Šport
20 ogledov

Strategija pri pokru: blefiranje

(Foto: playwinningpoker.com) Žurnal24 main
Del repertoarja vsakega dobrega igralca pokra mora biti obvezno tudi blefiranje. V določenih situacijah namreč ne boste prišli do zmage, če se boste zanašali le na svoje karte.

V takih primerih je dobro zaigrati tudi na nasprotnika in ga prepričati v nekaj, kar sicer ne drži, a ga bo pripravilo do tega, da odloži svoje karte. A naj vas že na samem začetku postavimo na realna tla, blefov, ki ste jih videli v filmih in po TV, boste v resničnem svetu videli le malo. Seveda ne moremo reči, da blefiranja v pokru ni in da to ni pomemben del igre, a navadno igralci, za katere mislite, da pogosto blefirajo, v rokah držijo veliko boljše karte, kot mislite. Dobri igralci vam bodo namreč vsake toliko svoj blef tudi pokazali, a ne mislite, da to delajo iz dobre volje ali prijaznosti, temveč vas želijo zgolj pripraviti do tega, da boste naslednjič raje plačali njihovo stavo, ko bodo v rokah držali res dobre karte.

Ena najpomembnejših stvari pri blefiranju je, da potrebujete slabe karte, saj v nasprotnem primeru pravzaprav sploh ne gre za blef. S solidnimi ali morda povprečnimi kartami ste namreč dostikrat že dovolj dobri, da lahko igro zmagate tudi brez tveganja, zato je bolj priporočljivo normalno odigrati igro in se raje ne igrati s svojo usodo. V takih primerih bodo vaše agresivne stave iz igre pregnale igralce, za katere želite, da ostanejo v njej – igralce s slabšimi kartami od vas. Po drugi strani bo igralec z boljšimi kartami od vaših stavo zlahka izenačil, zato se vsaj na začetku držite predvsem pravila, da za blefiranje potrebujete naravnost obupne karte.

Pol-blef
Najbolj običajni in navadno tudi najbolj uspešni blefi so tako imenovani pol-blefi, kjer spravite žetone v igro s kartami, ki so trenutno sicer resda še v zaostanku, a imajo vseeno potencial, da na koncu sestavijo zmagovito kombinacijo. Ne pozabite, da lahko pri blefiranju zmagate, tudi če zgolj prepričate nasprotnika v to, da zapre svoje karte in da vam na koncu niti ni treba pokazati najboljše kombinacije kart, in prav zato je blefiranje pomemben del igre. Če boste stave samo enačili, lahko igro dobite samo tako, da obrnete najboljše karte, a če vi prevzamete pobudo, lahko igro dobite na dva načina.

Vzemimo za primer situacijo, kjer imate vi v rokah {a-Spades}{q-Spades} na flop {10-Spades}{3-Hearts}{2-Spades}. V tem trenutku vi nimate še ničesar, a imajo vaše karte velik potencial, da vam prinesejo najvišji možen flush, v takih primerih pa vam za zmago zadošča tudi že par asov ali kraljic. Proti celi vrsti kart ste tako favorit že v tej situaciji, a če v to enačbo dodate še vaš fold equity, boste kaj kmalu ugotovili, da je v tej situaciji edina pravilna poteza all-in, ne glede na to, da boste svoj denar oziroma žetone v igro spravili s totalnim ničem. V primeru, da s tem prestrašite nasprotnika, boste zmagali brez boja, če pa kateri od nasprotnikov vašo stavo izenači, pa imate še vedno dovolj možnosti, da igro na koncu dobite z boljšo kombinacijo kart.

