Svet
24433 ogledov

Česa takega ne pomnijo, dočakali smo "zlom podnebja"

Vročinski val Profimedia
Leto 2023 bo najverjetneje najbolj vroče leto v zgodovini človeštva, povprečne globalne temperature to poletje pa so bile najvišje doslej, je danes objavila služba EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus (C3S). Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je to opisal kot začetek "zloma podnebja".

Z globalnega vidika so bili letošnji junij, julij in avgust, ki ustrezajo poletju na severni polobli, kjer živi večina svetovnega prebivalstva, najbolj vroči od začetka beleženja leta 1940. Povprečna temperatura v tem obdobju je bila 16,77 stopinje in s tem 0,66 stopinje nad povprečjem, kar je občutno višje kot v prejšnjem rekordnem letu 2019, ko je znašala 16,48 stopinje, je v svojem poročilu zapisala služba C3S.

"Trije meseci, ki smo jih pravkar imeli, so najtoplejši v približno 120.000 letih, torej dejansko v človeški zgodovini," je za francosko tiskovno agencijo AFP povedala namestnica direktorja C3S Samantha Burgess.

Svetovna meteorološka organizacija (WMO), ki se sklicuje na podatke Copernicusa, je potrdila, da je bil pretekli mesec najtoplejši avgust doslej in toplejši od vseh ostalih mesecev razen julija 2023. Avgust naj bi bil tako za približno 1,5 stopinje Celzija toplejši od predindustrijskega povprečja.

Avgusta je bila zabeležena tudi najvišja svetovna mesečna povprečna temperatura morske površine doslej, in sicer 20,98 stopinje Celzija.

Začetek zloma podnebja

"Podnebni zlom se je začel," je dejal generalni sekretar ZN Antonio Guterres. "Naš planet je pravkar prestal sezono vretja - najbolj vroče poletje v zgodovini," je dodal v današnjem sporočilu. Znanstveniki po njegovih besedah že dolgo opozarjajo, kaj bo sprožila naša odvisnost od fosilnih goriv.

"Naše podnebje implodira hitreje, kot se lahko s tem spopademo, z ekstremnimi vremenskimi pojavi, ki prizadenejo vsak kotiček planeta," je dejal po poročanju AFP.

Vročinski valovi, suše in gozdni požari so v zadnjih treh mesecih prizadeli Azijo, Afriko, Evropo in Severno Ameriko z dramatičnimi posledicami za gospodarstva, ekosisteme in zdravje ljudi.

Grčija poplave Video Svet Podivjana voda zalivala vse pred seboj, umrlo več ljudi

V preteklih mesecih so bile zabeležene tudi rekordne temperature morske površine v severnem Atlantiku in oceanih, ki so imele pomembno vlogo pri povečani vročini čez poletje.

"Globalni temperaturni rekordi bodo leta 2023 še naprej padali," je še dejala Burgess. "Še naprej bomo priča podnebnim rekordom ter intenzivnejšim in pogostejšim ekstremnim vremenskim pojavom, ki vplivajo na družbo in ekosisteme, dokler ne bomo prenehali izpuščati toplogrednih plinov," je opozorila.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 43
  • BenX 20:04 06.september 2023.

    Če reče skorumpirana in lažnivi politik bo že res... 😁

  • Avatar jezeran
    jezeran 19:41 06.september 2023.

    ziher se hecate, še suše kot je bila lani ni bilo. Cela dva vročinska vala nad 32 stopinj. Katastrofa, ma da gremo u K...c

  • 515b8e52bfc9c974c8421f6b74ddc80d98b3412a 19:38 06.september 2023.

    Seveda se segreva. Zemlja je ze bila popolnoma brez ledu in bo spet, ker se ta cikelj ponavlja. Elektricnimi avtomobili so v povprecju 30% tezji, kot bencini. Rabis 30% vec energije za izdelavo baterije na 4 kolesih. Vecji problem je ...prikaži več vsa ta neumna serijska proizvodnja s katero onesnazujemo planet. Globalizacija poceni proizvodov se mora koncati. Zaceti bolj zmerno in posteno zivljenje. Posteno zmanjsati velike druzbene razlike, skrajsati delovni cas in imeti vec smeha.