Šport > Olimpijske igre
40127 ogledov

Tako visoko je Slovenija na lestvici zlatih kolajn na prebivalca

Janja Garnbret Profimedia
Slovenija je peta po zlatih olimpijskih kolajnah na prebivalca. Zadnji dan jo je prehitel Bahrajn.

Slovenija je zelo visoko na vseh lestvicah, ki športno moč posamezne države merijo glede na število prebivalcev, osvojila je celo peto mesto na lestvici zlatih odličij glede na število prebivalcev.

V tem pogledu sta Janja Garnbret in Andreja Leški poskrbeli, da so bile od Slovenije boljši le dve majhni karibski državi Dominika in Sveta Lucija, ob njiju pa še Nova Zelandija, zadnji dan tekmovanja pa jo je prehitel tudi Bahrajn z zlato medaljo rokoborca v prostem slogu Ahmeda Tažudinova.

Tekmovalka v troskoku Thea LaFond je na prvo mesto v tej kategoriji postavila Dominiko, ki šteje nekaj več kot 67 tisoč prebivalcev, sprinterka Julien Alfred , ki je bila najhitrejša v teku na 100 metrov, pa na drugo Sveto Lucijo, ki ima 184 tisoč prebivalcev.

Thea LaFond | Avtor: Profimedia Profimedia

kolajne | Avtor: medalspercapita.com medalspercapita.com

Edino preostalo slovensko kolajno na POI 2024 je osvojil kajtar Toni Vodišek. Glede na število vseh osvojenih kolajn na prebivalca je tako Slovenija na predzadnji dan zasedla 12. mesto, po zadnjem dnevu pa je padla na 16. pozicijo. Prehiteli so jo Bahrajn, Gruzija, Norveška in Danska.

V Tokiu pred tremi leti, najuspešnejših poletnih olimpijskih igrah za slovenske športnike, je Slovenija zasedla sedmo mesto po številu osvojenih medalj glede na število prebivalcev, medtem ko je bila glede na število osvojenih zlatih odličij s tremi zlatimi četrta.

Na sedmem mestu glede na število odličij "per capita" je bila Slovenija tudi v Riu 2016, medtem ko je bila v Londonu 2012 šesta in v Pekingu 2008 peta.

Toni Vodišek | Avtor: Profimedia Profimedia

Na vrhu seznama vseh osvojenih odličij na prebivalca se je sicer  znašle še ena karibska država - Grenada (dve kolajni / skupno število prebivalcev 112.579 / ena kolajna na 56.289 prebivalcev). Grenadi sta bronasti odličji priborila Lindon Victor v atletskem deseteroboju in Anderson Peters v metu kopja.

Karibski sosedi sledita Dominika (1 /67.408 / 67.408) in Sveta Lucija (2 / 184.100 / 92.050), Alfred je bila srebrna še na 200 metrov, nato pa do šestega mesta še Nova Zelandija (20 / 5.338.900 / 266.945), Bahrajn (4 / 1.701.575 / 425.393) in Jamajka (6 / 2,825,544 / 470.924).

Pred Slovenijo (707.983) so bili pred zadnjim dnevom OI po vrsti še Zelenortski otoki, Madžarska, Avstralija, Nizozemska, Moldavija in Hrvaška. Slednja je zadnji dan osvojila še eno odličje, v finalu vaterpolskega turnirja je klonila proti Srbiji. Hrvatje so kljub srebru  nazadovali za eno mesto in so bili na koncu 12.

Bahrajn je skočil na peto mesto, Gruzija na 10., Danska in Norveška pa tik pred Slovenijo.

Po številu kolajn šest najuspešnejših udeleženk letošnjih iger, to so ZDA (126), Kitajska (91), Velika Britanija (65), Francija (64), Avstralija (53) in Japonska (45), so bile te glede na število prebivalcev nekoliko manj uspešne.

Kitajska je po številu prebivalcev glede na vsa osvojena odličja 75. med 89. državami, ki so osvojile kolajne. Japonska je 49., ZDA so 47., Francija 25., Velika Britanija 24., medtem ko je Avstralija deveta.

Glede na število zlatih odličij pa je bila Kitajska 51. med 63. državami, ZDA 34., Japonska je bila 31., Velika Britanija 27., Francija 23., Avstralija pa deseta.

Med državami, ki so osvojile zlato odličje, je na zadnjem mestu sicer Pakistan z enim zlatom na skoraj 221 milijonov prebivalcev, med vsemi državami dobitnicami pa je zadnja Indija z eno medaljo na 234 milijonov prebivalcev. Skupno jih je sicer osvojila 6 (eno srebrno in pet bronastih).