Šport > Zimski športi
58 ogledov

Najboljši sta Mateja Svet in Tina Maze

Najboljša švicarska smučarka Vreni Schneider meni, da je njena rojakinja Lara Gu Žurnal24 main
Vreni Schneider. Z osmimi zmagami je najuspešnejša zlata lisička vseh časov. Maribor ima seveda v lepem spominu. Zdaj ima Švicarka v domači vasi Elm svojo smučarsko šolo.
Danes in jutri bo v Mariboru že 45. Zlata lisica. Tu ste zmagali največkrat, kar osemkrat. Kaj vam je od tu najbolj ostalo v spominu?
Na Maribor imam res zelo lepe spomine. Najraje sem tekmovala v Švici, takoj zatem pa v Sloveniji. Tekma v Mariboru je bila zame skoraj domača, vsaj tako sem se počutila, kajti občinstvo je vedno navijalo za vse smučarke. Seveda je bilo najglasnejše ob nastopih Mateje Svet, Urške Hrovat, Nataše Bokal in preostalih Slovenk, vendar je bodrilo in spodbujalo tudi nas.

Še vedno spremljate tekme svetovnega pokala?
Ja. In vedno se vživim, navijam, spet me prevzamejo stari občutki. Sicer ni vedno lahko priti do televizije, ker imam dva sinova, ki sta stara tri in pet let in takrat raje gledata risanke Iceberg (smeh), ampak potem se poskušamo nekako dogovoriti, da je za vsakogar kaj.

Kateri smučarki pripisujete največ možnosti, da bo letos zmagala na veleslalomu in slalomu v Mariboru?
Mislim, da bo zmagala tista, ki bo v najboljši dnevni formi. V veleslalomu je v tej sezoni zelo dobra Kathrin Zettel. Presenetila bi lahko mlada Švicarka Lara Gut in morda tudi Švedinja Anja Pärson. Ona je ena izmed tistih, ki jih najbolje poznam. Vedno pravi, da sem njena vzornica, kar je lepo slišati. Proga v Mariboru ji tudi leži, saj je na njej že večkrat zmagala (sedemkrat, op. p.). Že v Zagrebu je dobro smučala, navdušila me je na ravnini. V slalomu pa bosta v boju za vrh Maria Riesch in Lindsey Vonn. Na stopničke bi lahko prišla tudi katera od Švicark, saj je bil Maribor vedno dober teren za nas. V prejšnji sezoni je bila dobra Sandra Gini (šesta, op. p.), zato veliko stavim nanjo.

Schneiderjeva si želi, da njena sinova ne bosta šla po njenih stopinjah. © osebni arhiv

 
Katera sta po vašem mnenju trenutno najboljša smučar in smučarka v svetovnem pokalu?
Uh, ogromno jih je, ki so zelo dobri. Pri dekletih so v vrhu že omenjene Vonnova, Riescheva, Zettlova ... Boj za veliki kristalni globus bo hud. Enako je pri moških, kjer so dobri mlada Švicarja Daniel Albrecht in Carlo Janka, starejši maček Didier Cuche, pa Aksel Lund Svindal, Jean-Baptiste Grange in Benjamin Raich. Sama sem Raichova navijačica, ker mi je všeč njegov način smučanja.

Katera smučarka bo vaša naslednica?
Lara Gut je ena od najbolj nadarjenih smučark v svetovnem pokalu. V superveleslalomu je že zmagala, v veleslalomu lahko vsak trenutek. Verjamem, da bo postala svetovna prvakinja, ker je tudi zelo motivirana. Tu sta še Fabienne Suter in odlična mlada švicarska ekipa, ki veliko obeta.

Kaj je tisto, kar mora imeti najboljši na svetu? Kaj ste imeli vi, da ste bili toliko boljši od tekmic?
Imela sem talent, za katerega sem hvaležna, da mi je bil podarjen. Mislim, da sem tudi več trenirala od drugih. Nikoli nisem bila zadovoljna. Če sem morala na kondicijskem treningu narediti dvesto poskokov, sem jih naredila 250. Zato sem bila zelo dobro fizično pripravljena. Z zmagami je prišlo tudi to, da sem postala močna v glavi. Za serijsko zmagovanje namreč talent ni dovolj – treba je trdo delati. Je pa to tudi boj s samim seboj, da daš leto za letom od sebe vse in še več. Pri vsem tem ne smeš pozabiti na dom, ljudi, ki so ti pomagali, saj se ti lahko zgodi, da ti kdaj ne bo šlo tako dobro in bodo potem ti nate pozabili. Vsak športnik ima namreč vzpone in padce, in ko si v krizi, je edini izhod iz nje ta, da čim več treniraš.

V krizi je tudi slovensko smučanje. Morda poznate katero Slovenko, ki bi lahko ujela priključek z najboljšimi na svetu?
V zadnjem času gre spet dobro Tini Maze, kar me veseli. Težko se je vrniti, če imaš za sabo slabšo sezono ali dve.

