Nekdanji olimpijski prvak Eric Lamaze naj bi po poročanju tujih medijev lagal, da je zbolel za rakom ter ponaredil zdravniško dokumentacijo, da bi ubežal sojenju.
55-letni Kanadčan, ki je leta 2008 v Pekingu postal olimpijski prvak v konjeniškem preskakovanju ovir, naj bi več let lagal, da ima tumor na možganih, zaradi česar že leta traja sodni proces proti njemu. Lamaze naj bi domnevno prodal konja slabše kvalitete za pol milijona evrov previsoko ceno, ko pa je primer pristal na sodišču, je ponaredil zdravniško dokumentacijo, da bi ubežal sodnemu procesu.
Letos je tako sodišču podal lažne dokumente o operaciji raka na grlu, višje sodišče v Ontariu pa je odkrilo nedoslednosti v Lamazovih dokazih. "Gospod Lamaze je poizkušal izigrati sodišče z oddajo treh ponarejenih pisem, v katerih so prikazani lažni zdravniški izvidi o slabem zdravstvenem stanju," je celotno zadevo pokomentiral sodnik Lamazovega primera.
Privatni detektiv, ki ga je najela nasprotna stran, se je medtem uspel dokopati tudi do dokončnega dokaza o Lamazovi prevari. Kirurg, ki naj bi podpisal vse te lažne izvide, je dal pismeno zapriseženo izjavo, da so bili vsi njegovi izvidi ponarejeni ter da sam ni nikoli podal takšne diagnoze.
"Kot da sama prevara ne bi bila dovolj, se je gospod Lamaze pretvarjal, da je usodno zbolel za rakom ter da mu ni več pomoči, s čimer je užalil vse, ki so v resnici zboleli za to strašno boleznijo. Vse do je napravil, da bi v nedogled prestavljal sodni primer, kateri je odprt že več let, a še ni prišel na sodišče," je zaključil sodnik.
Lamaze je sicer tekom svoje aktivne kariere osvojil kar tri olimpijske medalje, saj je poleg omenjene zlate posamične medalje v Pekingu na istih igrah osvojil še srebro v ekipnem preskakovanju ovir, medtem ko je leta 2016 v Riu de Janeiru osvojil bron v posamičnem preskakovanju ovir. Ima tudi bronasto medaljo s svetovnega prvenstva leta 2010.
V preteklosti je imel številne težave v zasebnem življenju, med drugim je redno užival kokain in druge nedovoljene substance, zaradi katerih je bil vržen iz kanadske reprezentance tik pred začetkom olimpijskih iger v Atlanti leta 1996 in kasneje olimpijskih iger v Sydneyu leta 2000. V tem svojem temačnem obdobju naj bi poizkušal izvesti celo samomor, ki pa se mu je ponesrečil.
Kasneje je uspel svoje življenje spraviti v red, mnoga leta pa sta s svojim konjem Hickstedom veljala za najboljši par preskakovalcev ovir. A po končani karieri je očitno ponovno zavil na kriva pota.
Pri takih ljudeh na koncu naredi karma svoje delo!