12652 ogledov

Kidd odločil, Luka v zadnjih minutah ni dobil žoge

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so prišli do prigarane zmage. San Antonio so premagali s 109:108.

Dallas se je drugič v sezoni pomeril s San Antoniom, pred dnevi so Luka Dončić in kolegi prišli do zmage na domačem parketu, tokrat sta se kluba pomerila nekoliko bolj južno v Teksasu. Pri Mavericks sta znova manjkala poškodovana Kristaps Porzingis in Maxi Kleber, Ostroge so v tekmo vstopile brez Avstrijca Jakoba Pöltla, ki je bil med boljšimi na zadnjem medsebojnem obračunu.

Luka je sicer pred tekmo govoril, da mora dvigniti svojo raven agresivnosti, dvoboj pa je odlično odprl in bil tudi najbolj zaslužen za vodstvo s 14:8. V svojo statistiko je vpisal pet točk ter ob ukradeni žogi že tudi tri skoke in tri asistence.

Slovenskega zvezdnika ni zaustavila niti minuta odmora, ki jo je zahteval trener domačih Gregg Popovich. Luka je dobre tri minute pred koncem prve četrtine nato kar sam zahteval počitek in sedel na klop pri vodstvu 23:20. Zbral je 10 točk, po štiri skoke in podaje ter dve ukradeni žogi.

V drugo četrtino se je vstopilo z rezultatom 28:28, po trojki Tima Hardawayja Jr. pa so gostje hitro povedli za štiri točke. Met za tri točke Dallasa je bil sicer znova slab, znašal je 3/10, prvi dve trojki je uspešno v prvi četrtini vrgel Dončić. Njegovi soigralci so bili pri metu 1/6 za tri točke in tako nadaljevali slab trend s prejšnjih obračunov. Če ni šlo izza črte, pa so uspešno žoge prihajale pod obroč do Bobana Marjanovića, ki je bil najzaslužnejši za vodstvo 43:32. Srb je bil že pri devetih točkah.

Pri omenjenem izidu se je Luka vrnil na parket in takoj zadel za tri točke. Še naprej je uspešno lovil žoge, prišel pa je tudi do tretje ukradene žoge. A poleg Slovenca je v naslednjih minutah en koš dosegel le Jalen Brunson, San Antonio pa se je približal na 48:50.

Po minuti odmora Jasona Kidda je Dončić zbral še peto in šesto asistenco za zabijanje Hardawayja in trojko Brunsona. Ob polčasu je Dallas vodil z 59:58, sekundo pred piskom sirene je trojko za Spurs zadel Dejounte Murray. Luka je na glavni odmor kernil s 15. točkami, šestimi ulovljenimi žogami in prav toliko podajami.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

V prvih sedmih minutah tretje četrtine so gostje dosegli le osem točk (67:72), domači so prevzeli pobudo in si priigrali vodstvo z 78:71, Kidd je zahteval minuto odmora, med njo pa je Dončić dobil tudi svojo drugo tehnično napako v sezoni. Prednost San Antonia je nato prvič na tekmi narastla na +10.

Luka je sedel na klop, ob njegovi odsotnosti pa so gostje zaigrali boljše, znova sta preobrat prinesla Marjanović in Brunson. Slednji je ob izteku tretje četrtine imel celo met za vodstvo Dallasa, a je zgrešil trojko. Ostalo je pri prednosti Ostrog s 83:81.

Že po dobri minuti v zadnji četrtini je Boban Mavericks vrnil v vodstvo. Pri izidu 86:85 se je na parket vrnil tudi Slovenec, ta je tik pred polovico četrtine v dveh zaporednih napadih poskrbel za +3, ob tem je zbral že tudi 10 ulovljenih žog.

Da so Mavs v naslednjih minutah obdržali korak pred tekmeci, je bil najzaslužnejši Brunson, ki je dosegel sedem zaporednih točk in natanko tri minute pred koncem poskrbel za 101:96.

Naslednja minuta je minila brez spremembe rezultate, nato pa je Murray z dvema prostima metoma svojo ekipo približal na -3. Isti igralec je 52 sekund pred zadnjim piskom sirene prodrl pod koš in od table zadel za 102:103.

