Slovenski kolesarski as Tadej Pogačar je letos slavil še na svoji tretji dirki po Franciji, s čimer se je med drugimi izenačil tudi z legendarni Američanom Gregom LeMondom, ki je na Touru slavil v letih 1986, 1989 in 1990. A med zmagami LeMonda in Pogačarja je ena velika razlika ... Američan se lahko pohvali, da je lastnik najbolj tesne zmage v zgodovini Toura (leta 1989 je za 8 sekund premagal Laurenta Fignona), medtem ko je Pogačar letos dosegel eno najbolj suverenih v zadnjem času.
Glede na to, da so po neverjetni Pogačarjevi dominanci mnogi podvomili v čistost Slovenčevih zmag, LeMond pa je v preteklosti veljal za enega najbolj nesporno čistih šampionov ter velikega kritika dopinga, je mnoge zanimal pogled legendarnega Američana na Pogačarjeve letošnje predstave ter predvsem številke, ki jih dosega na kolesu, ko naravnost prestavlja vse možne mejnike.
A čeprav so mnogi pričakovali, da bo sicer vedno ostri in neposredni LeMond izrazil svoj dvom v našega šampiona, je v resnici Američan ponudil povsem naraven razlog za izjemne številke in čase, ki jih je letos na kolesu dosegal Pogačar. "Verjamem, da so kolesarji sedanjosti, v primerjavi z nami, izgubili ogromno mišične mase. Rekel bi, da je povprečni kolesar kakšne tri ali štiri kilograme lažji, kot smo bili mi. In vsak kilogram pomeni na vzponu kakšno minuto," je razložil v pogovoru za Eurosport.
LeMond, ki je bil znan po svojem sporu z enim največjih prevarantov v zgodovini kolesarstva Lancom Armstrongom je izpostavil, da je bil v preteklosti pogost kritik "dopingirancev", a da se ne sme kolesarje neutemeljeno obtoževati, kadar nekdo dominira. "Dokler se jim ne dokaže krivda, sam vseeno verjamem, da so nedolžni. To seveda ni veljalo za človeka, za katerega so vsi fizični dokazi kazali na to, da počne nekaj, kar ni prav," je še pojasnil, zakaj Armstrongu ni verjel, da je nedolžen, modernim kolesarjem pa vendarle zaupa.
"Po mojih izračunih Pogačar proizvaja nekje okoli 410 ali 420 wattov, kar je zagotovo nekje v dosegu tega, česar sem bil tudi sam sposoben. Poleg tega je nemogoče primerjati različne ere kolesarstva. Ne morete si preprosto reči, da zgolj zaradi tega, ker so hitrejši od kolesarjev iz časa uporabe EPO-ja, da tudi oni zagotovo uporabljajo EPO. Obstaja razlaga, zakaj so kolesarji danes hitrejši. Gre predvsem za razmerje med močjo in njihovo težo," pojasnjuje
"Pogačar je res neverjeten talent. Je izjemno, kar počne, toda tudi v času Eddyja Merckxa ali Jacquesa Anquetila ste na Touru vedno imeli enega ali dva kolesarja, ki sta bila nad vsemi drugimi. Poleg tega, naj je bil še tako dominanten, dejansko ni bil nič kaj bolj dominanten kot Vingegaard prejšnja leta," je zaključil LeMond, ki je tako stopil v bran našemu mlademu šampionu.
LeMondov najboljši prijatelj in sosed je bil Slovenec iz Kočevja (mogoče Ribnice), malar po poklicu, ki je imel v ZDA uspešno malarsko podjetje in je na svoje stroške spremljal LeMonda na evropskih dirkah.