V Sloveniji je trenutno precej govora o potezi vlade Janeza Janše, ki si je ob spopadanju s koronavirusom delo svojih ministrov in državnih sekretarjev nekoliko 'olajšala' z dvigom finančnih prijemkov, a še nekoliko bolje se znajdejo nekateri njihovi politični kolegi iz drugih držav.
Za prav posebno zgodbo je tako čez lužo poskrbel ameriški senator Richard Burr. Republikanec iz Severne Karoline je bil namreč prvi mož komisije, ki so jo že nekaj časa seznanjali s širjenjem koronavirusa, javnost pa je nato v svojih nagovoril miril in zatrjeval, da so v Združenih državah Amerike dobro pripravljeni na spopad z boleznijo.
A povsem drugače je ravnal na neformalnem srečanju s prijatelji in donatorji. "O tej stvari vam lahko povem, da je bolj agresivna in prenosljiva kot karkoli v moderni zgodovini. Podobno je bolj pandemiji iz leta 1918," so bile po poročanju nekaterih medijev besede Burra na srečanju v klubu Capitol Hill Club, ki za letno članarino sicer zaračuna 10.000 dolarjev. Kolege je opozoril, da možni ukrepi zajemajo prepoved potovanj, zaprtje šol, mobilizacijo vojske za nadomeščanje preobremenjenih bolnišnic.
Medtem ko je pomirjal javnost, je na skrivaj prodajal svoje delnice, predvsem tiste v najbolj ranljivih panogah: zdravstvu in turizmu. V 33 različnih transakcijah je prodal delnice v vrednosti, ki jo ocenjujejo med 628.000 in 1,72 milijona ameriških dolarjev. Le nekaj dni kasneje se je borza sesula.
As Intel chairman, @SenatorBurr got private briefings about Coronavirus weeks ago.
— Alexandria Ocasio-Cortez (@AOC) March 19, 2020
Burr knew how bad it would be. He told the truth to his wealthy donors, while assuring the public that we were fine.
THEN he sold off $1.6 million in stock before the fall.
He needs to resign. https://t.co/IAITMbJ3R5
Kasneje se je izkazalo, da je enako ravnala tudi republikanska senatorka iz Georgie Kelly Loeffler. Ta je precej časa trdila, da demokratska stranka namerno zavaja javnost glede koronavirusa in da trenutna ameriška administracija odlično opravlja svoje delo, 10. marca pa je tako čivknila: "Ste zaskrbljeni? Potrošnja je dobra, gospodarstvo je močno in zaposlenost se povečuje, kar nas postavlja v najboljši položaj za spopad z virusom in s tem, da ohranimo varnost Američanov."
Kljub spodbudnim potezam so sledile prodaje delnic, a tudi en večji nakup. Senatorka je vložila v podjetje, ki olajša delo zaposlenim, ki svoje službe opravljajo od doma. Vrednost teh delnic se je v zadnjem času rahlo dvignila.
Concerned about #coronavirus? Remember this:
— Senator Kelly Loeffler (@SenatorLoeffler) March 10, 2020
The consumer is strong, the economy is strong, & jobs are growing, which puts us in the best economic position to tackle #COVID19 & keep Americans safe.
Update following meeting with @realdonaldtrump, @VP, & @StevenMnuchin1: pic.twitter.com/H9t2D6x19k
V ZDA so samo v zadnjem dnevu zabeležili 4.536 pozitivnih primerov okužbe s koronavirusom, ob opombi, da v državi nimajo učinkovitega programa testov, realne številke so tako precej višje. Trditve, da so dobro pripravljeni, so se tako izkazale za 'smele' napovedi.
Skupno je okuženih 13.795 ljudi, kar ZDA uvršča za Kitajsko (80.928), Italijo (41.035), Iran (18.407), Španijo (18.077) in Nemčijo (15.320) po številu pozitivnih oseb. Zaskrbljujoč podatek za Američane je, da ima večje število novih okuženih na dan le Italija, ob trenutnem trendu pa jo bodo ZDA tudi kmalu prehitele.
Vsi smo na istem colnu, bogati in revni.
Ja,sebičnost in pokvarjenost bogatunov in vladajočih gresta z roko v roki....
Glede na to, da je to Amerika, kjer je vse mogoče bi rekel takole: obtožit za namerno zavajanje in naložit kazen v desetkratni vrednosti poslov, ki so jih opravili v zadnjem mesecu. To jih bo naučilo "kozjih molitvic".