Španci in sodniki poskusili vse - Slovenija premočna!

Sergio Rodríguez Luka Rupnik Španija Slovenija Tokio 2020
1/8
Reševalni pas/Twitter
Košarkarji Slovenije so se na zadnji tekmi skupinskega dela, ki je odločala o njihovem tekmecu v četrtfinalu, srečali s Španijo.

Slovenija je na zadnji tekmi skupinskega dela ugnala Španijo (95:87) in osvojila prvo mesto v skupini C. V četrtfinalu se bo pomerila z Italijo ali Nemčijo. V primeru poraza bi igrala z ZDA, Avstralijo ali Francijo. Tretja zmaga na OI je bila tako ključnega pomena. Slovenija z Luko Dončićem v postavi na uradni tekmi sploh še ni vknjižila poraza.

Tokrat je bil najbolj učinkovit Vlatko Čančar, zbral je 22 točk. Mike Tobey je dosegel 16 točk in 14 skokov, Klemen Prepelič je dodal 15 točk, Dončić pa 12 točk, 14 skokov in devet podaj. Pri poražencih je bil prvi strelec Ricky Rubio z 18 točkami.

Svetovni prvaki Španci so osvojili drugo mesto, tretje so po zmagi nad Japonsko (97:77) zasedli svetovni podprvaki Argentinci.

Josh Richardson Menjava igralca Šport Pri Dallasu izpeljali 'trade', odšel član prve peterke

Četa Aleksandra Sekulića je začela s standardno peterko, poleg Dončića so na parket stopili Čančar, Zoran Dragić, Tobey in Jaka Blažič.

Španci so povedli s 4:0, prve točke za Slovenijo je nato s trojko dosegel Čančar, v naslednjem napadu pa ponovil vajo. Srečanje je bilo zelo čvrsto z obeh strani, sodniki so dopuščali veliko kontakta. Španci so zadeli štiri od prvih petih metov za tri, dva je izkoristil Rudy Fernández.

Na začetku sedme minute so sodniki Dončiću dosodili osebno napako v napadu, to je bila že njegova druga.  A kmalu zatem je zvezdnik Dallasa iz težkega položaja zadel svojo prvo trojko. Španci so še naprej dobro metali izza črte, Dončić pa je ob koncu prvega dela igre naredil že svoj tretji prekršek in odšel na klop. Po desetih minutah so Španci vodili s 24:20.

Slovenija je drugo četrtino začela odlično in kontrolirala skok ter hitro izsilila tri španske prekrške. Po trojki Eda Murića so evropski prvaki prvič povedli s 26:24 in tako tudi brez Dončića, ki se je na parket vrnil sredi četrtine, držali priključek.

Zaključek polčasa je minil v raztrgani in na trenutke grobi igri pod obročema, nobena ekipa pa si ni priigrala otipljivejše prednosti. Na glavni odmor so Španci odnesli tri točke naskoka pri izidu 44:41.

Tudi drugi polčas so Španci dobro začeli in povedli za osem - 49:41. Še naprej so vztrajno "pretepali" Dončića, prednjačila sta Alberto Abalde in Víctor Claver. Po trojki Fernándeza je prednost narasla - 55:43. Po novi trojki Čančarja je bilo spet bolj tesno - 59:53.

Pred koncem tretje četrtine se je Slovenija po uspešni akciji Blažiča povsem približala na 61:58. Nato pa so na sceno spet stopili sodniki, na čelu z Bošnjakom Ademirjem Zurapovićem, ki so Slovencem v nekaj sekundah dosodili dve tehnični napaki zaradi domnevnega simuliranja. Toda to ni pomagalo "furii" in brž je sledilo izenačenje - 68:68. Po tridesetih minutah so Španci vodili s 70:68.

Zadnji del igre se je začel v znamenju Slovenije, ta je povedla z 72:70. Po treh zaporednih uspešnih španskih metih z razdalje se je tehtnica spet rahlo nagnila v korist svetovnih prvakov - 82:76. Srečanje se je razvilo v izenačeno končnico, čeprav so Slovenci zgrešili nekaj odprtih metov in polaganj.

Po dveh prostih metih Čančarja je Slovenija spet povedla - 83:82. V predzadnji minuti je naveza Valencie Prepelič-Tobey izvedla odlično akcijo za "alley-oop" in Sekulićevo moštvo je vodilo za tri - 88:85. Sledila je minuta odmora, zatem pa špansko znižanje na 88:87. Dvajset sekund pred koncem je Abalde zgrešil trojko, na drugi strani pa Prepelič zadel oba prosta meta - 90:87. Špancem je ostalo 13 sekund. Rubio je zgrešil met, Tobey pobral skok, Dragić pa odšel na linijo prostih metov in zapečatil zmago - 92:87. Na koncu je Slovenija slavila s 95:87.