Svet
18 ogledov

Cia teroristom poškodovala možgane

Guantanamo zaporniki zapor AFP Žurnal24 main
Posebne metode zasliševanja, ki jih je ameriška obveščevalna agencija Cia uporabljala pri terorističnih osumljencih, temeljijo na laični znanosti in imajo v resnici lahko povsem nasproten učinek.

Profesor Inštituta za nevrološke znanosti na irskem kolidžu Trinity Shane O'Mara je v študiji preučil možne posledice, ki jih imajo posebne zasliševalne metode osumljencev na njihove možgane. Ugotovil je, da izpostavljanje kroničnemu stresu in travmam lahko poškoduje del možganov, ki integrira spomin. Posebne metode, kot je odtegovanje spanca za več dni, izkoriščanje fobij zaslišanih, vklepanje v boleče položaje in vodno deskanje oziroma vzbujanje občutka utapljanja, so pri zaslišanih zato zmanjšale sposobnost spomina.

 

Na informacije vplivale sugestije

Zaslišani so zaradi uporabljenih metod lahko proizvajali "patološke" spomine in informacije na podlagi sugestij zasliševalcev, ki so se mešale z resničnimi.

Cia kritike zavrača
Profesor O'Mara se je v svoji študiji skliceval na do aprila zaupne dokumente o metodah, ki so jih za zasliševanje osumljencev uporabljali v času predsednikovanja Georga W. Busha. Profesor ni imel priložnosti osebno srečati nobenega izmed osumljencev, na katerih so metode uporabljali, kar v obrambo proti kritikam uporablja Cia. Zapisali so, da so z metodami pridobili številne potrebne informacije, nekdanji podpredsednik ZDA Dick Cheney pa je dodal, da lahko trdi, da so zaradi uporabljenih metod preprečili številne teroristične napade na ZDA.

Kroničen stres poškoduje možgane

A znanost trdi drgače. Profesor O'Mara je povedal, da je za študijo preučil številne znanstvene vire o vplivu stresa na spomin in delovanje možganov. Tako je ugotovil, da kroničen stres poškoduje tisti del možganov, ki integrira spomin. Posledica tega je poslabšanje kognitivnih sposobnosti zaslišancev, ki naj bi zato imeli slabšo sposobnost razlikovanja med resničnim in izmišljenim. Informacije, ki jih je Cia pridobila na takšen način, tako niso zanesljive, je še dejal O'Mara.

Študija je bila objavljena v znanstveni reviji Trendi v kognitivni znanosti.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.