Nova študija univerze Columbia z naslovom So bližnji prijatelji sovražniki? je pokazala, da se uporabniki Facebooka, ki so v redni interakciji z velikim številom virtualnih prijateljev, v svoji koži počutijo zelo dobro. A ta samozavest ima lahko tudi "nezaželene psihološke učinke“. Tovrstni uporabniki Facebooka namreč zelo hitro pozabijo na samokontrolo in zapadejo v navade, ki jim škodijo, kot na primer prenažiranje z nezdravo prehrano in impulzivno nakupovanje.
"Brskanje po Facebooku za kratek čas poveča samozavest. Ta povečana samozavest pa zmanjša samonadzor,“ pravi profesor Keith Wilcox in dodaja: "Ko se dobro počutimo, hitreje najdemo izgovore za nakup izdelka, ki ga ne potrebujemo, ali pa za dodatno sladico.“
V njegovi študiji je sodelovalo 500 uporabnikov Facebooka. Raziskovalec je ugotovil, da imajo Facebook uporabniki, ki redno vzdržujejo stike s svojimi Facebook prijatelji, večji indeks telesne mase in tudi večji minus na bančnem računu kot tisti, ki Facebooka ne uporabljajo pogosto.
Prostovoljce so pri eni nalogi prosili, naj brskajo po spletu, nato pa sodelujejo pri spletni avkciji. Tisti, ki so med brskanjem odprli Facebook stran, so bili za iPad pripravljeni plačati več kot tisti, ki Facebooka niso odprli.