Krovna protidopinška organizacija je poleg začasne izključitve ruske atletske zveze še predlagala, naj Iaaf dosmrtno izključi pet ruskih atletov in pet trenerjev, a za javnost ni navedla njihovih imen. Gre pa za z dopingom okužene atlete, ki so po razkritjih plačevali za molk o pozitivnem dopinškem testu. Predlog za dosmrtno prepoved delovanja v športu se nanaša na atleta, ki sta na olimpijskih igrah v Londonu 2012 stopila na zmagovalni oder. Med omenjenimi je tako tudi olimpijska prvakinja na 800 metrov Marija Savinova.
Če bi se svetovna atletska zveza odločila za suspenz ruske atletike, bi to pomenilo, da ruski atleti ne bi mogli tekmovati na naslednjih poletnih olimpijskih igrah v Rio de Janeiru in evropskem atletskem prvenstvu, ki bosta naslednje leto. Kot je v nedeljo poročal Sunday Times so neimenovani atleti za oprano ime in odpravo prepovedi nastopanja plačali visoke zneske, s čimer so lahko nastopili na olimpijskih igrah 2012 v Londonu.
Afero v ruski atletiki, ki kaže na sistematično kršenje protidopinških pravil, je v dokumentarcu, objavljenem decembra lani, razkrila nemška televizija ARD. Protidopinška organizacija se je odločila raziskati obtožbe o hudih zlorabah ter je ustanovila posebno komisijo na čelu z Dickom Poundom, ki je zadnjih enajst mesecev preiskovala vpletenost odgovornih v krovni svetovni atletski organizaciji v prikrivanje dopinških zlorab.
"Razširjenih zlorab dopinga ne bi bilo brez vednosti in strinjanja ruskih državnih oblasti," je ob predstavitvi za Rusijo zelo obremenjujočega poročila dejal vodja tričlanske preiskovalne komisije Pound.
Wada je ob tem tudi predlagala odvzem mednarodne licence ruskemu protidopinškemu laboratoriju v Moskvi, direktor tega laboratorija Grigorij Rodčenkov pa po mnenju Wade ne bi smel več opravljati funkcij, povezanih z jemanjem in preiskovanjem dopinških vzorcev. Wada se je namreč dokopala do zaskrbljujočih podatkov o uničenju tisoč dopinških vzorcev v omenjenem laboratoriju.
"Olimpijske igre v Londonu so dejansko sabotirali, ko so na njih nastopili atleti, ki na olimpijskih igrah ne bi smeli tekmovati. Njihovo udeležbo na igrah bi lahko preprečili, ampak tega niso storili zaradi neopravičljive politike 'laissez-faire' s strani mednarodne atletske organizacije Iaaf, ruske atletske federacije Araf in ruske protidopinške agencije Rusada," izhaja iz danes objavljenega Wadinega poročila, ki opozarja na obstoj vzporednega ruskega laboratorija, ki je dejansko služil za prikrivanje zlorab, izdajanje prirejenih vzorcev in uničevanje pozitivnih dopinških testov.
Sočasno poteka še ena preiskava, ki so jo o odgovornosti nekdanjega 82-letnega predsednika svetovne atletske organizacije Lamineja Diacka sprožili francoski preiskovalni organi. Slednjega bremenijo korupcije in pranja denarja ter sprejemanja denarja za prikrivanje zlorab v športu. Diack je bil prvi mož atletike vse od leta 1999, na volitvah Iaaf avgusta pa ga je zamenjal Sebastian Coe.
Etična komisija Mednarodnega olimpijskega komiteja je sicer danes predlagala, da Diacka začasno suspendirajo oziroma odvzamejo naslov častnega člana olimpijskega gibanja.