Pol-blefi so odlično orožje, s katerim na svoji strani obdržite tudi fold equtiy, kar naj bo tudi vedno vaš cilj, saj ne smete pozabiti, da za zmago ni vedno treba pokazati najboljše kombinacije kart. Pri pol-blefih vam navadno niti nitreba biti favorit, da zarinete, saj ste navadno favorit že v vsaki situaciji, kjer imate vsaj 14 out-ov, situacija pa ni prav dosti drugačna, tudi če imate le 12 out-ov in vseeno poskusite s pol-blefom. Vaš nasprotnik namreč ne ve, da igrate le na vlečko, saj vedno obstaja tudi možnost, da imate v rokah dva para ali pa tris in v takem primeru je vaš nasprotnik tisti, ki je v zaostanku. Že ta pritisk včasih zadošča, da vaš nasprotnik odloži svoje karte, kar lahko izkoristite predvsem v primerih, ko vidite, da bi kak večji poraz lahko pomenil nasprotnikovo izločitev s turnirja ali pa bi ga stal vsega denarja na mizi. Kombinacija out-ov in žetonov, ki jih boste dobili, če nasprotnik ne izenači vaše stave, dela pol-blef za eno najmočnejših orožij v vašem naboru. Tako v tem primeru drži tudi tisto staro pravilo, da se lahko včasih tudi dva minusa spremenita v plus.

Vseeno ne pozabite, da poker ni film in da vas bodo nasprotniki tudi prebrali in klicali vaš blef, ne glede na to, ali ste v tistem trenutku favorit ali ne, pa boste določen odstotek teh iger tudi izgubili. To vas bo navadno stalo veliko žetonov oziroma boste celo izločeni s turnirja, a vse to je le del igre. A če niste pripravljeni tvegati vsega, ne boste nikoli dobili priložnosti za zmago. Vseeno pa si s temi negativnimi mislimi nikar preveč ne belite glave, saj boste takrat, ko bo nasprotnik vašo stavo izenačil, precej pogosto ujeli svoj out in zmagali.

In s čim lahko poskušate izvesti pol-blef?

  • vlečka barve ali vlečka lestvice z dvema kartama, ki sta višji od flopa
  • vlečka barve in vlečka lestvice
  • vlečka barve ali lestvice in par
  • vlečka barve in vlečka lestvice "v trebuh"  (t. i. gutshot)

 

Pol-blefa pa ni treba vedno narediti na flopu, saj ga lahko povsem elegantno izvedete tudi na turnu. Recimo, da držite v rokah {a-Diamonds}{j-Diamonds} in na flopu padejo karte {k-Diamonds}{q-Clubs}{8-Spades}. Pred flopom ste višali, na flopu ste izstrelili nadaljevalno stavo v višini 70 % izkupička, vaš nasprotnik pa je stavo izenačil. Turn nato prinese karto {3-Diamonds} – zdaj imate na razpolago kar 8 kart, ki vam bodo podarile nepremagljivo kombinacijo, še dodatne 4 pa bodo dokončale vašo lestvico. Povsem možno je, da bo za zmago zadoščal tudi že par asov, tako da imate skupaj kar 15 out-ov. Nasprotnik je prvi na vrsti in stavi 60 % izkupička. Obstaja možnost, da vas poskuša ujeti v svojo past z dvema paroma ali trisom, a najbolj verjetno je, da ima zgolj en par in poskuša s to stavo ugotoviti, kako dober je. Preizkuša vas, zato mu vrnite uslugo in zarinite!

Tudi če bo nasprotnik vašo stavo izenačil z dominantnim AK, številke še vedno niso tako slabe, saj boste še vedno zmagali v 27 % primerov, ko vam bo padel flush ali pa lestvica.

Popolni blef
A če so pol-blefi v svetu pokra nekaj povsem vsakdanjega, veliko redkeje kot na pol-blef pa boste naleteli na pravi blef, v katerem bo igralec zarinil, pri tem pa sploh ne bo imel nikakršnih možnosti za zmago, razen v primeru, ko njegov nasprotnik odvrže svoje karte. A zato, da bi ta strategija uspela, mora delivec na mizo položiti vsaj eno karto, ki bo vašemu nasprotniku nagnala strah v kosti in se bo hkrati ujemala s kartami, ki jih poskušate predstavljati.

Če se stvari poklopijo na ta način, potem je to idealna priložnost, da preizkusite svoj blef na nasprotniku.

