Sredi julija minulo leto je kolesarski svet pretresla žalostna novica, da se od aktivnega kolesarstva poslavlja izjemni belgijski specialist za enodnevne klasike Sep Vanmarcke, kateremu so zdravniki odkrili resne težave s srcem. Nemudoma je prestal z aktivnim kolesarstvom ter presedlal v direktorske vode, saj je pri ekipi Israel-PremierTech prevzel vlogo športnega direktorja. Toda kmalu se je povsem umaknil iz kolesarstva.
V pogovoru za Het Nieuwsblad je zdaj razkril, da so bili razlog za njegov umik iz kolesarstva novi zapleti s srcem. "Zaenkrat se ne smem prav nič ukvarjati s športom. Morda tudi za večno. To je zame zelo težko. Odkrili so atrijsko fibrilacijo. Po motnjah srčnega ritma in brazgotinah je bila to tretja težava, ki so jo odkrili pri mojem srcu."
Nove težave so odkrili med operacijo, ko so poizkušali rešiti prejšnje težave. "Pred dvema tednoma sem moral na operacijo in med posegom so odkrili še druge težave, zato nadaljnje preiskave še potekajo. Že pred temi novimi zdravstvenimi težavami sem razmišljal, če bi prenehal s funkcijo športnega direktorja, te težave pa so bile zagotovo povod za odločitev."
Vanmarcke je sicer veljal za specialista za spomladanske klasike, na katerih je dosegal fantastične rezultate, čeprav je zelo redko zmagoval. Zaznamovali so ga predvsem odlični rezultati v prvi deseterici in tudi nastopničkah. V profesionalni karieri je vseeno zbral spoštovanja vrednih devet zmag, izmed katerih sta najbolj odmevni tista po uspešnem napadu v zadnjem kilometru na Bretanski klasiki leta 2019, ki spada v najvišji rang WorldTour dirk, in tista na dirki Omloop het Nieuwsblad, ko je leta 2012 premagal kralja klasik Toma Boonena.
A čeprav je devet zmag na profesionalnem nivoju odličen dosežek, ta številka niti slučajno ne prikaže, za kako izjemnega kolesarja za klasike je šlo. Med drugim je Vanmarcke blestel s svojimi pogumnimi napadi, bil pa je zelo blizu zmagi na kar dveh velikih kolesarkih spomenikih, dirki po Flandriji in dirki Pariz-Roubaix. Vanmarcke se tako lahko pohvali s kar petimi uvrstitvami med prvo šesterico na dirki Pariz-Roubaix, najbližje večni slavi pa je bil leta 2013, ko ga je v sprintu za zmago premagal le trikratni zmagovalec, legendarni Fabian Cancellara. Dvakrat je stal tudi na stopničkah legendarne dirke po Flandriji, ko ga je leta 2014 premagal Cancellara in leta 2016 Peter Sagan.
Njegovo kariero je na žalost precej zaznamovala in oklestila tudi smola, saj je veljal za enega najbolj nesrečnih kolesarjev v pelotonu, saj so mu še dosti odmevnejše rezultate preprečili padci (po navadi ne po njegovi krivdi) in predrte zračnice. Kljub temu je veljal za izjemno prijetnega in skromnega kolesarja, ki ni nikoli za slabše rezultate krivil svoje smole.
Svojo zadnjo zmago v karieri je dosegel pred dvema letoma na klasiki po Marylandu, medtem ko je zadnji odmeven rezultat dosegel lani spomladi, ko je dirko Gent-Wevelgem končal na tretjem mestu, le za zvezdnikoma Jumbo-Visme Woutom van Aertom in Christophom Laportom.
Vanmarcke je sicer tekom svoje kariere nastopal z nekatere najmočnejše ekipe na svetu. Profesionalno pot je začel pri ekipi Topsport Vlaanderen (današnji Team Flanders-Baloise), jo nadaljeval pri Garminu (današnji EF Education-EasyPost), se za nekaj let preselil k LottoNL-Jumbu (današnja Visma-Lease a Bike), preden se je vrnil k ekipi EF Education First. Zadnja tri leta svoje kariere pa je nastopal za ekipo Israel-Premier Tech.
Lani se je nato moral zaradi težav s srcem umakniti iz aktivnega športa, zdaj pa je izvedel, da se morda nikoli več ne bo smel s športom ukvarjati niti rekreativno. "Morda celo nikoli več. To je zelo težko. Najprej sem bil vrhunski športnik, potem nisem smel več tekmovati, zdaj pa se sploh ne smem več ukvarjati s športom. Zaenkrat se s tem še dobro spopadam. Psihično se s tem ni lahko soočiti, a ko so mi povedali, da so se pojavile nove težave in da se ne morem več ukvarjati s športom, sem si mislil, da bom mentalno dosti bolj na psu," je zaključil legendarni Belgijec.