Vi ste najboljša švicarska smučarka vseh časov, katera pa je po vašem mnenju najboljša slovenska smučarka v zgodovini?
Že res, da sem najboljša Švicarka, a to morda ne bo več dolgo. Slovenci pa ste imeli kar nekaj odličnih smučark. V 80. letih je bila to zagotovo Mateja Svet, zdaj pa je v ospredju Tina Maze. Tudi v 90. letih je bilo kar nekaj mladih deklet, ki so me vedno izzivala. Spomnim se Urške Hrovat ter Katje Koren in Alenke Dovžan, ki sta osvojili kolajni na olimpijskih igrah.


Vreni Schneider (levo) ima lepe spomine na Maribor. © Delo

 
Letos bo minilo 14 let, odkar ste se upokojili. Kakšna razlika je med smučanjem takrat in danes?
Spremenila se je tehnika smučanja, vendar pa mislim, da je glavna razlika v opremi. Ne samo karving smuči, ampak tudi čevlji. Tehnologija je izjemno napredovala, zdaj je vse na veliko bolj profesionalni ravni. In tako bo verjetno tudi v naslednjih letih.

Kaj menite o toliko poškodbah v zadnjih sezonah v alpskem smučanju? Kdo je glavni krivec za to?
Mislim, da je to posledica napadalnejšega in ekstremnejšega smučanja, saj gredo smučarji na vratca bolj neposredno. Nova oprema je tudi takšna, da kaznuje najmanjše napake, in potem se pojavlja veliko poškodb, predvsem kolenskih vezi. Vendar je bilo tudi v mojem času kar nekaj padcev in poškodb, ki so sestavni del tega športa. Po mojem mnenju so tudi hitrosti v smukih prevelike. Vendar je to moja ocena, ocena slalomistke, ki je imela vedno strahospoštovanje do smuka. Težava je morda tudi v tem, da so proge mirnejše, manj valovite, kot so bile, in zato hitrejše, pa še bolj ledene so. Potem so tu tudi hudi padci, kakršen je bil Lanzingerjev. Take stvari te še bolj prestrašijo.

Zdaj so tudi že v smučanju bogate nagrade. Zmagovalka slaloma na Sljemenu je prejela 60 tisoč evrov. Koliko ste zaslužili vi? Dovolj, da živite samo od tega?
Ja. Spomnim se, da sem zadnjič, ko sem zmagala v Mariboru, prejela štiri ali pet tisoč švicarskih frankov in sem vsakemu trenerju podarila tisočaka za njegovo delo. Tudi takrat smo torej z zmagami dosti zaslužili. S tem denarjem sem si zgradila lepo hišo, veliko sem ga tudi porabila, a še vedno lahko od tega živim. Želim pa poudariti, da nisem smučala zaradi denarja. Nisem stala na startu in razmišljala, koliko bom zaslužila, če bom postala olimpijska prvakinja. Niti nisem želela vedeti. Hotela sem le, da bi bila najboljša. Tudi opreme nisem želela zamenjati le zaradi denarja. Imela sem nekaj ponudb, a sem jih zavrnila. Z denarjem je tako, da pride in gre. Če veliko zaslužiš, ga veliko porabiš, če zaslužiš malo manj, pa varčuješ.


Vreni Schneider je najuspešnejša švicarska smučarka. © osebni arhiv

 
Zdaj imate v domači vasi Elm šolo smučanja. Boste vzgojili kakšnega šampiona?
Moja šola ni takšna, iz katere bi prišli novi svetovni in olimpijski prvaki. Pri nas mladim nadarjenim smučarjem pomagamo narediti prve korake, nato pa gredo najboljši pod okrilje švicarske smučarske zveze. Res je sicer, da imamo ob smučarski tudi tekmovalno šolo in v tej je zagotovo nekaj mladih s talentom. Imamo fanta, ki bi lahko prišel daleč, ampak ga ne bi imenovala, ker tako mladi potrebujejo čas in mir.

Otroke trenirate tudi sami?
Tudi. Zdaj sem spet malo več na snegu, ker sta otroka že zrasla. Tudi smučata že. Vendar pa ne vodim več tekmovalne šole. To je prevzel neki Avstrijec, s katerim sodelujeva že osem let in sem z njim zelo zadovoljna. Ima enako filozofijo kot jaz in na otroke ne pritiska preveč.

Boste svoja sinova spodbujali, da postaneta profesionalna smučarja?
Ne. Zame so bila to izjemna leta, del življenja, ki ga ne bom nikoli pozabila. Nisem le spoznala sveta in številnih ljudi, ampak je bila to življenjska šola, saj sem se naučila spopasti tako s porazi kot zmagami. Na svoja sinova ne bom pritiskala, vendar če bosta vseeno želela smučati, jima bom seveda pomagala in ju podpirala. Upam pa, da tega ne bo treba, ker jima ne bi bilo lahko, saj bi ju vedno primerjali z mano. In če pomislim, da bi morala vsak konec tedna vstati, ko je zunaj še tema, res upam, da si tega ne bosta želela. Je pa na splošno dobro, če se otroci ukvarjajo s športom – ni pomembno, katerim. V športu spoznaš veliko ljudi, naučiš se, kako držati skupaj, pa tudi tekmovati. Vendar starši ne smejo preveč pritiskati na otroke, da morajo nekaj doseči, kajti ti potem pri 16. letih nimajo več veselja. Uspešni so lahko le, če si to sami želijo.
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.