Ledenik na švedski gori Kebnekaise se je spričo visokih temperatur toliko stalil, da ni več najvišji vrh v državi.
"Grozno," je pojav komentirala Gunhild Ninis Rosqvist, profesorica geografije na Univerzi v Stockholmu, kjer v okviru raziskave glede klimatskih sprememb že leta meri višino ledenikov.
"Ta ledenik je simbol vseh ledenikov sveta. Ves okoliš se topi, sneg se topi, kar vpliva na celoten ekosistem: na rastline, živali, klimo, človeka, vse," opozarja Rosqvistova. "Na tem območju so klimatske spremembe jasno vidne."
Izgubil je štiri metre snega
Kebnekaise je priljubljena turistična destincija na severu Švedske; ima dva vrha, južnega, ki je prekrit z ledom, in severnega, ki je skalnat.
Južni vrh je julija izgubil kar štiri metre snega in leda. "Površina ledenika nikoli ni bila nižja. Dobesedno s prostim očesom se vidi, kako voda lije v dolino. Česa takšnega nisem še nikoli doživela," je pvedala Rosqvistova.
V začetku tega tedna je južni vrh dosegal višino 2907 metra, bil je 20 centimetrov višji od severnega. "Ponovno ga še nismo izmerili, a glede na to, da se je temperatura dvignila nad 20 stopinj, se je južni vrh gotovo znižal pod višino severnega." Prihodnje uradno merjenje bo v začetku septembra, do takrat opazovalci pričakujejo, da bo vrh vsaj za meter nižji.
Južni vrh, katerega višino spremljajo od leta 1880, v zadnjih desetletjih v povprečju na leto izgubi meter višine. Zima mu nekaj višine vrne, a poletje spet vzame. Vsako leto več.
Švedska je julija zabeležila rekordne temperature, razplamteli so se številni gozdni požari.