Za konec pa še eno opozorilo, ne blefirajte prevečkrat, če ste začetnik, pa se ga lotevajte zelo previdno, saj se sicer skorajda idealno zastavljen blef kaj hitro lahko obrne proti vam in vas udari po žepu.

el repertoarja vsakega dobrega igralca, more biti obvezno tudi blef. V določenih situacijah, namreč ne boste prišli do zmage, če se boste zanašali le na svoje karte, zato je v takih primerih dobro zaigrati tudi na nasprotnika in ga prepričati v nekaj, kar sicer ne drži, a ga bo pripravilo do tega, da odloži svoje karte.

A naj vas že na samem začetku postavimo na realna tla, blefov, ki ste jih videli v filmih in po TV, boste v resničnem svetu videli le malo. Seveda, ne moremo reči, da blefiranja v pokru ni in da to ni pomemben del igre, ker je, a navadno igralci, za katere mislite, da pogosto blefirajo, navadno v rokah držijo veliko boljše karte, kot pa vi mislite. Dobri igralci vam bodo namreč vsake toliko svoj blef tudi pokazali, a ne mislite, da to delajo iz dobre volje ali prijaznosti, temveč želijo vas zgolj pripraviti do tega, da boste naslednjič raje plačali njihovo stavo, ko bodo v rokah držali res dobre karte.

Ena najpomembnejših stvari pri blefiranju je ta, da za blef potrebujete slabe karte, saj v nasprotnem primeru pravzaprav sploh ne gre za blef. S solidnimi ali morda povprečnimi kartami ste namreč dostikrat že dovolj dobri da lahko igro zmagate tudi brez tveganja, zato je bolj priporočljivo normalno odigrati igro in se raje ne igrati s svojo usodo. V takih primerih, bodo vaše agresivne stave iz igre namreč pregnale igralce, za katere želite, da ostanejo v njej – igralce s slabšimi kartami od vas. Spet po drugi strani bo igralec z boljšimi kartami od vaših stavo zlahka izenačil, zato se vsaj na začetku držite predvsem pravila, da za blefiranje potrebujete naravnost obupne karte.Del repertoarja vsakega dobrega igralca, more biti obvezno tudi blef. V določenih situacijah, namreč ne boste prišli do zmage, če se boste zanašali le na svoje karte, zato je v takih primerih dobro zaigrati tudi na nasprotnika in ga prepričati v nekaj, kar sicer ne drži, a ga bo pripravilo do tega, da odloži svoje karte.

A naj vas že na samem začetku postavimo na realna tla, blefov, ki ste jih videli v filmih in po TV, boste v resničnem svetu videli le malo. Seveda, ne moremo reči, da blefiranja v pokru ni in da to ni pomemben del igre, ker je, a navadno igralci, za katere mislite, da pogosto blefirajo, navadno v rokah držijo veliko boljše karte, kot pa vi mislite. Dobri igralci vam bodo namreč vsake toliko svoj blef tudi pokazali, a ne mislite, da to delajo iz dobre volje ali prijaznosti, temveč želijo vas zgolj pripraviti do tega, da boste naslednjič raje plačali njihovo stavo, ko bodo v rokah držali res dobre karte.

Ena najpomembnejših stvari pri blefiranju je ta, da za blef potrebujete slabe karte, saj v nasprotnem primeru pravzaprav sploh ne gre za blef. S solidnimi ali morda povprečnimi kartami ste namreč dostikrat že dovolj dobri da lahko igro zmagate tudi brez tveganja, zato je bolj priporočljivo normalno odigrati igro in se raje ne igrati s svojo usodo. V takih primerih, bodo vaše agresivne stave iz igre namreč pregnale igralce, za katere želite, da ostanejo v njej – igralce s slabšimi kartami od vas. Spet po drugi strani bo igralec z boljšimi kartami od vaših stavo zlahka izenačil, zato se vsaj na začetku držite predvsem pravila, da za blefiranje potrebujete naravnost obupne karte.Del repertoarja vsakega dobrega igralca, more biti obvezno tudi blef. V določenih situacijah, namreč ne boste prišli do zmage, če se boste zanašali le na svoje karte, zato je v takih primerih dobro zaigrati tudi na nasprotnika in ga prepričati v nekaj, kar sicer ne drži, a ga bo pripravilo do tega, da odloži svoje karte.

