V dolini pod Poncami smo naleteli na prvega moža slovenskih smučarskih skokov, vodjo panožne zveze Gorazda Pogorelčnika, ki je z veseljem za Žurnal24 spregovoril o številnih perečih temah.
Seveda nismo mogli mimo norveške goljufije na svetovnem prvenstvu, vodjo slovenskih skokov smo povprašali tudi o oceni sezone. Dotaknili smo se rehabilitacije Nike Vodan in slovesa Urše Bogataj, seveda pa nas je zanimalo tudi, kdaj bodo v dolini pod Poncami letela tudi dekleta.
Ker pa je bil ravno danes na sporedu tudi izjemno pomemben sestanek FIS-a, kjer so se pogovarjali o spremembah pravil ter preprečitvi manipulacije z dresi, smo seveda začeli s to temo.

Danes je bil na spored zelo pomemben sestanek. Nam lahko razložite, kaj se je sploh dogajalo in do kakšnih sklepov je prišlo?
"Pravzaprav se na današnjem sestanku ni zgodilo nič pretresljivega. Imeli smo sestanek na katerem smo se pogovarjali o možnostih za prihodnost, kako bi zastavili stvari, da bi obstajalo čim manj možnosti za manipulacije. Da bi posamezne nacije, ki si lahko v ozadju privoščijo nek znanstveni razvoj, pridobile čim manj prednosti. Seveda smo se tudi pogovarjali, na kakšen način bodo potekali protokoli merjenja v prihodnje. Nismo pa se veliko pogovarjali o spremembi kakšnih drugih pravil, kar bi bilo eno leto pred olimpijskimi igrami tudi nesmiselno. Po navadi je tako, da se pravila spreminjajo po olimpijskih igrah in nato veljajo naslednja štiri leta."
In do kakšnih odločitev je prišlo? Kakšne bodo nove smernice, ki bodo zmanjšale možnosti manipulacije z opremo?
"Vsi tekmovalci, ki bodo nastopali na tekmah najvišjega nivoja, torej svetovnega pokala, bodo že skupaj z dresi predhodno preverjeni in pregledani. Nato bodo šli dresi, kot to velja že v zaključku letošnje sezone, pod ključ mednarodne smučarske zveze, tekmovalci pa jih bodo dobili nazaj pol ure pred tekmo in jih tudi vrnili takoj po zaključku tekmovanja. To je po mojem mnenju ter mnenju tekmovalcev, sam sem namreč govoril o tem tudi s tekmovalci, zelo dobro, saj je tako manj možnosti manipulacij, obenem pa bodo tudi sami skakalci šli na vrh zaleta z mirno glavo, saj bodo že predhodno vedeli, da so dresi ustrezni. Vemo, da se lahko včasih zgodi, da je nihanje v obsegu okoli trebuha na dnevni ravni tudi dva do tri centimetre in če se to zgodi ter dresi prej niso preverjeni, lahko pride do težav. Zdaj bodo tako zadevo zanemarili, v preteklih sezonah, pa kaj takega niso pustili skozi in smo morali vsakodnevno drese prilagajati, meriti, šivati. In ko imaš za sabo ekipo petih, šestih skakalcev, je to dnevno kar nekaj ur dela, da dresi ustrezajo tistim ustreznim meram za vsak posamezen dan tekmovanja."
Torej po novem več ne bi smeli biti priča dogodkom, ko se skakalca diskvalificira po opravljenem skoku?
"Upam, da se bomo s tem znebili teh nepotrebnih diskvalifikacij med tekmo, kajti to ni zgolj v interesu skokov kot športa, temveč tudi vseh nas, saj šport kot tak bi moral biti v osnovi velika vrednota poštenosti in fair playa. Verjamemo, da bomo s temi spremembami zadovoljni tako mi, kot tekmovalci, prav tako pa ne bo prihajalo do nezaupanja med posameznimi nacijami, med nami in pa predstavniki mednarodne smučarske zveze."

Nedavno je legendarni Mika Kojonkoski predlagal revolucionarno delo, da bi skakalci nastopali v dresih, ki bi jih imela v svoji lasti Mednarodna smučarska zveza. Posameznik bi zgolj povedal svojo konfekcijsko številko ter dobil od zveze primeren dres. Se je razpravljalo kaj tudi o njegovem predlogu?
