Za najbolj obetavno mlado športno osebnost je bil v Cankarjevem domu v Ljubljani razglašen nogometaš Benjamin Šeško, nagrado za fair play je prejel smučarski skakalec Anže Lanišek, za najboljše med športniki invalidi pa so bile izbrane slovenske reprezentantke v odbojki sede.
Pogačar je v glasovanju 121 novinark in novinarjev dobil 267 točk, drugi je bil njegov kolesarski tekmec Primož Roglič (166), tretji pa košarkarski zvezdnik Luka Dončić (101).
Garnbret je zmagala zelo prepričljivo s 336 točkami, druga je bila atletinja Tina Šutej (107), tretja judoistka Andreja Leški (75). Med ekipami sta bili prvi dve le tri glasove oddaljeni druga od druge, nogometna reprezentanca je bila s 44 glasovi pred moško odbojkarsko reprezentanco (41).
Prireditev DŠNS že več kot dve desetletji obeležuje v Cankarjevem domu v Ljubljani z neposrednim prenosom na Televiziji Slovenija.
Na letošnji so se spomnili tudi velikanov pred in po razglasitvi samostojne Slovenije, med katerimi so bolj dobitniki olimpijskih medalj, ki pa še niso dobili Bloudkove nagrade. Najvišja državna priznanja za šport bodo poslej dobili po nedavni spremembi zakonodaje, ki jo je državni zbor potrdil z vsemi glasovi navzočih poslancev.
Bloudkove nagrade na primer še niso dobili prvi dobitniki medalj z zimskih OI v samostojni Sloveniji in bronasti v Lillehammerju leta 1994 Jure Košir, Alenka Dovžan in Katja Koren Miklavec ter tudi judoistka Anamarija Velenšek in smučarska tekačica Vesna Fabjan. Omenjeni so bili med letošnjimi podeljevalci.
Voditelja tokratnega osrednjega športnega dogodka v državi ob koncu leta sta bila športni novinar Anže Bašelj in voditeljica ter pevka Flora Ema Lotrič. Plesno in glasbeno so dogodek dopolnili Bolero in njegove tri velike skupine, ki so v zadnjih letih osvajale svetovne in evropske naslove.
Prvaki so nastopili za prvake, ki jih je z orglami na oder povabil organist in čembalist Tomaž Sevšek Šramel, leta 1988 prejemnik druge nagrade na evropskem tekmovanju mladih orglavcev. Režiser je bil Jaka Krivec ob pomoči Roka Škodlarja, scenograf Ivo Koritnik, za video vsebine pa je skrbela Stella Ivšek.
Priznanja DŠNS za najboljše športnike je izdelala Skupina SIJ, Slovenska industrija jekla, in jih je oblikoval Luka Tratnik. DŠNS je prireditev tudi letos organiziralo z Radiotelevizijo Slovenija in Olimpijskim komitejem Slovenije, ta je ob tej priložnosti podelil tudi svoja najvišja priznanja v olimpijskem letu, velike statue, plakete pa so dobili trenerji teh športnikov.
dezurni@styria-media.si
Če bi bil to izbor po večinskem glasu ljudstva, bi še razumela, da so nogometaši izbrani za ekipo leta, ko pa so to izbirali “strokovnjaki”, pa več ne verjamem v zdravo pamet. Novinarji, opravičite se odbojkarjem, košarkarjem, skakalcem, rokometašem in Sloveniji!