A naj vas že na samem začetku postavimo na realna tla, blefov, ki ste jih videli v filmih in po TV, boste v resničnem svetu videli le malo. Seveda, ne moremo reči, da blefiranja v pokru ni in da to ni pomemben del igre, ker je, a navadno igralci, za katere mislite, da pogosto blefirajo, navadno v rokah držijo veliko boljše karte, kot pa vi mislite. Dobri igralci vam bodo namreč vsake toliko svoj blef tudi pokazali, a ne mislite, da to delajo iz dobre volje ali prijaznosti, temveč želijo vas zgolj pripraviti do tega, da boste naslednjič raje plačali njihovo stavo, ko bodo v rokah držali res dobre karte.

Ena najpomembnejših stvari pri blefiranju je ta, da za blef potrebujete slabe karte, saj v nasprotnem primeru pravzaprav sploh ne gre za blef. S solidnimi ali morda povprečnimi kartami ste namreč dostikrat že dovolj dobri da lahko igro zmagate tudi brez tveganja, zato je bolj priporočljivo normalno odigrati igro in se raje ne igrati s svojo usodo. V takih primerih, bodo vaše agresivne stave iz igre namreč pregnale igralce, za katere želite, da ostanejo v njej – igralce s slabšimi kartami od vas. Spet po drugi strani bo igralec z boljšimi kartami od vaših stavo zlahka izenačil, zato se vsaj na začetku držite predvsem pravila, da za blefiranje potrebujete naravnost obupne karte.l repertoarja vsakega dobrega igralca, more biti obvezno tudi blef. V določenih situacijah, namreč ne boste prišli do zmage, če se boste zanašali le na svoje karte, zato je v takih primerih dobro zaigrati tudi na nasprotnika in ga prepričati v nekaj, kar sicer ne drži, a ga bo pripravilo do tega, da odloži svoje karte.

A naj vas že na samem začetku postavimo na realna tla, blefov, ki ste jih videli v filmih in po TV, boste v resničnem svetu videli le malo. Seveda, ne moremo reči, da blefiranja v pokru ni in da to ni pomemben del igre, ker je, a navadno igralci, za katere mislite, da pogosto blefirajo, navadno v rokah držijo veliko boljše karte, kot pa vi mislite. Dobri igralci vam bodo namreč vsake toliko svoj blef tudi pokazali, a ne mislite, da to delajo iz dobre volje ali prijaznosti, temveč želijo vas zgolj pripraviti do tega, da boste naslednjič raje plačali njihovo stavo, ko bodo v rokah držali res dobre karte.

Ena najpomembnejših stvari pri blefiranju je ta, da za blef potrebujete slabe karte, saj v nasprotnem primeru pravzaprav sploh ne gre za blef. S solidnimi ali morda povprečnimi kartami ste namreč dostikrat že dovolj dobri da lahko igro zmagate tudi brez tveganja, zato je bolj priporočljivo normalno odigrati igro in se raje ne igrati s svojo usodo. V takih primerih, bodo vaše agresivne stave iz igre namreč pregnale igralce, za katere želite, da ostanejo v njej – igralce s slabšimi kartami od vas. Spet po drugi strani bo igralec z boljšimi kartami od vaših stavo zlahka izenačil, zato se vsaj na začetku držite predvsem pravila, da za blefiranje potrebujete naravnost obupne karte.aj vas že na samem začetku postavimo na realna tla, blefov, ki ste jih videli v filmih in po TV, boste v resničnem svetu videli le malo. Seveda, ne moremo reči, da blefiranja v pokru ni in da to ni pomemben del igre, ker je, a navadno igralci, za katere mislite, da pogosto blefirajo, navadno v rokah držijo veliko boljše karte, kot pa vi mislite. Dobri igralci vam bodo namreč vsake toliko svoj blef tudi pokazali, a ne mislite, da to delajo iz dobre volje ali prijaznosti, temveč želijo vas zgolj pripraviti do tega, da boste naslednjič raje plačali njihovo stavo, ko bodo v rokah držali res dobre karte.