"O tem se nismo pogovarjali. Mogoče to niti ne bi bila slaba ideja. Ampak zagotovo ne bi šlo v smislu konfekcijskih številk, kot je Mika predlagal. Pač pa bi moral biti dres krojen natančno po posameznem tekmovalcu, seveda v skladu s pravili. Pa tudi če imata dva tekmovalca v življenju enaki konfekcijski številki, recimo M ali 48, če dobita dres takšnih mer, ki ni krojen po vsakem posameznem tekmovalcu, to zaradi konstitucije ali oblike telesa ne bi bilo pravično, saj bi dres na vsakem posamezniku deloval povsem drugače. Tega si ne moremo privoščiti."
Kako pa ste vi doživeli norveško manipulacijo z dresi? Da se kaj takega zgodi v športu?
"Sprva sem bil absolutno presenečen in šokiran, v drugi fazi pa smo morali reagirati in vložiti protest. Tukaj ni šlo za iskanje nekih zgornjih limitov, kot se rado reče, ampak za čisti tehnični doping. In ko gre za tehnični doping, je to zagotovo nesprejemljivo."
Pa mislite, da je šlo za izoliran incident, da so se Norvežani teh spornih potez poslužili zgolj v finalni tekmi svetovnega pokala na veliki napravi, ali je možno, da so to počeli že prej v sezoni?
"Težko je zdaj reči, ali se je to dogajalo že prej, ali ne. To bo morala ugotoviti neodvisna komisija, ki se ukvarja s tem vprašanjem. Če bodo ugotovili kaj takega, se lahko še marsikaj zgodi tudi glede svetovnega prvenstva v Trondheimu. In tudi glede določenih medalj."

Kot vodja slovenskih smučarskih skokov, kako bi ocenili letošnjo sezono? Dekleta imajo prednost, tako da začniva z dekleti.
"Punce imajo za sabo zelo dobro sezono. In to ne zgolj del sezone, ampak od začetka do konca. Sploh če govorimo o Niki Prevc. Pa tudi Ema klinec je prikazala relativno visok nivo forme, saj je bila trikrat na stopničkah. Ampak Nika ... 15 zmag v svetovnem pokalu, najvišje število točk v eni sezoni svetovnega pokala, to so resnično presežki, neverjetni rezultati. Osvojila je vse, kar se je osvojiti dalo. Veseli pa tudi to, da imamo tudi v ozadju tekmovalke v nižjih tekmovanjih, to so tekmovanja celinskega in alpskega pokala, ki zasedajo najvišja mesta. Tudi v teh tekmovanjih imamo pet, šest, sedem tekmovalk med najboljših deset, kar nam kaže, da lahko optimistično pričakujemo njihove nastope v prihodnje v članski kategoriji. Moramo pa poudariti odsotnost Nike Vodan, nekdaj Križnar, ki se je poškodovala. To je bil velik udarec za ekipo in vse nas, kajti ko je prava, lahko tudi ona poseže po najvišjih mestih."
Kaj pa moški del ekipe?
"Kar pa se tiče tekmovalcev, je bil prvi del sezone, tam do novoletne turneje, zelo težek. Izredno težek. Še najmanj po rezultatskem vidiku. Dosti težje je bilo pri tekmovalcih držati visok motiv, saj sami niso bili zadovoljni z rezultati, ki so jih dosegali. Potem smo šli nazaj na bazični trening, k osnovam. Šli smo na manjše skakalnice, na vaje na krajših smučeh, tekaških smučeh, pa potem postopoma spet na večje skakalnice. Tako da so fantje postopoma našli občutek za počep, za dinamiko. In ko so enkrat to našli, je hitro steklo. To se je videlo že po novoletni turneji v Zakopanah, kjer so bili na ekipni tekmi na stopničkah za zmagovalce. Od takrat so se stvari lepo odvijale in tako smo lahko optimistični odšli na svetovno prvenstvo, kjer so naši fantje in dekleta osvojili štiri zlate in pa eno srebrno medaljo."
