Svet
13 ogledov

"Grškim reformam bo spodletelo"

Janis Varufakis EPA/Yannis Kolesidis
Grški predsednik vlade Aleksis Cipras je zamenjal neposlušne ministre. Še pred uradnim začetkom pogajanj o novem programu pomoči Grčiji, nekdanji finančni minister zatrjuje, da bo reformam spodletelo.

V Atenah je danes zjutraj prisegla nova grška vlada. Dan prej je namreč premier Aleksis Cipras iz kabineta vrgel več predstavnikov levega krila vladajoče stranke Sirize, ki so v parlamentu glasovali proti prvemu paketu reform in varčevalnih ukrepov v zameno za tretji paket finančne pomoči Grčiji.

Med drugim se je znebil ministra za energijo Panajotisa Lafazanisa in ministra za socialne zadeve Dimitrisa Stratulisa. Oba veljata za voditelja levega krila Sirize in glasno nasprotujeta varčevalnim ukrepom in privatizaciji ter zagovarjata izstop Grčije iz evrskega območja. Poleg njiju je moralo oditi še več državnih sekretarjev. Lafazanisa je na čelu ministrstva za energijo zamenjal dosedanji minister za delo Panos Skurletis, medtem ko bo George Katrugalos, dosedanji minister za upravne reforme, prevzel vodenje ministrstva za delo.

Proti ukrepom glasovalo 32 od 149 poslancev Sirize

Grški parlament je v četrtek kljub nasprotovanju dela koalicijskih poslancev potrdil prvi reformni paket, ki ga v zameno za tretji paket finančne pomoči zahtevajo evropski posojilodajalci, saj so za reforme glasovale opozicijske proevropske stranke. Proti ukrepom je sicer glasovalo 32 od 149 poslancev Sirize, še šest se jih je vzdržalo, eden je glasovanje bojkotiral.

V petek so članice EU Grčiji odobrile kratkoročno, premostitveno pomoč s sedmimi milijardami evrov iz evropskega proračuna, mehanizma za finančno stabilnost EFSM, ki jo bo prejela do ponedeljka. Poleg tega je evroskupina odobrila začetek pogajanj o tretjem paketu pomoči.

Varufakis: "Grškim reformam bo spodletelo"

Že pred petkovim preoblikovanjem je sicer vlado zapustil finančni minister Janis Varufakis, ki je evroskupini na pogajanjih povzročil precej sivih las. V pogovoru za britanski BBC je Varufakis medtem znova zatrdil, da bo reformni paket neuspešen. Po njegovih besedah je Grčija podvržena programu, ki se bo "v zgodovino zapisal kot največja katastrofa makroekonomskega upravljanja vseh časov".

Ob tem je zagotovil, da bi program propadel ne glede na to, kdo bi ga izvajal. Varufakis je še zatrdil, da Cipras - ki je sicer sam priznal, da ne verjame v reformni program, čeprav je nanj pristal - dejansko ni imel veliko izbire, kot pa da podpiše dogovor, saj so ga pritisnili ob zid. "Aleksis Cipras je v nekem trenutku spoznal, da vladi merijo s pištolo v glavo. Izbirali smo lahko med usmrtitvijo in kapitulacijo. On je kot optimalno možnost izbral kapitulacijo in morda se z njim ne strinjam, kar sem povedal tudi s svojim odstopom."

Komentarjev 1
  • Feliks 15:52 18.julij 2015.

    EU bi morala v zameno za pomoč, Grško oblast suspenirat, in postavit EU upravo, saj Grki nimajo za to ne voje, želje še manj pa znanja.