Smučarske skakalke so po večletnih prizadevanjih dočakale svoj ognjeni krst ob zaključku norveške turneje Raw Air v Vikersundu, kjer so prvič v zgodovini opravile z uradno preizkušnjo na veliki letalnici.
Zgodovinska tekma, na kateri se je Ema Klinec okitila z ženskim svetovnim rekordom (226 metrov), sicer ni štela za svetovni pokal, se je pa upoštevala v seštevek turneje, katero je še drugič zapored dobila Slovenka. Po lanskem končnem uspehu Nike Križnar je tokratno preizkušnjo na vrhu končala Klinčeva.
Medijsko zelo dobro pokrita in v javnosti odmevna ženska tekma v Vikersundu je predstavljala enega izmed vrhuncev letošnjega dogajanja na Norveškem, obenem pa postavila pomembne temelje za nadaljnji razvoj ženskih smučarskih poletov.
Dekleta si želijo, da bi tekmo na letalnici čim prej vključili v koledar svetovega pokala, a bo na to, če gre verjeti besedam direktorja moških skokov Sandra Pertileja, potrebno počakati najmanj do leta 2025.
Ne glede na zdržan odnos šefa moškega dela karavane, so si vsi glavni akterji enotni, da je bila ženska tekma v poletih velik uspeh, čemur pritrjuje tudi slovenski poznavalec in aktualni pomočnik direktorice ženskih tekem Miran Tepeš.
"Zagotovo. Tekma je bila lepa, dekleta so pokazala tehnično znanje in dokazala, da znajo dobro in varno leteti. Imeli smo tudi omejitev števila tekmovalk. Prvič smo šli bolj na sigurno, tako da so res nastopile samo najboljše skakalke. Dekleta so dokazala, da so sposobna dobrega letenja," je povedal nekdanji vrhunski skakalec in dodal: "Gledalcev je bilo Vikersundu primerno. Tudi na moški tekmi jih ni bilo bistveno več. Tam so navajeni tekme gledati po televiziji. Tribune niso bile napolnjene, je bilo pa zato ogromno medijskega zanimanja."
Odločevalci so pri implementaciji ženskih poletov ubrali previden pristop s tem, ko so udeležbo na tekmi omogočili le 15 najboljšim tekmovalkam v seštevku turneje. To je botrovalo pozivom nekaterih deklet, da bi morali potemtakem omejiti tudi število tekmovalcev na moških tekmah, kar je bila nekoč že ustaljena praska.
"Dekleta so malo provocirali, da je potrebno omejiti število tekmovalk, zato je bil logičen odgovor, zakaj se potem ne omejuje tudi moških? Dekleta malo trkajo na vest, da je treba poskrbeti za enakopravnost. Prepričan sem, da je več kot samo 15 deklet sposobnih dobro skočiti na letalnici. To se je tudi pokazalo. Še vedno pa je to ekstremen šport, kjer je potrebno paziti na vreme in še marsikaj drugega. Psihična priprava ima še večjo vlogo kot na skakalnicah. Seveda pa to velja tudi za fante," je poudaril.
Po mnenju Tepeša je na tej točki omejevanje razvoja ženskih poletov nesmiselno. "Vrsto let sem že zagovornik ženskih poletov, ker poznam dekleta in vem, česa so sposobna. Tudi sam sem včasih skakal in vem, v kakšnih razmerah smo mi skakali. Zdaj imajo boljšo opremo in stvari so drugačne kot nekoč. Če smo mi lahko letali, ne vem, zakaj one ne bi mogle."
"Laho bi imeli lepo tekmo za svetovni pokal, toda ne z vsemi dekleti. Morda v prvih dveh ali treh letih nekje z 20 ali 30 tekmovalkami. Lahko bi oblikovali kriterije, da bi res nastopile tiste najboljše. Ne vidim težav, zakaj tekma ne bi v prihodnje štela za svetovni pokal. Direktor svetovnega pokala vsekakor delno vpliva na to, vendar imamo tudi mi direktorico svetovnega pokala, ki to podpira. O tem bodo v končni fazi odločale delegacije smučarskih zvez," je pojasnil Tepeš.
Povedal je še, da imajo dekleta kljub fiziološkim omejitvam v nekaterih pogledih celo boljše predispozicije za dolge polete kot moški, "Kar se varnosti tiče, dekletom še bolj zaupam. Ker se le bolj preračunljiva. Pri moških imamo nekaj norcev, ki so povsem nepremišljeni, preveč tvegajo in so ves čas na meji padca. Dekleta se v tem pogledu bolj obvladajo," je dejal.
"Po fiziološki sestavi imajo dekleta manjši hendikep, po drugi strani pa so tista lažja dekleta lahko enakovredna fantom. Podobno je v drugih športih. Po nekaterih lastnostih so dekleta boljša, po drugih pa slabša. Po fizični moči so moški na boljšem, psihološko pa so jim dekleta enakovredna."
"Analize kažejo, da se razlike zmanjšujejo. Če so pred desetimi leti dekleta potrebovala 15 naletov več, jih danes samo še šest. K temu je pripomoglo več dejavnikov, kot je obseg treninga, zgoščena konkurenca, večje število tekmovalk. Razvoj zahteva svoj čas. Ne smemo prehitevati dogodkov, pa drugi strani pa pretirano omejevanje tudi ni smiselno," meni priznani slovenski strokovnjak.
dezurni@styria-media.si