Na mizi sveta Fife so bili štirje predlogi, po dva za dve verziji, da bi prvenstvo 2026, katerega prireditelj še ni znan, razširili na 40 ali pa na 48 ekip. Tako bodo odigrali 80 tekem namesto sedanjih 64.
SP leta 2018 v Rusiji in leta 2022 v Katarju bodo še vedno igrali po starem načinu, torej s po 32 udeleženci na vsakem prvenstvu.
Nazadnje se je SP leta 1998 razširilo na 32 ekip, kolikor je predvidenih držav udeleženk tudi na naslednjih dveh tekmovanjih v Rusiji 2018 in Katarju 2022. Pred tem je od leta 1954 do leta 1982 in prvenstva v Španiji na SP nastopalo po 16 ekip, nato pa po 24.
Novo širitev je zagovarjal, še pred izvolitvijo v svojem programu, tudi predsednik Fife Gianni Infantino, ki je v tem videl možnost, da posamezne celine, zdaj je s 13 mesti najbolje zastopana Evropa, dobijo dodatno priložnost za nastop na SP. Obenem pa pri tem ne gre zanemariti finančnega vidika, saj si Fifa obeta precejšnje denarno povečanje prihodkov, po nekaterih ocenah tudi za pol milijarde evrov ali več.
Več mest za Afriko in Azijo
Več mest naj bi dobili zlasti Afrika in Azija, kar je tudi v predvolilnem programu obljubljal Infantino, verjetno pa bo o tem odločal majski kongres Fife. Razširitvi SP je najbolj nasprotovalo Združenje evropskih klubov (ECA), njen predsednik in nemška nogometna ikona Karl-Heinz Rummenigge je že decembra lani dejal, da je "sedaj napočil čas, da se začnemo znova ukvarjati s športom, ne s politiko, prav tako pa tudi komercialni interes ne bi smel biti več v ospredju".
Kritiki so tudi opozarjali, da bo povečanje števila udeležencev zmanjšalo kakovost SP in še bolj izčrpalo zlasti vrhunske igralce. Zagovorniki širitve, med katerimi je tudi argentinska legenda Diego Maradona, pa menijo, da bo razširitev omogočila nastope številnim državam, ki sicer ne bi nikoli prišle na to tekmovanje.
Na prvem SP leta 1930 v Urugvaju je sodelovalo le 13 držav, nato je število naraslo na 16, leta 1982 v Španiji pa na 24. V Franciji so leta 1998 prvič pripravili prvenstvo s sedaj uveljavljenim sistemom 32 držav.