Svet
17 ogledov

Atentat Hrvaške ne bo oddaljil od EU

sanaderBOB-dolga Žurnal24 main
Atentata na lastnika Nacionala ne obsoja samo hrvaška, ampak tudi mednarodna javnost. Hrvaški premier Ivo Sanader žuga organiziranemu kriminalu in ostaja evrooptimist.

V petek se je sestal hrvaški svet za nacionalno varnost in obravnaval stanje v državi po atentatu na lastnika tednika Nacional Iva Pukaniča in njegovega vodjo marketinga Nika Franjića. Hrvaški premier Ivo Sanader je napovedal oster boj proti organiziranemu kriminalu, a zavrnil zahteve po uvedbi izrednih razmer: "Razmišljali smo o tem, ali je potrebno izpeljati operacijo Sablja po vzoru Srbije, vendar smo sklenili, da za kaj takega nimamo ne zakonske utemeljitve ne potrebe."

Napovedal je, da bodo pospešili pripravo paketa protimafijskih zakonov, ki so jih napovedali po prejšnji seji sveta za nacionalno varnost, ki so jo pripravili v začetku oktobra po umoru odvetniške pripravnice Ivane Hodak. "Ne bomo dovolili, da Hrvaška postane Bejrut. Še intenzivneje, odločneje in ostreje bomo obračunali z organiziranim kriminalom in terorizmom na Hrvaškem." Izrazil je še prepričanje, da tragični dogodek ne bo zavrl procesa pridružitve Hrvaške EU.

Predsednik Hrvaške Stipe Mesić je dejal, da je terorizem prišel na ulice glavnega mesta Hrvaške. "Kriminalno podzemlje je soočilo državo in celoten pravni sistem z izzivom, s katerim se do zdaj še nismo srečali. Država in pravni sistem morata čim prej in z vsemi razpoložljivimi sredstvi odgovoriti na vprašanje terorizma. To je trenutek, ko mora družba v boju proti terorizmu postati enotna."

 
 

Umori, ki pretresajo Hrvaško, ne pomenijo samo grožnje varnosti javnosti, ampak tudi svobodi izražanja.

Terry Davis, generalni sekretar Sveta Evrope

 
EU obsoja napad in svari Hrvaško
"Evropska komisija ostro obsoja kriminalni napad, v katerem sta bila ubita novinar in vodja trženja tednika Nacional Ivo Pukanić in Niko Franjić. V mislih smo z družinami in prijatelji žrtev," se je na tragični dogodek odzval evropski komisar za širitev Olli Rehn. EU zelo pozorna spremlja, kako kandidatka za pridružitev Hrvaška uresničuje reforme v pravosodju, konkretno kako zavzeta je v boju proti korupciji in organiziranemu kriminalu, saj ima EU prav na tem področju zelo slabo izkušnjo z Bolgarijo in Romunijo, ki sta se ji pridružili januarja 2007, čeprav po mnenju mnogih za to niti približno nista bili dovolj pripravljeni. 5. novembra bo EU izdala poročilo o delovanju pravne države na Hrvaškem.

Ostrejši je bil s svojimi besedami Aidan White, predsednik Mednarodne novinarske zveze (IFJ): "Ta incident sproža vprašanja, ali je hrvaška vlada napravila dovolj, da se ustvarijo ustrezni demokratični pogoji, potrebni za delo medijev, in da sta kriminal in mafija ustrezno nadzorovana." Predstavnik IFJ je sicer "globoko šokiran in presenečen" nad tem, da se je kaj takšnega lahko zgodilo na Hrvaškem. "Mislil sem, da vstopamo v obdobje, v katerem se novinarjem in medijem ni več treba bati nasilja in pritiskov, ki so zaznamovali regijo v zadnjih 20 letih. A to, kar se je zgodilo včeraj, je obudilo grozne spomine," je dejal.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.