Svet
14036 ogledov

Dobili so pol leta zapora, po 16 letih so še vedno zaprti

zapor rešetke celica
1/2
Profimedia Fotografija je simbolična.
Pet zapornikov je po 16 letih še vedno v zaporu, čeprav so jim dosodili zaporne kazni, krajše od šestih mesecev, kažejo podatki.

Poleg tega je v zaporih še 15 zapornikov, ki so bili pred več kot dvanajstimi leti obsojeni na zaporne kazni od pol leta do enega leta ter 47, ki so dobili kazni od kazni od enega leta do leta in pol.

V Angliji in Walesu so leta 2005 uvedli zaporno kazen za zaščito javnosti (Imprisonment for Public Protection oziroma skrajšano IPP). Njen namen je bil, da se odstranijo ljudje, za katere se je ocenilo, da predstavljajo nevarnost za druge. Pri tem tipu zaporne kazni je bila določena le najnižja kazen, ne na pa najvišja. Ko je zapornik prestal minimalno kazen, se je sestal odbor za pogojni izpust in odločil, ali še vedno predstavlja grožnjo za javnost.

Mnogi zaporniki, ki so dobili povsem nizko kazen, so tako ostali v zaporu več let, zagovorniki človekovih pravic pa so opozarjali, da je to nepošteno in pretirano. Kazen IPP so zato leta 2012 ukinili, a so ukinili le dodeljevanje teh kazni, sprememba ni vplivala na tiste, ki so že bili zaprti.

Organizacija Ungripp, ki zastopa družine zapornikov s kaznijo IPP, je povedala, da so bili njeni člani šokirani ob novici, da so nekateri še vedno v zaporu, čeprav so bili obsojeni na manj kot šest mesecev, poroča Guardian.

"Naša organizacija nima stika z nikomer, ki bi prejel kazen, krajšo od 12 mesecev. Morda so že izgubili upanje, da bodo kdaj izpuščeni, zato ne iščejo pomoči. V zaporu so preživeli vsaj 16 let, morda celo 19 let. To je groteskno, še posebej, če so dobili tako kratko kazen," je dejal predstavnik te organizacije.

Tretjina ni bila še nikoli pogojno izpuščena

Skoraj 3.000 zapornikov še vedno ostaja v zaporu zaradi kazni IPP. Večina jih je bila sicer pogojno izpuščenih in so jih nato ponovno zaprli, tretjina pa nikoli ni bila izpuščena.

Minister za pravosodje Nic Dakin je dejal, da je od skupno 1.095 zapornikov s kaznijo IPP, ki niso bili nikoli izpuščeni do junija letos, pet prejelo kazen, krajšo od šestih mesecev.

Minister je še pojasnil, da je 121 zapornikov iz te skupine prejelo kazni od 18 mesecev do manj kot dve leti; 253 zapornikov je prejelo kazni od dveh do treh let; 372 – skoraj tretjina te skupine – pa je prejelo kazni od pet do deset let.

Zaporniki z minimalno kaznijo, krajšo od šestih mesecev, so bili obsojeni pred letom 2008, ko je laburistična vlada prenehala uporabljati kazni IPP za krajše kazni.

Po nekaterih ocenah je približno 90 zapornikov s kaznijo IPP storilo samomor bodisi med prestajanjem kazni bodisi pod pogojnim izpustom. Guardian je že poročal o primeru Tommyja Nicola, ki je zaporniškim oblastem povedal, da je njegova kazen "psihološko mučenje človeka". Nicolu, ki je ukradel avto, so dvakrat zavrnili prošnjo za pogojni izpust, leta 2015 se je ubil.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 11
  • LukaMB 13:32 31.oktober 2024.

    Če že prideš enkrat v zapor si res naredil nekaj kar je za zapor, drugače ne bi bil tam, obsojam pa to, da se nekoga označuje, da je zmožen narediti v prihodnje še kaj (saj ne moremo napovedati prihodnosti), pri ...prikaži več pedofilih se ve in je potrebna kemična kastracija in tako naprej, ne pa pri enemu, ki krade avte, obstaja velika verjetnost, da tega več ne bo počel bolj kot pa da bo spet to počel, saj ga že imajo v evidenci. To dopušča lov na čarovnice, če veste kaj to pomeni! DemoNkracija.

  • atamama 20:45 29.oktober 2024.

    In vprašanje, ali smo vedeli kaj o tem ko smo glasovali za demokracijo?

  • mph2 10:03 29.oktober 2024.

    Sicer, če ogrožajo dejansko nedolžne, če bi bili izpuščeni, en vidim problema. Bi za take morala obstajat dosmrtni preventivni zapor, dokler ne dokažejo, da niso več nevarni. Bi vsako leto preživeli en kup žensk, ki jih pobijejo bivši ali tekoči ...prikaži več partnerji, en kup otrok manj bi trpelo.