Imane Khelif je na olimpijskih igrah pritegnila veliko pozornost javnosti. Olimpijski komite ji je dovolil nastopiti v ženski konkurenci, čeprav ji je Mednarodna boksarska zveza (IBA) prepovedala nastop na svetovnem prvenstvu leta 2023, ker je dvomila o njeni spolni identiteti. Za številne sporna športnica je prevladovala na naslovnicah in je bila predmet številnih razprav na platformah družbenih medijev.
Veliko se je pisalo o neenakosti v odnosu med njo in tekmicami. Od leta 2022 ni izgubila dvoboja, skupno pa jih je v karieri izgubila devet. Njeno razmerje zmag in porazov na amaterski ravni je 37:9. Khelifova je v Pariz prispela z razmerjem zmag in porazov 9:5, doživela je sicer dva odmevna poraza. Prvi se je zgodil proti irski boksarki Kellie Harrington v četrtfinalu olimpijskih iger v Tokiu, drugi pa v finalu svetovnega prvenstva 2022 proti prav tako Irki Amy Broadhurst.
Alžirka, rojena kot deklica pred 25 leti v revni družini, je najprej sanjala, da bo postala nogometašica. V boks se je kljub nasprotovanju očeta, ki je trdil, da to ni šport, s katerim bi se morale ukvarjati dekleta, zaljubila pozneje.
Khelifova, ki je zmagala s soglasno sodniško odločitvijo, je prva Alžirka, ki je osvojila zlato po boksarju Hocineju Soltanu v Atlanti 1996. Ženski boks je na olimpijskih igrah na sporedu od Londona leta 2012.
"Upam, da to slišijo vsi, ki so bili proti meni. Sem močna ženska! " To so moje sanje. Osem let so bile to moje sanje. Sem olimpijska zmagovalka in dobitnica zlate kolajne. Zelo sem srečna," je dejala 25-letna Khelifova, ki se je po zmagi nad Kitajko zahvalila številnim navijačem, ki so jo prišli podpirat v Pariz.
Popolnoma nič ženskega ni na njemu, niti jošk nima. Mogoče pa jemlje moške hormone da ima več moči. Nikoli ne bomo izvedeli. Kolajne si pa ni zaslužila.
Vse čestitke za zlato medaljo!
Treba je uvesti jasne standarde glede ravni hormonov, tudi če so kromosomi O.K. Ni prav da sicer naravna deviacija spravi v neenakopraven položaj ostalih 99 % športnic..