Premier Borut Pahor nad idejo ni preveč zagret, saj Slovenijo v prihodnjih letih čakata dva zahtevna projekta, Evropska prestolnica kulture ter univerzijada 2013. "Vlada se želi izogniti vsem ne nujnim izdatkom v času, ko mora izpolniti obveznosti, ki jih je sprejela. Zato sem osebno zadržan do tega projekta," pravi Pahor. "Menim, da me morajo prireditelji, se pravi Košarkarska zveza Slovenije, še prepričati, da se nam organizacija evropskega prvenstva finančno izplača. Zato sem jih prosil, da do naslednjega tedna pripravijo proračun prvenstva s finančnimi in vsemi drugimi koristmi," dodaja Pahor.
Ob tem pa je prišlo tudi do dogovora, da se znesek namesto v štirih plača v šestih letih, so v torek sporočili iz Košarkarske zveze Slovenije (KZS).
V torek popoldne sta na sestanku o organizaciji košarkarskega evropskega prvenstva za člane leta 2013 v Sloveniji delegacijo KZS v sestavi Roman Volčič, Iztok Rems in Matej Avanzo sprejela minister za šolstvo in šport Igor Lukšič ter direktor direktorata za šport Marko Rajšter, saj je predsednik slovenske vlade Borut Pahor udeležbo zaradi neodložljivih obveznosti moral odpovedati.
V ponedeljek so se po dogovoru s petkovega sestanka med predsednikom Pahorjem in delegacijo KZS v Münchnu sestali predstavnik Vlade RS Darijan Košir, sicer direktor urada vlade za komuniciranje, predstavnika KZS Iztok Rems in Matej Avanzo ter generalni sekretar FIBA Europe Nar Zanolin. Po trdih pogajanjih sta zagotovljeni dve finančni ugodnosti, in sicer posebna pristojbina za EP 2013, ki jo mora slovenska vlada nakazati FIBA Europe, je s prvotnih osem zmanjšana na 6,5 milijona evrov, ob tem pa je prišlo tudi do dogovora, da se znesek namesto v štirih plača v šestih letih.
Lukšič je na torkovem sestanku poudaril, da projekt EP 2013 tako on kot MŠŠ podpirata, saj je Slovenija košarkarska država, ki si na čelu z izjemnimi navijači veledogodek, kot je EP, nedvomno zasluži. Hkrati je minister dodal, da od KZS pričakuje, da bo pokrila stroške celotne organizacije prvenstva stare celine, ki se ocenjujejo na 7,5 milijona evrov, ter da skupaj z mestnimi občinami, ki načrtujejo gradnjo novih dvoran, do začetka naslednjega tedna pripravi natančno analizo finančne konstrukcije investicij.
KZS se je še enkrat zavezala, da bo na svoja pleča tako prevzela stroške organizacije, katerih največje deleže bodo imeli namestitev vseh udeležencev EP 2013, televizijska produkcija za 90 tekem, varovanje, priprava celotnega dogodka, zagotovitev delovne sile in množice prostovoljcev, ob tem pa omenjenih 7,5 milijonov evrov stroškov organizacije pokrila s prodajo vstopnic in marketinškimi aktivnostmi.
Odločitev bo na podlagi dodatnih dokumentov, ki jih bo pripravila KZS, na seji vlade, ki bo 18. novembra, predstavilo ministrstvo za šolstvo in šport, nato pa bo slovenska vlada sprejela odločitev o tem, ali bo EP 2013 v Sloveniji podprla.