Slovenija je po prvem dnevu atletskega ekipnega evropskega prvenstva v Izmirju v Turčiji 11., predzadnja (96,5 točke). Vodi Grčija (178). Zmagala je Martina Ratej (61,53 m), prva na lestvici po izidih sezone na svetu v metu kopja, Rožle Prezelj, finalist OI v Pekingu in SP v Osaki, pa je bil drugi v skoku v višino (2,20 m). Snežana Rodić, najboljša slovenska atletinja na zadnji treh velikih tekmovanjih, je bila tretja v troskoku (13,56 m), Primož Kozmus, olimpijski in svetovni prvak v metu kladiva, pa ni bil zadovoljen s četrtim mestom (72,77 m). S petim mestom je bila razočarana Tina Šutej, ki je tretja na svetu po izidih sezone (4,61 m), vendar je v skoku s palico preskočila le štiri metre. Peta sta bila tudi Miran Vodovnik v suvanju krogle (18,42 m) in Matic Osovnikar v teku na 100 m (10,53). Na tej razdalji je bila sedma Sabina Veit (11,67).
Ratejeva je po dveh letih dosegla prvo slovensko zmago v tem tekmovanju; lani Slovenci v Budimpešti niso posegli po prvih mestih. "Vesela sem, da sem dosegla pomembno zmago za reprezentanco. Tudi rezultat, ki sem ga dosegla, ni tako slab, vendar se pozna, da nisem v pravi formi. Zaradi tega sem bila kar malo nervozna in me je ponoči bolel trebuh in tako je bilo tudi pred tekmo. Zato sem na to zmago še bolj ponosna. Sama si sedaj želim, da bi se umaknila s tekmovanj. Nastopala bom še na slovenski veliki nagradi, ne pa tudi na diamantni ligi. Glede na to, kako sem pripravljena, tam ne morem več zmagati v skupnem seštevku discipline," je ocenila Ratejeva.
Kozmus je začel slovenske nastope na stadionu Atatürka in bil po uvodni seriji drugi (72,71 m) za Madžarom Krisztianom Parsom (75,48 m). Prek 70 m je vrgel le še Finec Tuoams Seppänen (72,18 m). Tej trojici so se v drugem poskusu priključili Norvežan Eivind Henriksen (72,23 m), Grk Alexandros Papadimitriou (71,47 m) in Hrvat Andras Halits (71,14 m), domačin Esref Apak pa se je pred Kozmusa zavihtel na drugo mesto (74,20 m). Kozmus je z 72,77 m po polovici tekmovanja ostal tretji. V tretji seriji je Kozmusa, ki je v tretjem metu ostal brez izida, ugnal tudi Henriksen (73,35 m), vendar si je Kozmus zagotovil še zadnji, četrti met (72,29 m), po katerem pa je ostal četrti. Pars je zmago potrdil z edinim metom na tekmi prek 80 m (80,14 m), drugi je bil Apak, tretji pa Henriksen. "Ni opravičila. Nisem zadovoljen ne z uvrstitvijo in tudi ne z metom. Prehitela sta me Norvežan in Turek, kar se ne bi smelo zgoditi, Pars pa je že sedaj odlično pripravljen. Sam še preveč niham v formi. Ampak po toči zvoniti je prepozno," je dejal Kozmus, ki bo nastopil še v Velenju, Madridu in na državnem prvenstvu v Kopru.
Osovnikar je tekel v prvi, slabši skupini in dosegel zmago. "Vesel sem, da sem zmagal v skupini in premagal še dva v hitrejši. Izid sam mi ni preveč všeč, vendar se tu veter zelo vrtinči in moti ritem. Na tej tekmi pa je pomembna uvrstitev in glede na konkurenco je bil to soliden nastop," je menil Osovnikar.
Najmlajša in najstarejša
Sedemnajstletna Eva Trošt, najmlajša udeleženka celotnega tekmovanja, je na 400 m ovire, v prvi tekaški odločitvi prvenstva, z izjemno borbenostjo do konca reprezentanci z desetim mestom priborila dragocene točke z osebnim rekordom in časom pod minuto (59,91). Veliko smole pa je imel v tej disciplini Marko Macuh, ki se je boril za drugo mesto v svoji skupini, pa potem padel na predzadnji oviri in v cilj prišel predzadnji (55,13).
V slovenski ekipi pa je tudi najstarejša udeleženka, 51-letna Merlene Ottey. Dobitnica tridesetih odličij na velikih tekmovanjih je kot zadnja tekla v slovenski štafeti 4 X 100 m, ki pa je imela težave prav v zadnji predaji med njo in Kristino Žumer. Štafeta je bila diskvalificirana, tako kot moška, ko je v predaji med Boštjanom Fridrihom, ki je tik pred tem končal skok v daljino na zadnjem, 12. mestu, in Osovnikarjem palica padla na tla. Slovenija je tako pav ob koncu ostala dvakrat brez ene same točke z izjemo oteženim nedeljskim bojem za obstanek v prvi ligi.
Hrvaška na zadnjem mestu zaostaja le za dve točki in pol, Irska, ki je deseta, to mesto zagotavlja obstanek, pa je po 21 od 40 disciplin zbrala 121 točk in je kar 24,5 točke pred Slovenijo. Še osem točk večjo prednost imata na devetem mestu Švica in Finska (129).
Ekipno evropsko prvenstvo:
1. Grčija 178 točk
2. Turčija 173
3. Norveška 150
4. Belgija 144
5. Romunija 142
6. Nizozemska 136,5
7. Madžarska 136
8. Švica 129
. Finska 129
10. Irska 121
11. Slovenija 96,5
12. Hrvaška 94