Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je danes opozoril na vse večjo nevarnost novega oboroženega spopada v Evropi, saj tako Zahod kot Rusija povečujeta vojaško prisotnost v bližini Ukrajine. Zaradi stopnjevanja napetosti je Nato že sklenil namestiti dodatne okrepitve na svojem vzhodnem boku, poročajo tuje tiskovne agencije.
V bližini ukrajinskih meja je trenutno nameščenih več kot 100.000 ruskih vojakov. Zaradi stopnjevanja napetosti in strahu pred invazijo pa naj bi po večtedenskih razpravah države članice Nata ta teden že podpisale dogovor o povečanju prisotnosti vojaških sil na vzhodnem krilu Nata.
Odločitev naj bi bila potrjena in objavljena na srečanju obrambnih ministrov Nata v Bruslju prihodnji teden in bi se lahko začela izvajati v nekaj tednih, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Število ruskih vojakov se povečuje
"Obstaja realna nevarnost novega oboroženega spopada v Evropi. Število ruskih vojakov se povečuje, opozorilni čas pa se krajša," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes Stoltenberg dejal novinarjem, potem ko je z romunskim predsednikom Klausom Iohannisom obiskal vojaško oporišče ob Črnem morju.
Ameriški predsednik Joe Biden je prejšnji teden napovedal, da bo v Romunijo poslal 1.000, na Poljsko pa 2.000 vojakov. Tisti, ki prihajajo v Romunijo, so bili premeščeni iz oporišča v Nemčiji. V svojem govoru v vojaški letalski bazi v vzhodni Romuniji je Stoltenberg dejal, da prisotnost ameriških vojakov poudarja zavezanost ZDA varnosti v Evropi.
Tudi francoski predsednik Emmanuel Macron je dejal, da je pripravljen v Romunijo poslati več sto vojakov pod Natovim poveljstvom. V Romuniji se sicer trenutno nahaja okoli 900 ameriških vojakov ter 140 italijanskih in 250 poljskih vojakov.
"Imamo opravka z eno največjih vojsk na svetu in stvari lahko hitro uidejo izpod nadzora"
Stoltenberg je poleg nevarnosti popolne invazije opozoril tudi na obstoj drugih vrst agresivnih dejanj, vključno s poskusi strmoglavljenja vlade v Kijevu, hibridnimi kibernetskimi napadi in številnimi drugimi vrstami ruske agresije. Dodal je, da Zahod nima nobenih zagotovil in mora zato še naprej pozivati Rusijo k deeskalaciji ter k dobronamernemu političnemu dialogu z Natom in njegovimi zavezniki.
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je prav tako opozoril, da smo v obdobju, ko se invazija lahko začne kadar koli - lahko že med olimpijskimi igrami. Biden pa je v četrtek pozval vse ameriške državljane, naj zaradi povečanega tveganja ruske invazije nemudoma zapustijo Ukrajino. "Imamo opravka z eno največjih vojsk na svetu in stvari lahko hitro uidejo izpod nadzora," je dejal v oddaji Nightly News.
Amerika bi rada daleč proč od svojih meja spravila Rusijo na kolena, čeprav bi zanetila vojno v Evropi. Upajmo, da so Evropejci spregledali podlo igro.