči Elizabeta. Katoliki so se v tistem času v Britaniji zavzemali za večjo versko svobodo.
Kralja bi ubili med letnim obiskom v britanski Lordski zbornici. Zarotnikov je bilo več, najbolj slaven pa je Guy Fawkes, kateremu je bil zaradi vojaških izkušenj zaupan smodnik. Zarota je bila razkrita v anonimnem pismu, Fawksa pa so prijeli okoli polnoči 4. novembra v prostorih Lordske zbornice. Odkrili so tudi 36 sodov smodnika, kar naj bi bilo dovolj, da bi zbornico zravnal z zemljo.
On in še trije sozarotniki so bili kot izdajalci obsojeni na usmrtitev z obešanjem skoraj do smrti, kateremu bi sledilo raztelešenje in razčetverjenje. Ker je Fawkes pri obešanju skočil v odprtino pod njim in si zlomil vrat, mu je bilo kruto nadaljevanje usmrtitve prihranjeno.
V spomin na to noč so se v Veliki Britaniji ohranile različne tradicije, še danes pa imajo v noči iz četrtega na peti november kresno noč, katero zaznamuje predvsem ognjemet. Dan je za praznični razglasil britanski parlament leta 1606, s proslavo pa naj bi se ljudje zahvalili dejstvu, da je zarota spodletela.