Svet
25 ogledov

Deset največjih ubijalcev

Vročina pomeni dodaten stres za srce, še posebno v kombinaciji s telesnimi napor Žurnal24 main
Svetovna zdravstvena organizacija je objavila novo mortalitetno statistiko s seznamom bolezni oziroma dejavnikov, ki najpogosteje povzročijo smrt. Vodijo srčna obolenja.

Pravkar objavljena statistika Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) se nanaša na leto 2004, ko so bila različna obolenja usodna za 58,8 milijona ljudi po vsem svetu, med njimi je kar 10 milijonov otrok mlajših od pet let.

Na lestvici očitno vodijo kardiovaskularna obolenja, ki so bila usodna za 7,2 milijona ljudi. WHO izpostavlja, da so zdrava prehrana, redno gibanje in odpoved tobaku najboljša možna preventiva proti srčnim obolenjem. Toda če bi statistiki združili vsa možna pljučna obolenja, bi se ta z 8,5-milijonskim davkom povzpela na neslavni piedestal najusodnejših bolezni.

Med rakavimi obolenji prevladuje pljučni rak, sicer osmi največji ubijalec med boleznimi. Bolezen povzroča dejavnik, ki se mu je mogoče povsem izogniti – kajenje. Omenimo še prometne nesreče, ki so zahtevale življenja 1,3 milijona ljudi. Otroci najpogosteje umirajo zaradi zapletov pri rojstvu, gastroenteroloških obolenj in okužb dihalnih poti ali pljuč.

Črni seznam največjih ubijalcev – leto 2004
1. Bolezni srca in ožilja (7,2 milijona ljudi)
2. Kapi in druge cerebrovaskularne težave (5,7 milijona ljudi)
3. Infekcija pljuč in/ali dihalnih poti (4,2 milijona ljudi)
4. Kronično obstruktivna pljučna bolezen (3 milijoni ljudi)
5. Gastroenterološka obolenja (2,2 milijona ljudi)
6. Aids (2 milijona ljudi)
7. Tuberkuloza (1,5 milijona ljudi)
8. Pljučni rak in rak dihalnih poti (1, 3 milijona ljudi)
9. Prometne nesreče (1,3 milijona ljudi)
10. Zapleti pri porodu/prezgodnje rojstvo (1,2 milijona ljudi)

Trendi
WHO pričakuje, da bodo do leta 2030 največji številčni porast dosegla rakava obolenja, ki bodo takrat zahtevala predvidoma življenja 11,8 milijona ljudi. Odstotkovno bodo z žrtvami najbolj poskočile prometne nesreče (skoraj 100-odstoten porast, posledice motorizacije manj razvitih držav).

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.