Ena najpomembnejših stvari pri blefiranju je ta, da za blef potrebujete slabe karte, saj v nasprotnem primeru pravzaprav sploh ne gre za blef. S solidnimi ali morda povprečnimi kartami ste namreč dostikrat že dovolj dobri da lahko igro zmagate tudi brez tveganja, zato je bolj priporočljivo normalno odigrati igro in se raje ne igrati s svojo usodo. V takih primerih, bodo vaše agresivne stave iz igre namreč pregnale igralce, za katere želite, da ostanejo v njej – igralce s slabšimi kartami od vas. Spet po drugi strani bo igralec z boljšimi kartami od vaših stavo zlahka izenačil, zato se vsaj na začetku držite predvsem pravila, da za blefiranje potrebujete naravnost obupne karte.


Pol-blef

Najbolj običajni in navadno tudi najbolj uspešni blefi so tako imenovani pol-blefi, kjer spravite žetone v igro s kartami, ki so trenutno sicer resda še v zaostanku, a imajo vseeno potencial, da na koncu sestavijo zmagovito kombinacijo.

Ne pozabite, da lahko pri blefiranju zmagate, tudi če zgolj prepričate nasprotnika v to, da zapre svoje karte in da vam konec koncev, niti ni potrebno na koncu pokazati najboljše kombinacije kart in prav to dela blefiranje tako pomemben del igre. Če boste stave samo enačili, lahko igro dobite samo tako da obrnete najboljše karte, a če vi prevzamete pobudo, lahko igro dobite na 2 načina.

Vzemimo za primer situacijo, kjer imate vi v rokah {a-Spades}{q-Spades} na flop {10-Spades}{3-Hearts}{2-Spades}. V tem trenutku vi nimate še ničesar, a imajo vaše karte velik potencial, da vam prinesejo najvišji možen flush, v takih primerih pa vam za zmago zadošča tudi že par asov ali kraljic. Proti celi vrsti kart, ste tako favorit že v tej situaciji, a če v to enačbo dodate še vaš »fold equity«, boste kaj kmalu ugotovili, da je v tej situaciji edina pravilna poteza all-in, ne glede na to, da boste svoj denar oziroma žetone, v igro spravili s totalnim ničem. V primeru, da s tem prestrašite nasprotnika, boste zmagali brez boja, tudi če pa kateri od nasprotnikov vašo stavo izenači, pa imate konec koncev še vedno dovolj možnosti, da igro na koncu dobite z boljšo kombinacijo kart.

Pol-blefi so odlično orožje, s katerim na svoji strani obdržite tudi »fold equtiy«, kar naj bo tudi vedno vaš cilj, saj ne pozabite, da za zmago ni vedno potrebno pokazati najboljše kombinacije kart.

Pri pol-blefih, vam navadno niti ni potrebno biti favorit, da zarinete, saj ste navadno favorit že v vsaki situaciji, kjer imate vsaj 14 »out-ov«, situacija pa ni prav dosti drugačna, tudi če imate le 12 »out-ov« in vseeno poskusite s pol-blefom. Vaš nasprotnik namreč ne ve, da igrate le na vlečko, saj vedno obstaja tudi možnost, da imate v rokah 2 para ali pa tris in v takem primeru, je vaš nasprotnik tisti, ki je v zaostanku. Že ta pritisk včasih zadošča, da vaš nasprotnik odloži svoje karte, kar lahko izkoristite predvsem v primerih, ko vidite, da bi kak večji poraz, lahko pomenil nasprotnikovo izločitev s turnirja ali pa bi ga stal vsega denarja na mizi. Kombinacija »out-ov« in žetonov, ki jih boste dobili, če nasprotnik ne izenači vaše stave, dela pol-blef eno najmočnejših orožij v vašem naboru. Tako tem primeru drži tudi tisto staro pravilo, da se lahko včasih tudi 2 minusa, spremenita v plus.

