"Vojska bo uporabila kakršen koli ukrep, da bo le ohranila varnost," je dejal predstavnik notranjega ministrstva te male zalivske države, potem ko je objavil, da so vojaki prevzeli nadzor nad glavnim mestom Manama. A s takšnim postopanjem se ne strinjajo vsi v vladi, saj sta iz protesta danes izstopila minister za zunanje zadeve Nazar al Barnah in Abdulah Al Durazi, ki je bil odgovoren za narodno spravo.
Policija z vso silo nad speče
Danes zgodaj zjutraj se je proti osrednjemu trgu v bahrajnski prestolnici Manama zapeljalo vsaj 50 oklepljenih policijskih vozil. Na stotine policistov je nato z uporabo solzivca in pendrekov ter menda celo pravih nabojev razgnalo okoli pet tisoč protestnikov, ki so se utaborili na trgu.
Notranji minister je povedal, da niso imeli druge izbire, saj so protestniki kršili zakon. Po podatkih ministrstva za zdravje so danes umrli trije ljudje, nekateri viri navajajo štiri, še dva pa sta umrla v protestih v minulih dneh. Ranjenih je 231 ljudi, od tega okoli 40 huje, eden pa kritično, vsi pa ostajajo v bolnišnicah. Pogrešajo okoli 60 ljudi, ki so jih verjetno aretirale oblasti.
Opozicija množično izstopila
Protestniki zahtevajo novo ustavo, večjo moč parlamenta, izpustitev političnih zapornikov, več služb in stanovanj ter novo voljeno vlado, v kateri ne bi bilo Salmana Al Kalife, ki vlado v Bahrajnu vodi že vse od osamosvojitve države leta 1971. Na njihovo stran se je postavila tudi največja opozicijska stranka, šiitska Islamska zveza nacionalnega soglasja Vifak, ki ima v 40-članskem parlamentu 18 članov. Vifak je napovedal skupni odstop svojih poslancev.
V Bruslju zaskrbljeni
Današnje jutranje dogajanje je vzbudilo nemir tudi med svetovnimi velesilami. Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton je tako danes pozvala oblasti, naj spoštujejo pravico ljudi do zbiranja in mirnih protestov. Obenem je obsodila nasilje, ki je izbruhnilo ob zatrtju protestov.
H končanju nasilja so se zavzeli tudi v Beli hiši, medtem ko generalni sekretar ZN Ban Ki Mun opozarja, da bi morali tisti, ki so odgovorni za nasilno zatrtje demonstracij, stopiti pred sodišče.
Ena dirka že odpovedana, kaj pa F1?
Pretežno šiitski Bahrajn vodi sunitska kraljeva družina Al Halifa. Bahrajn je sicer strateški zaveznik Zahoda v regiji in gosti oporišče pete flote ameriške mornarice. Gosti tudi prvo dirko v novi sezoni formule 1, ki je napovedana za 11. marec in bi jo protesti lahko ogrozili. Je pa zaradi dogodkov že odpadla dirka formule serije GP2 Asia, bližnja sorodnica F1, ki bi morala biti ta vikend.
V Libiji "dan jeze"
O protestih zadnje dni poročajo tudi iz Libije, ki ji že 42 let vlada Moamer Gadafi. Za danes je v tej državi po poročanju tujih medijev napovedan dan jeze, kakršne so imeli tudi v Tuniziji in Egiptu.
V spopadih med protestniki in varnostnimi silami je od torka do danes umrlo 11 ljudi, sporoča opozicija. V mestu Al Baida je umrlo pet ljudi, šest pa jih je umrlo v mestu Bengazi.