Svet
2039 ogledov

Bogati še nikoli niso bili tako bogati

Hrvaška morje jahta obala Profimedia
Število premožnih še nikoli ni bilo tako visoko kot v 2023, njihovo finančno premoženje pa še nikoli tako veliko, ugotavlja poročilo World Wealth Report 2024, ki ga je danes objavila francoska svetovalno-analitska družba Capgemini.

Temu je v veliki meri botrovala rast na borznih trgih, najbolj izrazito so bogati dodatno obogateli v ZDA.

Avtorji poročila so ugotovili, da se je število premožnih oz. v angleškem jeziku high net worth individuals - gre za tiste, ki imajo več kot en milijon evrov likvidnih sredstev, ki jih lahko uporabijo za naložbe - lani povečalo za 5,1 odstotka na 22,8 milijona. Njihovo finančno premoženje je medtem naraslo za 4,7 odstotka na okoli 86.800 milijard ameriških dolarjev, kar je po sedanjem tečaju okoli 79.800 milijard evrov.

Obe številki sta najvišji, odkar je Capgemini v letu 1997 začel izvajati študijo, skoraj gotovo pa sta glede na razvoj zadnjih desetletij in splošno povečevanje bogastva v svetu tudi najvišji v zgodovini.

Znotraj tega ultra premožni, torej tisti s 30 milijoni dolarjev ali več likvidnih sredstev, predstavljajo le en odstotek populacije premožnih, a kar 34 odstotkov finančnega premoženja najbogatejših.

Lanska rast bogastva v svetu sledi približno triodstotnemu padcu v letu pred tem, ki so ga zaznamovali visoka inflacija, ekonomska nestabilnost in slabše razmere na borznih trgih. Lani se je inflacija začela umirjati, borze so zabeležile uspešno leto, tudi gospodarske razmere so se vsaj v delu razvitega sveta začele izboljševati.

Najbolj so bogateli v ZDA

Najbolj je bilo bogatenje izrazito v ZDA. Temu je botrovala predvsem rast borznih tečajev, saj je tehnološki indeks Nasdaq npr. poskočil za 43 odstotkov, širši borzni indeks S&P 500 pa za 24 odstotkov.

Število premožnih Američanov se je tako povečalo za 7,1 odstotka na 7,1 milijona, njihovo premoženje pa za 7,2 odstotka na 26.100 milijard dolarjev.

Manj izrazito je bilo povečanje v Evropi, kjer je bila rast borznih indeksov nekoliko manj izrazita, a še vedno krepka. Finančno premoženje premožnih v Evropi se je tako povečalo za 3,9 odstotka na 18.876 milijard dolarjev, število premožnih pa za 4,0 odstotka na 5,8 milijona.

Nekoliko bolj je bila poudarjena rast bogastva v azijsko-tihomorski regiji, kjer se je število premožnih povečalo za 4,8 odstotka na 7,4 milijona, njihovo finančno premoženje pa za 4,2 odstotka na 25.685 milijard dolarjev.

V ostalih regijah je bila rast manj izrazita, edino območje sveta, kjer sta se število premožnih in njihovo finančno premoženje malenkost zmanjšala, pa je bila Afrika, čemur sta botrovala padec cen surovin in zmanjšanje tokov tujih naložb.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 2
  • peter25 20:43 05.junij 2024.

    Razlike na zahodu bodo vse vecje. Britanci morajo narediti popolni reset. Ce tega ne bo je le vprasanje casa, kdaj bo drzava bankrotirala. To pomeni odpuscanje in bolj skromno zivljenje za vecino. Tudi tiste, ki imajo dobre place brez vsake ...prikaži več osnove. Kitajci imajo ogromen presezek v trgovinski menjavi. Dolarjev, Evrov, Funtov ne puscajo vec v zahodnih bankah, S tem denarjem kopujejo vse po Svetu. Se en razlog zakaj je neumnost, ko mislis, da zastonj denar obstaja. Printanje samo ubija ekonomijo.

  • Avatar Mehičanka76
    Mehičanka76 11:52 05.junij 2024.

    In še nikoli ni bilo toliko revnih, nezadovoljnih,...