Šport
48 ogledov

Sklepi o oškodovanju SZS zavrnjeni

(Foto: Žurnal24) Žurnal24 main
Odbor za kulturo, šolstvo, šport in mladino Državnega zbora (DZ) ni sprejel sklepov SDS o domnevnem oškodovanju Smučarske zveze Slovenije (SZS).

Odbor za kulturo, šolstvo, šport in mladino Državnega zbora (DZ) se je na nujni seji seznanil z domnevnim oškodovanjem Smučarske zveze Slovenije (SZS) pri prodaji delnic Športne loterije in zvečer z večino zavrnil predloge sklicateljice, poslanske skupine Slovenske demokratske stranke (SDS). Majda Potrata, predsednica odbora, je na začetku nadaljevanja seje ugotovila, da nihče izmed predstavnikov športa (minister Igor Lukšič, nekdanji predsednik SZS Stane Valant, predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) Janez Kocijančič, sedanji predsednik SZS Tomaž Lovše) zjutraj ni dejal, da bi šlo pri prodaji deleža Športne loterije za finančne malverzacije, dokazov o tem pa razen časopisnih člankov niso podali niti predlagatelji.

Poslanska skupina SDS je zaradi odločitev nekdanjega vodstva SZS na čelu z Valantom dejala, da odbor pričakuje od pristojnih organov, da v najkrajšem možnem zakonitem roku opravijo strokovno in celovito neodvisno preiskavo v SZS o sumu oškodovanja. Člani odbora so s tremi glasovi za in devetimi proti to zavrnili, prav tako pa niso podprli ugotovitev, da so očitno odpovedale institucije, namenjene preprečevanju konflikta interesov, ki ga Evropa opredeljuje kot obliko koruptivnega dejanja, ter da je treba dosledno uveljaviti načelo izogibanje konflikta interesov tudi pri funkcionarjih v slovenskem športu.

Valant je zavrnil vse očitke o nepravilnostih in navedel: "Športno loterijo je SZS ustanovila pred 15 leti z začetnim kapitalom 12.500 evrov, torej dobesedno iz nič. Zdaj je vredna prek osem milijonov evrov, iz koncesij za Fundacijo za šport in Fundacijo za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij nameni 30 milijonov evrov, lani je imela 2.400.000 evrov dobička." Jedro spora je nastalo 23. junija letos, ko je potekala skupščina Športne loterije, na kateri so delničarji razpravljali o delitvi bilančnega dobička in imenovanju novih nadzornikov. Razpravljali pa so tudi o dodatno vloženi točki dnevnega reda, da bi SZS znova kupila delnice Športne loterije, ki jih je prodala lani, ko je reševala finančno nelikvidnost v alpskih disciplinah.

Lovše je dejal, da predlagani sklepi poslanske skupine SDS ne izražajo interesov, ki jih zagovarja v imenu SZS. "Spor med Valantom in mano ni osebne narave. Valant je v 18 letih na čelu SZS storil veliko dobrega, tudi kaj napačnega, pri delnicah Športne loterije pa sva povsem drugačnega mnenja. Sam bom danes podpisal pogodbo, da bomo dobili 10 odstotkov delnic loterije nazaj. Želeli smo jih kupiti po isti ceni, kot so bile prodane lani, kar je ena od težav, ki jih bom rešil sam in za to ne potrebujem pomoči odbora DZ," je menil Lovše.

Opozoril je, da so družbe, ki jih obvladuje Valant, na legalen način prišle do 38-odstotnega deleža. "Sam pa si želim, da bi imela SZS 60-odstotni delež, kot je že bilo. To bi nam prineslo 700.000 evrov samo iz dividend, kar je polovica celotnega alpskega programa. Mislim, da bi morali kot poslanci bolj natančno opredeliti igralniško strategijo in tudi možnost vstopa zasebnega kapitala v lastniško strukturo Športne loterije. Skrbi me tudi, ker se davčna zakonodaja ne izvaja, saj tuji internetni ponudniki iger na srečo poslujejo pri nas, čeprav ne plačujejo davkov ali koncesijskih dajatev," je navedel Lovše.

Seja je bila zaradi zasedanja DZ prekinjena in se je nadaljevala po njej, ko so razpravljali poslanci, ki zjutraj niso govorili. Poslanci pa so pozno popoldne podali svoja mnenja; opozicija je pritrjevala oškodovanju, vladajoči so to zavračali. Dušan Kumer (SD) je predlagal, da spor v dobrobit športa rešijo sami, saj ni šlo za kršitve zakonodaje. Aleksander Zorn (SDS), podpredsednik odbora, je dejal, da morajo razpravljati o stanju v SZS, in kljub očitnemu nestrinjanju Lovšeta vztrajal, da je šlo za malverzacije in nepravilnosti.

Rudolf Petan (SDS) je pri očitkih o politizaciji spomnil na primer, ki se je zgodil še med letošnjim svetovnim prvenstvom v nogometu: "Tudi v Franciji so obravnavali neuspešen nastop francoske nogometne reprezentance na SP pred podobnim odborom parlamenta, kot je naš. Šport pri nas ni avtonomen, je pa neodvisen. To ni napad na šport, še manj na športnike, ampak želimo slišati, za kaj gre. Tako kot v francoskem primeru ne gre za politično vmešavanje, ampak za nacionalni interes. Za lani so si kot nagrade trije člani uprave in pet nadzornikov Športne loterije razdelili okrog 800.000 evrov, kar je več, kot bi znašale plače za trenerje SZS." Temu je Valant oporekal.

Franco Juri (Zares) je dejal, da ne želi, da bi brez osnove na križ pribili slovenski šport, posebej ne po tako uspešnem letu, ki mu ni primere doslej. Dodal je, da so zaznali samo spor znotraj smučanja, vendar pa odbor ni tisti, ki bi to reševal. Tone Anderlič (LDS) je ugotovil: "Povsod, kjer politika posega v športno sfero, pride do težav. Portoroški sklepi v sedemdesetih letih so mnogim izmed nas v športu usodno posegli v kariere, ker je bil šport državno določen, naloga politike pa je le priprava zakonskih in normativnih okvirov. Predlagateljev in njihovih sklepov ne podpiram."

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.