Olimpijsko premirje se je začelo 28. januarja, sedem dni pred začetkom zimskih olimpijskih iger v Pekingu, in bi se končalo 20. marca, teden dni po koncu paraolimpijskih iger v kitajski prestolnici. To je 2. decembra podprlo vseh 193 članic Združenih narodov, s tem so obudili okrog 3000 let staro antično olimpijsko tradicijo.
"Odločno obsojamo prekinitev olimpijskega miru, ki ga je storila ruska vlada. Danes zato predsednik Moka znova poziva k miru, kar je storil že v svojih govorih tako na slovesnosti odprtja kot zaključka iger na Kitajskem," so sporočili iz Moka.
"Mok je zaradi razvoja dogodkov zelo zaskrbljen glede varnosti olimpijske družine v Ukrajini. Ustanovili smo posebno skupino, ki bo skrbno spremljala dogajanje in usklajevala humanitarno pomoč, kjer bo potrebno," so še zapisali v izjavi za javnost.
Nemška agencija dpa pa poroča, da je že leta 2008, tik pred odprtjem poletnih olimpijskih iger v Pekingu, izbruhnila vojna med Gruzijo in Rusijo zaradi južnega Kavkaza v Južni Osetiji. Leta 2014 pa je Rusija v zadnjih dneh zimskih iger v domačem Sočiju priključila ukrajinski črnomorski polotok Krim.
Tradicija razglasitve olimpijskega premirja izvira iz leta 776 pred našim štetjem.
Rusi z napadom prekršili skoraj 3000-letno tradicijo. Se pravi če vojne ne začne NATO je kršitev "tradicije". A napad na Irak Afganistan Sirijo .... pa ni bilo kršitev a takrat pa ni bilo olimpijskih iger! Dajte no nehajte s tem… ...prikaži več enostranskim nasiljem. Malo poglejte koliko c131 vsak dan leti preko Slovenije proti vzhodu. Ne zagovarjam vojne še manj se mi pa vidi ta hinavščina + cene gredo gor zaradi borznih špekolantov, ki izkoristijo vsak razlog, da lahko zaslužijo.