Ne samo izenači - ali je sploh realno pričakovati, da ga bo kdo sploh lahko kadarkoli presegel? Eric Heiden je že trideset let, vse od "usodnih" olimpijskih iger v Lake Placidu, edini človek na svetu, ki se lahko pohvali s petimi zlatimi kolajnami na enih samih OI.
Mož iz Madisona, glavnega mesta zvezne države Wisconsin, je pri vsega 18 letih nastopil že na igrah v Innsbrucku (1976), kjer pa ni dosegel večjih uspehov. Izjemna napoved prihajajočih OI v domačem Lake Placidu je bil naslov svetovnega prvaka leta 1977, s katerim je drsalec iz "mad cityja" (norega mesta - vzdevek Madisona, op. p.) postal šele prvi Američan s prestižnim nazivom. Toda tudi največji optimisti si niso znali niti približno predstavljati razsežnosti podviga, ki je prihajal ...
Eric HeidenNa teh dolgih dirkah nekako prideš v ritem in upaš, da dobiš 'tisti občutek'. Kakšen dan se počutiš zares dobro. Druge dni pa, iz neznanih razlogov, tega preprosto nimaš.
V Lake Placidu je Heiden najprej slavil na preizkušnji na 500 metrov, razdalji, v kateri je bil najbolj ranljiv. Za nameček je v paru nastopil z branilcem olimpijskega naslova in svetovnim rekorderjem Jevgenijem Kulikovom, a je sovjetski drsalec malenkost zdrsnil na enem izmed zavojev in Heiden je slavil s 34 stotinkami naskoka in postavil prvega od petih svetovnih rekordov na teh igrah. Temu so sledile še zmage na 5000, 1000 in 1500 metrov. Toda največja preizkušnja ga je šele čakala - mukotrpni "maraton" na 10.000 metrov.
Heiden nikoli ni skrival svoje ljubezni do hokeja in tudi zato se ni mogel upreti skušnjavi in obiskati tekme med ZDA in Sovjetsko zvezo. Ameriški študentje so na znameniti tekmi, kasneje poimenovani "miracle on ice" (čudež na ledu, op. p.), premagali večne rivale s 4:3, edina težava pa je bila, da je Heidna že naslednji dan čakala omenjena zadnja preizkušnja. Neprespan in utrujen se je kljub vsemu spravil na start.
"Spominjam se, kako sem sedel v garderobi in poslušal rezultate," se je zadnje preizkušnje za Associated Press spomnil Heiden. "Ne vem, če je kdo postavil svetovni rekord, a vsi časi so bili zelo dobri. Vedel sem, da bom moral dati vse od sebe. Na teh dolgih dirkah nekako prideš v ritem in upaš, da dobiš 'tisti občutek'. Kakšen dan se počutiš zares dobro. Druge dni pa, iz neznanih razlogov, tega preprosto nimaš."
In Heiden je "tisti občutek" prav gotovo imel, saj je slavil kot za šalo in postavil tudi nov svetovni rekord. Hkrati je postal edini hitrostni drsalec, ki je zmagal na vseh posamičnih preizkušnjah na enih OI. Do sedaj to ni uspelo niti atletom na poletnih igrah - Mark Spitz je leta 1972 resda osvojil sedem kolajn, a mednje so vštete tudi tri štafetne.
Heiden je precej hitro zaključil svojo športno pot, najboljša karierna poteza pa ni bilo niti protestiranje proti bojkotu iger v Moskvi (1980). Kasneje se je Heiden posvetil celo kolesarstvu, postal ameriški prvak med profesionalci, leta 1986 pa nastopil na znamenitem Touru, kjer pa je grdo padel in odstopil. Zdaj živi v Sacramentu in je zaposlen kot zdravnik, kot član zdravniške ekipe pa je pomagal tudi ameriški reprezentanci na prejšnjih igrah v Torinu.