Dončić je zgrešil met, a so gostje dobili skok v napadu, Brunson pa je zadel za 105:102. Ostalo je še 21 sekund, domači pa so jih potrebovali le sedem za nov koš in -1. Na drugi strani je Brunson uspešno izvedel dva prosta meta. Sledila je tudi hitra osebna napaka Dallasa nad Murrayjem, ki ni najuspešnejši izvajalec prostih metov. To se je tudi izkazalo, sicer prvi mož San Antonia je bil le polovično uspešen za 105:107. Ostalo je še 10 sekund.

Na vrsti za proste mete je bil Frank Ntilikina. Zadel je obakrat. Na drugi strani je štiri sekunde pred koncem trojko zadel Lonnie Walker IV za 108:109. Brunson je nato zgrešil prosti met, nato pa namerno še drugega, a je to storil nespretno, ker se žoga ni dotaknila obroča, je sledila prekinitev. San Antonio je imel 2.7 sekunde za zadnji napad. A dolga podaja iz avta ni našla želenega cilja in gostje so se lahko veselili zmage.

Prvi strelec Dallasa je bil Brunson, ki je zbral 31 točk, večina napadov v zadnjih minutah je šla preko njega. Po postavljenih blokadah ga je prevzemal namreč zanj prepočasni Doug McDermott, kar so pri Mavericks poskušali izkoristiti. Posledično je bila žoga precej manj v rokah Dončića.

Ta je tekmo končal s 23. točkami, 12. skoki, sedmimi asistencami in tremi ukradenimi žogami. Enako število točk kot Luka je zbral tudi Hardaway mlajši, kar 17 pa tokrat Marjanović, ki je sicer na parketu prebil manj kot 15 minut. Pri San Antoniu je Murray zbral 23 točk, dve manj pa Devin Vassell.

Naslednjo tekmo bo Dallas igral v soboto po lokalnem času, ko bo v domači dvorani gostil Boston Celtics.

Chicago šele drugič letos poražen, Kelti prekinili črni niz

Boston Celtics so tokrat prišli do tretje zmage v sezoni in po treh zaporednih porazih z 92:79 premagali Orlando Magic. Odločilna je bila tretja četrtina, v kateri je Boston prevladal z 31:10. Prvi strelec Keltov je bil Jaylen Brown z 28 točkami.

Seth Curry in Joel Embiid sta popeljala svojo ekipo Philadelphia 76ers do zmage (103:98) nad Chicago Bulls, za katere je bil to šele drugi poraz v sezoni. Sixers, ki so igrali brez Bena Simmonsa, Dannyja Greena in Tobiasa Harrisa, so vodili skoraj od začetka do konca tekme v dvorani Fargo Center.

Curry je bil prvi strelec z 22 točkami, Embiid in Georges Niang pa sta vsak k zmagi dodala po 18 točk. Prvi strelec tekme je bil sicer DeMar DeRozan, ki je za bike zbral 37 točk.

Srbski zvezdnik Nikola Jokić je bil s 34 točkami prvi strelec tekme, vendar to ni bilo dovolj, da bi Denver Nuggets v gosteh premagali Memphis Grizzlies. Grizliji so doma slavili zmago s 108:106, potem ko je Jokić zgrešil met za podaljšek. Poškodovanega Koprčana Vlatka Čančarja tudi tokrat ni bilo na seznamu igralcev Denverja.

V New Yorku so domači Brooklyn Nets prišli do tretje zaporedne zmage in s 117:108 ugnali Atlanta Hawks. Kevin Durant je blestel z 32 točkami, s sedmimi skoki in petimi podajami, imel pa je pomoč Joea Harrisa (18 točk), Jamesa Hardna (16) in Pattyja Millsa (14).

Medtem pa so New York Knicks na gostovanju v Indianapolisu izgubili z 98:111 proti domači ekipi Indiana Pacers, ki je vodila celotno tekmo. Myles Turner je bil prvi strelec tekme s 25 točkami.

V San Franciscu so bojevniki s 114:92 premagali Charlotte Hornets in se s šesto zmago (ob enem porazu) zavihteli na vrh zahodne konference.

Kanadska zasedba Toronto Raptors je premagala Washington Wizards s 109:100. Tudi tokrat brez pomoči slovenskega igralca Gorana Dragića, ki znova ni vstopil v igro.