Rivalstvo med Chicago Bulls in Detroit Pistons ob koncu 80. in začetku 90. let prejšnjega stoletja je bilo eno najbolj zanimivih, pestrih in razburljivih v vsej košarkarski zgodovini. Na eni strani so bili naslova željni Biki pod vodstvom mladega Michaela Jordana, na drugi izkušeni "poredni fantje" iz Detroita, ki jim je poveljeval Isiah Thomas, v svojih vrstah pa so imeli tudi kasnejšega Bika in enega najboljših skakalcev vseh časov Dennisa Rodmana.
Detroit je od leta 1988 do 1990 v končnici kar trikrat zapored izločil Chicago, pri čemer so si Pistonsi pomagali s t.i. "Jordan Rules" oziroma, če prevedemo, pravili za pokrivanje prvega zvezdnika Chicaga, s katerimi so na agresiven in izrazito grob način poskušali zaustaviti praviloma neustavljivega Jordana.
Vse skupaj je na trenutke presegalo okvirje športnega fair-playa, kar je samo še prilivalo olje na ogenj srditemu rivalstvu.
Po treh zaporednih porazih in nakopičenih frustracijah je Jordanu in druščini leta 1991 naposled uspel veliki met, ko so v konferenčnem finalu pometil z večnimi rivali. Pistonsi tega poraza niso mogli sprejeti, zato so še pred zadnjim sodniškim piskom odkorakali z igrišča, ne da bi svojim krvnikom segli v roke. Jordan je tistega leta Chicago vodil do prvega od skupno šestih naslovov v zgodovini franšize.
"Sovraštvo je prisotno še danes. Rivalstvo je prešlo na osebni nivo, fizično so nas pretepali," je dodal Air Jordan, ki tudi po treh desetletjih nima najlepšega mnenja o Thomasu (na sliki), glavnem pobudniku za umazano igro Detroita. "Lahko mi kažete, kar hočete. Ne boste me prepričali, da ni bil kreten," o nekdanjem rivalu danes pravi 57-letnik.
Thomas je zaradi slabega odnosa z Jordanom plačal visok davek, saj je kljub temu, da je bil eden izmed najboljših košarkarjev na svetu, leta 1992 ostal brez mesta v sanjskem moštvu ameriške reprezentance. Neuradno zato, ker naj bi tako zahteval Jordan.
"Dream Team", v katerem so bili poleg Jordana še Magic Johnson, Larry Bird, Scottie Pippen, Cylde Drexler, Charles Barkley, Karl Malone, David Robinson, Patrick Ewing in še nekateri drugi, je tudi brez Thomasa pometel s konkurenco in v Barceloni zlahka osvojil zlato olimpijsko medaljo.
"You can show me anything you want. There's no way you can convince me he wasn't an a**hole."
— ClutchPoints (@ClutchPointsApp) April 27, 2020
MJ after Isiah Thomas refused to shake hands pic.twitter.com/KKs4Q8gt1H
Tudi Thomas do danes ni prebolel rivalstva z Jordanom. Čeprav med košarkarji prevladuje konsenz, da je Jordan največji igralec vsev časov, Thomas temu vztrajno oporeka. Če se je v preteklosti večkrat nagibal k Wiltu Chamberlainu in Kareemu Abdulu-Jabbarju, je danes velik podpornik LeBrona Jamesa in Kevina Duranta.
"Današnje generacije niso deležne zadostnega spoštovanja. To so superiornejši športniki od moje generacije. V mojih časih je bil Michael Jordan najboljši športnik, kar smo jih kdajkoli videli, a danes je vsaj 10 ali 11 igralcev na njegovem nivoju. Tega takrat ni bilo. Samo poglejte, kaj danes počneta Kevin Durant ali LeBron James! Predstavljajte si, da bi igrala v 80. letih. Kdo bi bil potem najboljši igralec vseh časov?" je dvom v Jordanovo zapuščino nedavno izrazil Thomas, dvakratni prvak lige NBA (1989, 1990) in nekdanji MVP finala (1990).