Torej je bila vrnitev k osnovam tista, ki je bila ključna za preporod slovenske reprezentance v drugem delu sezone?
"To je bilo ključno. To je bila ena izmed dveh zadev, ki sta bili zelo pomembni. Druga stvar, ki je bila ključna, pa je bilo to, da nihče ni na tekmovalce in pa strokovni štab pritiskal, temveč smo ohranili mirnost. Vedeli smo, da se je čez poletje delalo na visokem nivoju ter da bodo tudi rezultati slej kot prej tudi prišli, če bomo le ohranili mirno glavo."

Med analizo deklet ste se doteknili Nike Vodan. Kako poteka njena rehabilitacija? Ste v rednih stikih z njo?
"Z Niko sem redno v stiku, je tudi prisotna tu v Planici. Je že tako daleč, da bo kmalu začela z rehabilitacijo. In to na nivoju, ko gre že za prvi del priprav, prve treninge. Za razliko od ostalih letos ne bo imela pavze, ampak bo že sredi meseca aprila v polnem tekmovalnem ritmu. Verjamem, da bo v sezono prišla pripravljena, zagotovo pa bo morala nadomestiti tisti tehnični deficit, ki si ga je pridelala s tem, ko letos ni mogla opraviti svojega števila skokov."
Letos pa so se slovenski smučarski skoki poslovili od še ene velikanke. Smuči je uradno v kot postavila Urša Bogataj. Je bilo kaj čustveno?
"Absolutno. Je pa zagotovo bilo dosti lažje, ker je Urša ostala del naše zveze, ker je ostala v skokih, ker je ostala v trenerstvu. Tu se odlično počuti, vsak dan imamo kontakt in tak prehod je potem bistveno lažji, ne le za Uršo, temveč tudi za vse nas."
Za konec pa se dotakniva še ženskih poletov v Planici. Kdaj lahko pričakujemo, da bodo v dolini pod Poncami prvič poletela tudi dekleta?
"Naša želja je bila, da bi že letos na današnji tekmi pet tekmovalk poletelo v vlogi predtekmovalk. To je bilo zaenkrat še zavrnjeno. Upam, da se bo čim prej tudi na tem področju odprlo, saj sem prepričan, da je tudi ta srednji nivo ženskih skokov že na takem nivoju, da bi lahko nastopal tudi na drugih letalnicah. Vemo, da jih tudi v Vikersundu nastopi omejeno število, to bi lahko izvedli tudi tukaj. Predvsem pa si želim, da imamo vsaj leto pred svetovnim prvenstvom v poletih tu v Planici tudi prvo tekmo ženskega svetovnega pokala. Seveda pa je absolutno prva želja, pa četudi bi šlo v omejeni izvedbi, da bi bila Planica, dolina pod Poncami, dolina smučarskih poletov tista, ki bi gostila prvo svetovno prvenstvo v ženskih smučarskih poletih."
Se pa omenja, da bi lahko Planica gostila še eno tekmo svetovnega pokala. Avstrijci namreč omenjajo možnost izvedbe avstrijsko-slovenske turneje, ko bi skakalke nastopale na srednjih napravah v Beljaku, Hinzenbachu, Planici in Ljubnem. Ste kaj slišali o tem?
"Sam nimam nobenih drugih informacij, razen tega, kar sem zasledil v avstrijskih medijih. To je še vse v povojih, zadeve so še daleč od uresničitve končnega cilja."
To z dresi ste rešili. KDAJ NA VRSTO PRIDEJO SODNIKI ,kajti oni so sedaj ostali še edini krojači . Da sodniki talajo ocene takoj , in pogledom iz 100m, je skregano z 21 stoletjem . Poplnoma zadosti časa je med… ...prikaži več doskokom in ponovitvijo posnetka od mize do doskoka , predno se tekmovalec ustavi oni pa pogledajo posnetek in dajo oceno . TV bi morala snemati od strani cel skok , ne pa v hrbet nekatere in takoj za sodnike zavrteti posnetek skoka . Ne igra več izgovor , da bi tekme trajale pol dlje ,
!! Vroča dekleta čakajo na vas na -- Sexy24.mom