Vseeno ne pozabite, da poker ni film in da vas bodo vsake toliko nasprotniki tudi prebrali in klicali vaš blef, ne glede na to ali ste v tistem trenutku favorit ali ne, pa boste določen odstotek teh iger tudi izgubili. To vas bo navadno stalo veliko žetonov, oziroma boste celo izločeni s turnirja, a vse to je le del igre. A konec koncev, če niste pripravljeni tvegati vsega, ne boste nikoli dobili priložnosti zmagati.

Vseeno pa si sedaj s temi negativnimi mislimi nikar preveč ne belite glave, saj boste takrat, ko bo nasprotnik vašo stavo izenačil, precej pogosto ujeli svoj »out« in zmagali.

In s čim lahko poskušate izvesti pol-blef?

  • vlečka barve ali vlečka lestvice z 2 kartama, ki sta višji od flopa
  • vlečka barve in vlečka lestvice
  • vlečka barve ali lestvice in par
  • vlečka barve in vlečka lestvice »v trebuh« (ti. gutshot)

Pol-blefa pa ni potrebno vedno narediti na flopu, saj ga lahko povsem elegantno izvedete tudi na turnu. Recimo da držite v rokah {a-Diamonds}{j-Diamonds} in na flopu padejo karte {k-Diamonds}{q-Clubs}{8-Spades}. Pred flopom ste višali, na flopu ste izstrelili nadaljevalno stavo v višini 70% izkupička, vaš nasprotnik pa je stavo izenačil. Turn nato prinese karto {3-Diamonds} – sedaj imate na razpolago kar 8 kart, ki vam bodo podarile nepremagljivo kombinacijo, še dodatne 4 pa bodo dokončale vašo lestvico. Povsem možno je, da bo za zmago zadoščal tudi že par asov, tako da imate skupaj kar 15 »out-ov«. Nasprotnik je prvi na vrsti in stavi 60% izkupička. Obstaja možnost, da vas poskuša ujeti v svojo past z 2 paroma ali trisom, a najbolj verjetno je, da ima zgolj 1 par in poskuša s to stavo ugotoviti, kako dober je. Preizkuša vas, zato mu vrnite uslugo in zarinite!

Tudi če bo nasprotnik vašo stavo izenačil z dominantnim AK, številke še vedno niso tako slabe, saj boste še vedno zmagali v 27% primerov, ko vam bo padel flush ali pa lestvica.

Popolni blef

A če so pol-blefi v svetu pokra nekaj povsem vsakdanjega, veliko redkeje, kot na pol-blef, pa boste naleteli na ti. pravi blef, v katerem bo igralec zarinil, pri tem pa sploh ne bo imel nikakršnih možnosti za zmago, razen v primeru, ko njegov nasprotnik odvrže svoje karte. A zato, da bi ta strategija uspela, mora delilec na mizo položiti vsaj eno karto, ki bo vašemu nasprotniku nagnala strah v kosti in se bo hkrati ujemala s kartami, ki jih poskušate predstavljati.

Če se stvari namreč poklopijo na ta način, potem je to idealna priložnost, da preizkusite svoj blef na nasprotniku.

Za konec pa še eno opozorilo, ne blefirajte prevečkrat, če ste začetnik pa se ga lotevajte zelo previdno, saj se sicer skorajda idealno zastavljen blef, kaj hitro lahko obrne proti vam in vas udari po žepu.

Ta članek še nima komentarjev. Bodite prvi!

Kakšno je vaše mnenje?

Sledite nam

Podobne strani

Najboljši vir za novice iz sveta pokra, recenzije in bonuse - PokerNews!

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.