Smrt Johana Cruyffa po kratkotrajnem boju z rakom na pljučih je šokirala nogometni svet. Nizozemski virtuoz ni bil navdih le na zelenici, ampak tudi kot trener in analitik.
Je utemelitelj "totalnega nogometa", s katerim je (skupaj s selektorjem Rinusom Michelsom) Nizozemsko popeljal do finala svetovnega prvenstva leta 1974, mnogi pa ga štetejo tudi za duhovnega očeta današnje Barcelone, ki je v zadnjih letih s prepoznavno igro najbolj dominanten akter svetovnega nogometa.
Razred nad ostalimi
Cruyff se je rodil leta 1947, tako kot najboljši slovenski nogometaš Branko Oblak. Slednji je proti Nizozemcu dvakrat igral v dresu Jugoslavije, bil pa je tudi udeleženec Cruyffove poslovilne tekme, na kateri je Oblakov Bayern povozil Ajax (0:8).
"Proti Nizozemski sem igral štirikrat, od tega dvakrat proti Cruyffu. Za Bayern pa sem igral na njegovi (Cruyffovi, op. a.) poslovilni tekmi. Igral sem tudi na Peléjevi poslovilni tekmi in lahko rečem, da je bil Cruyff takrat za razred pred vsemi," je začel Oblak.
"Peléja skozi kariero resda nisem toliko videl in poznal in na poslovilni tekmi je bil v zatonu, toda to, kar je delal Cruyff ... On je vzel žogo na svojih 16 metrih in bil sposoben sam priti do gola. In ga zabiti. Bil je fenomenalen. Njega je zanimal gol, podaje ga niso zanimale. On ni nikomur 'naštimal' zadetka, on ga je dal sam. Ni bil le ofenzivni vezist, on je bil vse," je slikovito opisal Oblak.
Na Cruyffovo poslovilno tekmo ima nekdanji igralec ljubljanske Svobode, Olimpije, Hajduka, Bayerna in Schalkeja sladko-grenke spomine. "Z Bayernom smo v Amsterdamu zmagali z 0:8. Takrat sem bil zaradi Cruyffa kar malo žalosten. Gerd Müller je dal pet zadetkov, jaz pa sem bil razglašen za igralce tekme, ker sem mu vse 'naštimal' (smeh, op. a.)," je razkril Oblak.
"Takšnih danes ni"
Ljubljančan je pojasnil, da Cruyff ni bil drugačen le na igrišču. "Takšnih danes ni več. Med polčasom so vsi v slačilnici poslušali trenerja, on pa je zunaj v dresu kadil. On nikoli ni poslušal trenerja. Sicer pa s(m)o bili vsi največji igralci malce posebni, malo 'ekstra'. On je vedno iskal svoj prostor, vedno je hotel biti glavni. Bil je svojeglav, kot smo bili vsi, vsak po svoje. Bil je posebnež, a zame najboljši."
Cigarete zamenjal za lizike
Cruyffa je življenja bržkone stala nezdrava razvada. Strastni kadilec je za nekaj časa sicer opustil cigarete in po operaciji srca leta 1991 manjko skušal nadomestiti tudi z lizikami. Slednje so bile njegov zaščitni znak tudi na klopi Barcelone, ki jo je leta 1992 popeljal do njenega prvega naslova evropskega prvaka (v finalu je z 1:0 padla Sampdoria Srečka Katanca).
Idejni oče moderne Barcelone
Tudi Oblak se strinja, da je Cruyff (sicer tudi selektor katalonske reprezentance) postavil temelje današnji generaciji Barcelone, čeprav so se smernice kluba vmes menjale.
"On jih je pripeljal do prvega evropskega naslova in v naslednjih letih so kupovali skoraj same Nizozemce. Po njegovem odhodu je začelo v Barcelono prihajati več Južnoameričanov. Na začetku nihče ni verjel vanj, toda trenerski uspeh si je zaslužil in sam sem mu ga zelo privoščil," je sklenil Oblak.