Svet
67 ogledov

90 let od zadnjega poleta Rdečega barona

Rdečega barona so sestrelili, ko bi moral imeti prost dan. Žurnal24 main
V ponedeljek mineva natanko 90 let od sestrelitve najbolj znamenitega pilota iz prve svetovne vojne Manfreda von Richthofna, tako imenovanega Rdečega barona.

Kdo visoko leta, nizko pade, pravi star pregovor. Manfred von Richthofen, znameniti nemški vojni pilot, ki je v času prve svetovne vojne sestrelil okoli 80 sovražnih letal, je resničnost tega reka plačal z življenjem. V nedeljo, 21. aprila 1918, je imel Rdeči baron prost dan, ki naj bi ga po prvotnih načrtih preživel pri stanovskem tovarišu na njegovem posestvu v Schwarzwaldu na jugu Nemčije, a njegova lovska žilica mu ni dala miru. Pognal je svojega lovca tipa Fokker in poletel, da bi svojim trofejam sestreljenih letal dodal še kakšno.

 
 

Če bom prišel živ iz te vojne, bom imel več sreče kot pameti.

Manfred von Richthofen

 
Krogla mu je prebila srce
Nad nizozemsko pokrajino Flandrija je naletel na angleškega lovca. Začela sta manevrirati. Oba sta se poskušala nasprotniku priplaziti za hrbet in ga sestreliti s strojnico. Ker manevriranje ni bilo uspešno, se je von Richthofen odločil, da se vrne. To je bilo usodno, saj mu je med vrnitvijo krogla prebila srce. Kdo je izstrelil smrtonosno kroglo, ni povsem jasno. Dolga leta so zasluge za to pripisovali kanadskemu majorju Brownu, ki naj bi se svojim lovcem priključil spopadu med nemškim in angleškim lovcem, sledil vračajočemu se rdečemu baronu in sprožil orožje. V zadnjih letih pa se je bolj uveljavila razlaga, da je von Richthofna ubil nek vojak, ki je z zemeljske površine streljal s protiletalsko strojnico MG. Kdorkoli je že streljal na Rdečega barona, je zadel njegovo srce in ga pri priči ubil. Letalo nemškega vojnega asa je strmoglavilo na njivo.

Strmoglavljeno letalo so hitro odkrili britanski vojaki in zelo skrbno poskrbeli za pilotovo truplo. Poravnali so mu v nesreči ukrivljeno zobovje, okrvavljeno glavo pa so napudrali s pecilnim praškom in ga fotografirali. V severnofrancoski vasici Bertangles so mu priredili veličasten pogreb, ki ga je vodil anglikanski duhovnik. Mrtvo telo Rdečega barona so pokopali, njegov duh pa je postal svetovna legenda.

Legenda za vse čase
Manfred von Richthofen (1882-1918) je bil nemški vojni pilot vse od pričetka prve svetovne vojne leta 1914, prvo sovražno letalo pa je sestrelil leta 1916. Naslednje leto je postal poveljnik Letalskega cirkusa, enote, ki je združevala najboljše nemške pilote na zahodni fronti. Zaradi svojega rdeče obarvanega letala in visokega števila sestreljenih letal, ki ni bilo nikoli prej in ne kasneje preseženo, se ga je prijel vzdevek "Rdeči baron". V nasprotju s tem poimenovanjem pa Rdeči baron ni živel prav nič po baronsko. Nasprotno, njegov življenjski slog je bil zelo askestski, saj ni imel nikoli ljubezenske zveze, izogibal se je alkohola, delo pa mu je pomenilo vse.

Film, ki romantizira junaka
Nemški režiser Nikolai Müllerschön je o nemškem narodnem junaku posnel film, ki so ga ravno te dni začeli predvajati v nemških kinematografih. Režiser je baronovo zgodbo priredil po svoje, saj se njegov junak proti koncu svojega življenja začne spraševati o smiselnosti in moralni opravičljivosti svojega početja.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.