Predsednik Bayerna Uli Hoeness je v petek sporočil, da se ne bo pritožil na triinpolletno zaporno kazen zaradi utaje 27 milijonov evrov davkov, napovedal pa je tudi, da bo odstopil kot predsednik bavarskega velikana, s katerim je najprej kot igralec, nato pa kot funkcionar žel velike uspehe.
"Po posvetu z družino sem se odločil sprejeti odločitev münchenskega sodišča glede mojih davčnih zadev. To pristoji mojemu razumevanju spodobnosti, dostojanstvu in osebne odgovornosti," je Hoeness sporočil v uradni izjavi, objavljeni na Bayernovi spletni strani. "Utaja davkov je bila največja napaka v mojem življenju," je še dodal.
Tri črte prevzemajo vodenje kluba
Kmalu po objavi Hoenessove odločitve je nadzorni odbor sporočil, da bo njegovo mesto zasedel izvršni predsednik Adidasa Herbert Hainer. Športni opremljevalec ima 8,3-odstotni delež v klubu, s katerim sodeluje že 50 let. Hainer je bil do sedaj namestnik vodje nadzornega odbora.
"Hoeness je pomagal FC Bayern München spremeniti v enega najuspešnejših klubov na svetu, tako na in ob igrišču," je v izjavi, ki jo je poslal nadzorni odbor, sporočil Hainer. Bayern (uradno FC Bayern München AG) je klub v zasebni lasti, deleže pa ima poleg Adidasa še zavarovalnica Allianz in proizvajalec avtomobilov Audi.
Vsa omenjena bavarska podjetja imajo enak lastniški delež (8,3 odstotka). Glavni pokrovitelj kluba je Deutsche Telekom, poleg Hainerja pa nadzorni odbor sestavljajo še izvršni direktor Audija Rupert Stadler, izvršni direktor Volkswagna Martin Winterkorn in izvršni predsednik Deutsche Telekom Tim Hoettges.
Iz dneva v dan višje številke
Sodnik Rupert Heindl je v četrtek presodil, da Hoenessova samoprijava ni bila popolna, zato ni izpolnjevala temeljnega pogoja pomilostitvenih zakonov, s katerimi prestopnike v primerih davčne utaje skušajo pripraviti do priznanja grehov. 62-letni nekdanji soigralec Branka Oblaka je priznal utajo davkov na svojem tajnem računu v Švici, s čimer je v medijsko izjemno pokritem sojenju upal, da bo ušel zaporni kazni (v najhujšem primeru desetim letom).
Primer se je prelomil na vprašanju, če je nekdanji svetovni prvak z Zahodno Nemčijo leta 1974 popolnoma sodeloval pri razkritju podatkov. Njegov primer, ki je šokiral celotno državo, je k samoprijavi medtem spodbudil že tisoče utajevalcev.
Hoenessa so najprej obtožili utaje 3,5 milijona evrov davkov, ko pa se je sojenje v ponedeljek začelo, je na sodišču šokiral z razkritjem, da je utajil petkrat več (18,5 milijona evrov). Po pričevanju davčnega inšpektorja je številka na drugi dan sojenja zrasla že do 27,2 milijona, Hoenessova obramba pa je priznala, da je točna.
"Bayern moje življenjsko delo"
Hoeness je po obsodbi napovedal, da bo odstopil s funkcij pri Bayernu, ki ga želi obvarovati vsakršne škode. Bavarskemu velikanu je ponosno služil kar 35 let na različnih položajih, ob njegovem odhodu pa je "FC Hollywood" eden najbolj zdravih klubov na svetu z 220.000 člani.
"Bayern München je moje življensko delo in to bo tudi ostal," je dejal Hoeness, sicer prijatelj kanclerke Angele Merkel, s katero se je na kosilu sumljivo sestal dan pred objavljeno samoprijavo.
Spoštuje odločitev
"Kanclerka spoštuje odločitev, ki jo je danes sprejel g. Hoeness," je na kratko sporočil njen predstavnik za odnose z javnostjo Steffen Seibert, o kosilu, ki je tarča novih medijskih špekulacij, pa ni želel govoriti.
Nekoč, ko je bil Hoeness še priljubljen gost v pogovornih oddajah, je bil še posebej glasen, ko je bilo potrebno braniti višje davke, ostro pa je napadal tudi utajevalce ... Tako obramba kot tožilstvo bi sicer imela en teden časa za proučitev obtožbe in morebitno pritožbo. Za Hoenessa je tožilstvo sprva zahtevalo pet let in pol zaporne kazni.